Zöldben állt mind a három fő agrártermék ára Chicagóban azt követően jó hírek szivárogtak ki a kereskedelmi tárgyalásokról.
A szójababára 0,7, a búzáé 0,9, a kukoricáé pedig 0,5 százalékkal emelkedett Chicagóban.
A szójabab kereskedésében a Peking és Washington közötti kereskedelmi tárgyalásokkal kapcsolatos kedvező fejlemények hozták be a vevőket a parkettre.
A kereskedelmi tárgyalásokhoz közel álló források szerint egyre közelebb kerülnek a felek egy potenciális részleges megállapodáshoz, annak ellenére, hogy az utóbbi napokban inkább negatív volt az amerikai fél részéről a retorika, minderről az amerikai Bloomberg hírügynökség számolt be. A felek továbbra is az eltörlésre kerülő importvámok mértékén egyezkednek, illetve azon, hogy Kína miképp fogja garantálni azt, hogy több mezőgazdasági terméket vásárol az Egyesült Államoktól – adta hírül hírlevelében az Erste Befektetési Zrt. A források szerint az amerikai fél arra számít, hogy december 15. előtt megszülethet a megállapodás.
Mindez azt követően történt, hogy Donald Trump amerikai elnök lerontotta a befektetői hangulat azzal, hogy közölte: kivárna a Kínával való megegyezéssel a jövő novemberi amerikai választások utánig.
A gabonapiacon a kedvező hírekre való reakció egyébként mérsékeltebb volt, mint a részvénykereskedésben.
„A szójabab árát az fogja vissza, hogy jelenleg nagyon kedvezőek az időjárási körülmények a szójabab számára” – nyilatkozta a Thomson Reuters hírügynökségnek az Agritel elemzőház munkatársa. Az elemzői konszenzus szerint rekordközeli, 122,7 millió tonnás lehet a brazil szójabab-termés.
Az Egyesült Államok mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) adatai szerint az országban a kukorica betakarításának 89 százalékával végeztek a termelők, ami egy hét alatt 5 százalékpontos emelkedésnek felel meg. Az ötéves átlag egyébként 98 százalék.
A búza a tonnánkénti 193,6 dollárnak megfelelő szintig drágult azt követően, hogy alakosan korrigált a kurzus a december eleji 201,2 dolláros tonnánkénti szintről, ami öt hónapos csúcsot jelentett. „A búza drágulás túlzott volt ahhoz képest, hogy a globális folyamatok nem támasztották alá az ilyen mértékű amerikai drágulást” – húzta alá Ole Houe, az ausztráliai IKON Commodities agrárpiaci elemzője. „Az ausztrál aszály ellenére bőséges a globális kínálat” – tette hozzá. Egyiptom kedden 295 ezer tonna orosz búzát vásárolt különben.