Kína Dél-Amerikából vásárolt szójababot, stagnált a kurzus a lejtmenet után. A kukorica és a búza ára csökkent, több államban is gondok vannak a kukorica betakarításával az Egyesült Államokban.
Bár a szójabab ára nem változott érdemben, de nap közben a tonnánkénti 324,4 dolláros szinten is kötöttek üzletet, ami két hónapos mélypontnak számít. A piacon megjelenő dél-amerikai szója nyomta le ennyire az árakat a szakértők álláspontja szerint. Nem fest jól a szójabab árjegyzésének grafikonja, hiszen hat egymás utáni kereskedési napon is mínuszban zárt a termék. November 19-én még 334,7 dollárnyi pénzt adtak a tengerentúlon egy tonnányi szójababért.
„Kína a múlt héten 40 rakomány szójababot vásárolt Dél-Amerikában, miközben az Egyesült Államokból egy hajó sem indult el szójával megrakva az ázsiai ország irányába” – nyilatkozta a Thomson Reuters hírügynökségnek Terry Reilly, a chicagói Futures International szenior elemzője. A dél-amerikai üzletet támogatta, hogy Brazília és Argentína szójatermelési kilátásai kedvezőek. Hatással voltak a szója piacára a malajziai pálmaolaj határidős kontraktusai is, a legfontosabb indiai vevő a vártnál kevesebbet vásárolt. A kereskedők egyébként továbbra is a Kína és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi tárgyalásokat figyelik. A két ország vezető telefonon egyeztettek és a hírek szerint abban állapodtak meg, hogy a fennmaradó kérdésekkel kapcsolatban folytatják a megkezdett munkát. Donald Trump amerikai elnök szerint nagyon közel vannak az egyezséghez, de közben a hongkongi tüntetésekkel kapcsolatos híreket is figyelik.
A kukorica ára 1,5, a búzáé minimális 0,01 százalékkal csökkent. A kukorica piacán a betakarításokkal kapcsolatos nehézségek megakadályozták, hogy jobban csökkenjen az ár. Nebraska, Iowa és Minnesota államokban téli viharok miatt nem tudták a tervezett ütemben folytatni a betakarításokat. Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) adatai szerint a termelők a földek a 84 százalékán végeztek a munkálatokkal, de 16 százalék még hátra van.