A kínai tárgyalásokkal kapcsolatos hírek és közel-keleti geopolitikai feszültségek miatt a szokásnál nagyobb volt a volatilitás, azaz nagyobb mértékben mozdultak el az árak.
A szójabab árjegyzése végül 0,4 százalékos emelkedést követően a tonnánkénti 347,1 dollárnak megfelelő szinten hagyta el a parkettet, de napközben a 344,75 és 348,3 dollár közötti tartományban mozgott a kurzus.
A befektetők jól fogadták a kínai export javulásával kapcsolatos híreket, de azok pozitív hatását jelentősen visszafogták az általános rossz hangulatot okozó közel-keleti hírek a növekvő feszültségekről. Az agrárpiacon is jelentkeztek azok a hatások, amelyek hétéves csúcsra röpítették az arany árát, de a kőolaj is most a legdrágább szeptember óta.
„A szójabab piaca visszatért a néhány héttel ezelőtti helyzethez, amikor inkább csökkenésre lehetett számítani, hiszen megkerülhetetlen, hogy a befektetők tekintettel legyenek a közel-keleti helyzetre” – húzta alá Don Roose, a U.S. Commodities árupiaci kereskedőcég elnöke.
Donald Trump amerikai elnök komoly fenyegetést intézett Irán felé. Az amerikai elnök az 1979-es túszdrámára emlékeztetett, amikor az amerikai hadsereg a túszejtést követően 52 iráni célpontot bombázott le. Most ismét 52 iráni, vagy iráni érdekeltségű objektumot vehet célba az amerikai hadsereg, amennyiben a Forradalmi Gárda újabb támadásokat hajt végre. Közben eltemették Kászim Szulejmáni tábornokot, százezres tömeg vonult az utcákra, amerika-ellenes jelszavakat skandálva. A teheráni kormány bejelentette, hogy felmondja a nukleáris megállapodásban vállalt kötelezettségeit, ugyanakkor továbbra is hajlandó együttműködni a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel. Emellett válaszcsapásokkal fenyegette meg az Egyesült Államokat, Trumpot pedig öltönyös terroristának nevezték – hívta fel a figyelmet az Equilor Befektetési Zrt. hírlevelében. Az iraki parlament a külföldi csapatok kivonását sürgeti a kormánynál, mire válaszul az Egyesült Államok bejelentette, hogy felfüggeszti az Iszlám Állam elleni harcot.
Jó hír volt viszont, hogy kiderült, január 13-án indul a kínai delegáció Washingtonba, melynek tagja lesz Liu He miniszterelnök-helyettes, a kereskedelmi tárgyalásokért felelős megbízott. A négynapos találkozón várható a kereskedelmi tárgyalások első, a mezőgazdasági termékek kereskedésére legnagyobb hatást gyakorló fázisának hivatalos lezárása, az aláírásra a Fehér Házban kerül majd sor. Donald Trump korábban a Twitteren arról írt, hogy az aláírást követően, rövid időn belül Kínába fog utazni, hogy minél hamarabb megkezdjék a tárgyalások második fázisát.
A kukorica ára 0,5, a búzáé 0,8 százalékkal csökkent az elmúlt időszak több hónapos csúcsait követően. Ezt a korrekciót a technikai alapon kereskedő befektetők viselkedésével és profitrealizálással magyarázták a piacon. Sokan várnak közben a kulcsfontosságú kereslet-kínálati adatokra, melyeket a héten később tesz majd közzé az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA).