Chicagóban a búza ára 0,9 százalékkal csökkent, a kukorica kurzusa 1,5 százalékkal került lejjebb, míg a szójabab árjegyzése 0,4 százalékkal emelkedett. Európában is vegyes képet mutattak az agrárpiacok. A repce és a takarmánybúza drágult, azonban a malmi búza és a kukorica árjegyzése csökkent a legközelebbi határidőre.
A kínai vásárlások hatására csütörtökön több mint két éves időtartam legmagasabb árszintjére emelte az amerikai szójabab-határidőt, mindeközben a kukorica és a búza ára csökkent.
Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) megerősítette, hogy a magán exportőrök 132 ezer tonna amerikai szójababot értékesítettek Kínába, további 318 ezer tonnát pedig ismeretlen célállomásokba. A szeptember 1-jén kezdődött 2020/21-es gazdasági évben történő szállításra szerződtek a felek.
A kereskedők a Reuters hírügynökségnek elmondták, hogy a kínai állami vállalatok decemberi és januári szállításra legalább 480 ezer tonnát vásároltak már.
Kína, a világ legnagyobb szójabab-importőre az élelmezésbiztonság növelése miatt vásárol jelentős mennyiségben szójababot. Az USDA adatai szerint az augusztus 27-én zárult héten az amerikai szójabab, kukorica, búza és sertéshús legnagyobb vásárlója volt az ázsiai ország.
„Kína kijelentette, hogy nincs élelmiszerhiány az országban, de továbbra is nagy mennyiségben importál számos árucikket” – hívta fel a figyelmet Karl Setzer, az AgriVisor árukockázat-elemzője.
Egyiptom 55 ezer tonna orosz búzát vásárolt egy nemzetközi pályázaton.
Párizsban nem volt határozott iránya a piacnak, a malmi búza és a kukorica olcsóbb, míg a takarmánybúza és a repce drágább lett a legközelebbi határidőre. Egy tonna malmi búzáért 189,75 eurót adtak a legközelebbi, szeptemberi határidőre, ami 2,75 eurós mínuszt jelentett. A kereskedők 2867 üzletet kötöttek, már napok óta jóval nagyobb az érdeklődés a decemberi határidőre, amelyre 34 575 kontraktus jött létre. Itt 188 euró/tonnán stagnált a kurzus. A kukorica árjegyzése 166,75 euró/tonnán hagyta el a parkettet, ami 75 eurócentes mínuszt jelentett. A repce piacán viszont a vevők kerültek túlsúlyba és a 25 eurócentes plusz révén 384 eurós tonnánkénti ár alakult ki. A takarmánybúza piacán is ilyen irányú volt a trend, a 25 eurócentes emelkedés 169,5 euró/tonnás árhoz vezetett.