Bár az európai árutőzsde a munka ünnepe miatt nem nyitott ki Párizsban, de Chicagóban a megszokott módon zajlott a kereskedés. A három fő gabonatermék ára mind csökkent, a búzáé 1,5, a kukoricáé 0,7, a szójababé pedig 0,6 százalékkal.
A búza számottevő, 1,5 százalékos árcsökkenés után 189,38 dollárba került tonnánként. A kukorica ára a 125,14 dollár/tonnás értékig csökkent a 0,7 százalékos lejtmenetet követően. Valamivel enyhébb, 0,6 százalékos veszteséget kellett elszenvedniük a szójabab befektetőinek, ez az agrártermék 311,86 dollárba került tonnánként. Kanadában a repce 0,2 százalékkal a 466,2 kanadai dollár/tonnás szintre emelkedett. A pénteki kereskedési napon a 464,8 és a 468,4 kanadai dolláros sávban zajlott a kereskedés.
A szójabab kereskedésére az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelem feszültségekkel kapcsolatos aggodalmak vetettek árnyékot. A friss exportértékesítési adatok inkább pesszimizmusra adtak okot. Az állati takarmányok iránt csökkenő kereslet is erősen érződik a szójababbal kapcsolatban, ugyanis számos húsüzem bezárt az Egyesült Államokban.
„Egyre inkább úgy tűnik, hogy nehéz lesz visszaállítani a húsfeldolgozás szintén a korábban megszokott szintre” – mondta Rob Hatchett, a Doane Advisory Services szenior közgazdásza. Csütörtökön még optimista volt a hangulat a szójabab piacán, egy hetes csúcsra is ért a kurzus, mert felmerült, hogy a kínai megrendelők fokozzák vásárlásaikat. Az Egyesült Államok múlt héten 264 ezer tonna szójababot adott el az ázsiai országba. Az exportkilátásokat azonban beárnyékolta, hogy Washington és Peking között kiújultak a kereskedelmi feszültségek. Donald Trump amerikai elnök kijelentette, hogy a januárban megkötött kereskedelmi egyezmény most másodlagos jelentőségű a koronavírus terjedése mellett.
A kukorica és a búza piacán is azért voltak fölényben az eladók, mert egyre bizonytalanabbak a takarmányigénnyel kapcsolatos kilátások. Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) adatai szerint a kukoricavetés április 26-ig a 27 százalékos szintet érte el, ez azt jelenti, hogy jól haladnak a termelők, ugyanis erre az időpontra az ötéves átlag csak 20 százalékot mutat.