Fél százalékkal drágult a szójabab Chicagóban, miközben a búza 0,3, a kukorica pedig 0,6 százalékkal gyengült. Párizsban a tegnapi pluszok után ma mínuszba fordultak a főbb agrártermékek árai.
A szójabab 0,5 százalékkal a tonnánkénti 329,54 dolláros szintig menetelt, de korábban még 5 dollárcenttel a 330-as érték fölé is ment a kurzus. A befektetők díjazták, hogy a kínai kormány arról határozott, hogy csaknem hétszáz számos termék közt egy évig vámmentességet vezet be a szójababra is. Ebbe a körbe tartozik majd a sertéshús és a marhahús is. Az lépés jelentősen növelheti az Egyesült Államokból az ázsiai országba érkező import volumenét a következő időszakban. Árnyalja a képet ugyanakkor, hogy minden esetben az importőröknek kell kérvényezniük a mentességet, melyet egyedileg bírálnak majd el – állapította meg az Equilor Befektetési Zrt. Mindemellett a koronavírus továbbra is fékezi az árak emelkedését. A kereskedők azért is kivártak, mert az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) egy konferenciát tart a napokban, amelyen részletek szivároghatnak a ki a hivatalos termésvárakozásokról.
A búza közben az ausztrál termésvárakozás romlása utáni 4 százalékos rali után enyhén, 0,3 százalékkal korrigált. „Az ausztrál kilátás visszaesése csak ürügy lehet a piacon, ugyanis az elemzők többsége már ismeret korábban ezeket az adatokat, vélhetően alul árazott volt a búza. Az sem kizárt, hogy spekulációs üzletkötések hatására lőtt ki a kurzus, a technikai alapon kereskedők is valamilyen vételi jelzést kaphattak” – hívta fel a figyelmet az Agritel tanácsadócég elemzője a Thomson Reuters hírügynökségnek.
A kukorica ára részben a búza piacán tapasztalható folyamatokat követve csökkent 0,6 százalékkal.
Európában, a párizsi árutőzsdén a malmi búza 25 eurócenttel a tonnánkénti 195,75 euróra csökkent. A takarmánybúza 35 eurócentes mínuszon van túl és 150,60 euró/tonnára ment le a kurzus. A repce befektetői sem örülhettek, hiszen 1,25 euróval 401,5 euró/tonnára ment le az árjegyzés. A kukorica kereskedése azonban a tonnánkénti 169,25 euró/tonnán stagnált a legközelebbi márciusi határidőre. Igaz a hosszabb, júniusi és az augusztusi határidő is 75-75 eurócenttel mérséklődött, előbbi 172,5, utóbbi 176 euró/tonnára.