Terményárak

Kivárás és csend a terménypiacokon

Agrofórum Online

Április első hete oldalazó mozgású, tartott árakat hozott, a kedvező állapotban lévő európai őszi vetések és a nedvességhiányos területek közötti arány a kérdés.

A március végén lehullott csapadék Nyugat-Európában kedvező feltételeket teremtett, az USA-ban már inkább túl sok volt, míg Európa déli és keleti részén nem volt elegendő. Most már az orosz területeken is elolvadt a hó, a nedvesség a talajokban rendeződött, de a tavaszi munkák után ismételten fog kelleni, a tartalék kevés.

Másik oldalról az április 9-ei becslést várják a piaci szereplők, egyre-másra érkeznek az előzetes hírek a várható 2019/20-as számokról, de átfogó információk még csak az USA várható vetésterületeiről érkeztek. Ezeket a piac már feldolgozta, így alakult ki változatlan szinten egy ár-konszolidáció.

Különösebb hír a kereskedelmi oldalról sem volt, Algéria vásárolt 120 ezer tonna búzát, amit feltehetően Franciaországból fognak teljesíteni. A kínálati oldal egyik kérdőjele, hogy a becsült orosz és ukrán gabonaexport teljesíthető-e, a még hátralévő mennyiségekhez növelni kell a heti értékesítések ütemét, ami egyelőre kérdőjeles.

Nem valószínű, hogy jelentős elmaradásra kerüljön majd sor, elemzések szerint inkább az árak csökkenése eredményezte a kínálat visszafogottságát és ha már látszani fog, hogyan tovább, akkor megint határozottabb volumenek kerülhetnek kiszállításra. Itt is azt várom, hogy az USDA és a többi becslés megjelenését követően élénkülni fog a piac, ezt majd az adatok ismeretében lehet jobban felmérni.

Az árak is tükrözik a leírtakat, alig volt elmozdulás:

Hazai helyzetünkre is jellemző a várakozás, de itt most a csapadék a fő kérdés. Az elmúlt napokban a szerencsésebb területek kaptak 10-15 mm-nyi esőt, de még ez is kevés az 50-70 mm-es hiányhoz képest. Talán egy kis megnyugvást hoz és a vetések nem porba történnek majd, de a növények fejlődéséhez, keléséhez ez még mindig kevés.

Egy előrejelzés szerint a hétre még várható 15-25 mm-nyi csapadék, ha tényleg így lesz, kedvezőbb helyzet alakulhat ki és az őszi vetések is túl fogják élni a tavaszt és a friss vetések is meg tudnak indulni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

Terményárak: kettős ármozgás – Európa most vesztes

2019. február 5. 15:36

Január utolsó napjaiban az európai áraknak nem volt, amit támaszt adjon, így lassú árcsökkenés következett be.

Hat napja csökken a kukorica ára

2019. november 8. 06:38

Egymást követő hat napja esik a kukorica ára Chicagoban. A vékánkénti ár 0,5 százalékkal 376 dollárcentre csökkent.

Az időjárási kilátások miatt drágult a kukorica

2019. október 8. 12:38

A kukorica 0,5 százalékkal 386,88 dollárcentre drágult vékánként, de a kereskedés közben 387,62 dollárcenten is kötöttek üzletet. Az időjárás-előrejelzések szerint az Egyesült Államokban az észak-nyugati kukoricaövezetben fagy várható, ami felfelé hajtotta az árupiaci árakat.

Terménypiac: itthon még lehet értékesíteni, de ki tudja meddig?

2018. február 5. 19:06

A következő hetekben várakozásom szerint nem fog élénkülni az export-kereslet, így minden belföldi lehetőséget érdemes kihasználnia annak, aki terménye értékesítését tervezi.