A búza 1,2, a kukorica 0,8, a szójabab pedig 0,7 százalékkal drágult Chicagóban a múlt héten. Európában is jól alakultak a főbb agrártermékek árai, csak a takarmánybúza mínusza jelentett kivételt.
Az Egyesült Államokban 1,2 százalékkal a tonnánkénti 202,82 dolláros szintig drágult múlt héten a búza ára. A kukorica árának 149,89 dollár/tonnás szintje 0,8 százalékos pluszt jelentett. A szójabab piacán a 0,7 százalékos drágulás 330,32 dollár/tonnás pénteki záróértéket eredményezett.
A szójabab árjegyzése három hetes csúcsra emelkedett, miután a Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma a 2020/2021-es gazdasági évre vonatkozó előrejelzésében azt jósolta, hogy az ország szójabab-készletei négy éves mélypontra eshetnek. A kereskedők azonban közben továbbra is aggodalmukat fejezték ki a visszafogott kínai kereslet miatt.
„A meglepően alacsony várható készletadat sem okozott érdemi ralit a piacon, mert a kereskedők már hosszú hetek óta a kínai vásárlásokkal kapcsolatos bizonyítékokat szeretnének látni” – hangoztatta elemzésében a ED&F Man Capital, amelyet a CNBC idézett.
A kínai vásárlásokban a koronavírus miatti hatások érződtek egész héten, nemhogy az agrárpiaci, az általános gazdasági hatások sem látszanak még tisztán. Összetettebbé teheti a koronavírus miatti hatásokat a járvány európai felbukkanása. Ennek beárazása a hét elején történik meg a gabonapiacokon.
A párizsi árutőzsdén az elmúlt héten a malmi búza ára 0,5 százalékkal emelkedett múlt héten, így 196 euró/tonnás áron fejeződött be pénteken a kereskedés. A takarmánybúza kereskedésében viszont az eladók kerültek többségbe múlt héten, a kurzus 0,3 százalékkal a tonnánkénti 150,85 eurós szintre csökkent. A kukorica kereskedésében viszont a vevők domináltak, az árjegyzés 0,9 százalékkal emelkedett öt nap alatt és a hétvégén a 168,5 euró/tonnás szinten töltötte. A repce minimálisan drágult, 0,1 százalékkal kúszott feljebb öt nap alatt és 401,25 euró/tonnás értéken hagyta el a parkettet.