A búza 1,8 százalékot vesztett értékéből, míg a szójabab kurzusa kisebb mértékben, csak 0,2 százalékkal csökkent. A kukorica viszont enyhén drágult Chicagóban. Európában a mínuszok domináltak, egyedül a repce jelentett kivételt.
A búza ára a tonnánkénti 208,98 dolláros értékre ment le, pedig egy nappal korábban még 213,07 dollárt adtak egy tonnáért, ami két hónapos csúcsot jelentett. Így kifulladni látszik az a látványos rali, amit a koronavírus kapcsán az Egyesült Államokban kialakult felvásárlási láz fűtött. A vevők főleg tésztát és kenyeret táraztak be a következő hetekre, hónapokra ellátási problémáktól félve. A kukorica és a szójabab árát inkább a heti exportértékesítési adatok mozgatták.
„Az elmúlt napok kedveztek a búza és a szójabab piacán kereskedőknek, hiszen lendületesen emelkedtek az árak. Úgy tűnik mostanra mindkét agrártermék kurzusa olyan szintre ért, ahol már nem hajlandók azt megvenni a szereplők” – nyilatkozta a Thomson Reuters hírügynökségnek Mark Schultz, a Northstar Commodity elemzője.
Amúgy az oroszországi exportkorlátozásokkal kapcsolatos hírek is támogatták az árakat.
„Az ezekkel kapcsolatos félelmek tovább élnek a piacon” – húzta alá Tobin Gorey, a Commonwealth Bank of Australia agrárstratégiai igazgatója.
A moszkvai agrártárca csütörtökön egyébként azt közölte, hogy várakozásai szerint a közeljövőben stabilizálódhatnak az orosz belföldi árak és nem számítanak fennakadásokra a lisztellátásban.
Európában összességében nem volt jó napja az eladóknak a párizsi árutőzsdén, hiszen zömmel csökkentek az árak. A malmi búza kurzusa látványosan 4,25 euróval a tonnánkénti 193,5 euróra ment le. A takarmánybúza kurzusa 3,45 euróval csökkent és 162,25 euró/tonnás ár alakult ki. A kukorica kereskedése is mínuszt hozott, 168 euró/tonnára ment le az ár, ami 2 eurós értékcsökkenésnek felel meg. A repce befektetői viszont örülhettek, hiszen 2 euróval ment feljebb a kurzus és 352 euró/tonnán zárta a napot.