A búza és a kukorica is 0,3-0,3 százalékkal drágult Chicagóban, azonban a szójabab kurzusa enyhén csökkent. Európában a malmi búza kivételével az összes fontos agrártermék ára mérséklődött.
A 0,3 százalékos emelkedést követően egy tonna búza 183,21 dollárba került, a kukorica szintén 0,3 százalékos drágulása 126,71 dollár/tonnás kurzust hozott. A szójabab ára enyhén, 0,1 százalékkal a 309,7 dolláros szintre csökkent tonnánként. Kanadában enyhén, 0,15 százalékkal drágult a repce és 473 kanadai dollár/tonnás ár alakult ki.
„Továbbra is csalódott kissé a szójabab piaca, hogy nem látni a kínai vásárlások dinamikus növekedését” – hívta fel a figyelmet a Thomson Reuters hírügynökségnél Dan O’Bryan, a Top Third Ag Marketing kockázatelemzője.
A búza piacán egy százalékponttal 52 százalékra romlott a vetések jó vagy kiváló minősítése múlt héten az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) adatai szerint. A kukoricatermelők amúgy a tervezett terület 80 százalékán végeztek már a vetési munkálatokkal, a szójabab esetén ez az adat 53 százalék. A kilátások javulnak a kukoricával kapcsolatban, ugyanis egyre több területen enyhülnek az új típusú koronavírus terjedése miatti korlátozások, és a növekvő közlekedés magával hozza az etanol iránti igény növekedését.
Európában inkább a mínuszok domináltak a következő határidőre, de a hosszabb távú kilátások már biztatóbbak az agrárpiaci termékek területén. A fontosabb mezőgazdasági termékek közül csak a malmi búza ára emelkedett a következő határidőre. Ennek a terméknek egy tonnájáért 185 eurót adtak, ami 0,5 eurós drágulást jelentett nem túl magas forgalom mellett. Összesen 10 913 üzletkötés történt. A takarmánybúza ára viszont csökkent júliusra, igaz, hogy a tonnánkénti 157,9 euró csak 10 eurócentes mínuszt jelentett.
A repce kereskedése is enyhe veszteséget hozott, azaz 373,5 euró/tonnára változott az ár augusztusra, ami 25 eurócentes kurzuscsökkenést jelentett.
Érdekesség, hogy itt a takarmánybúzához hasonlóan a két távolabbi határidőre emelkedett az ár. Novemberre mindkettő pluszt hozott, majd az azt követő januári, illetve februári határidő is emelkedést hozott. Nem volt jó napja a kukoricával kereskedőknek, a 163,25 euró/tonnás szint 0,75 eurós csökkenés után alakult ki. Itt a két távolabbi határidő is mínuszt mutatott.