Terményárak

Látványosan emelkedett a szójabab ára

Agrofórum Online

A Washington és Peking közötti kereskedelmi tárgyalásokról kiszivárgó hírek hatására látványosan, 1,6 százalékkal drágult a szójabab.

Ezzel együtt egy hét alatt 2,6 százalékkal drágult az agrártermék, ami az elmúlt két hónap legmagasabb heti drágulásának felel meg. A kurzus ezután korrigált a pénteki kereskedésben és 0,8 százalékos pluszban állt a jegyzés. Az ár elérte a tonnánkénti 335,84 dollárt, ami november 20. óta a legmagasabb.

A ralit az fűtötte, hogy elterjedt, várhatóan pénteken jelentik be, hogy Donald Trump amerikai elnök aláírta a megállapodást arról, hogy nem veti ki a december 15-re időzített vámokat. Cserébe Kína agrártermékeket vásárol majd az Egyesült Államokból. A Bloomberg forrásai szerint felmerült az is, hogy csökkentik a már kivetett vámokat, ám erre most várhatóan nem kerül sor.

„Úgy tűnik, hogy az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi megállapodás első szakaszának aláírása a küszöbön áll” – mondta Tobin Gorey, a Commonwealth Bank of Australia mezőgazdasági osztályának stratégiájának igazgatója a Thomson Reuters hírügynökségnek. „Nagy volt a kockázat, hogy a tárgyalások nem vezetnek eredményre. A kudarc mindkét fél száméra aggasztó következményekkel járt volna, hiszen túlzott zavar keletkezett volna a kereskedelempolitikai kapcsolatokban” – fűzte hozzá Tobin Gorey.

Az eddig kiszivárgott hírek szerint az Egyesült Államok 160 milliárd dollárnyi termékre kivetett vámtarifát függeszt fel, cserébe Peking beleegyezik abba, hogy 2020 folyamán 50 milliárd dollár értékben vásárol amerikai mezőgazdasági termékeket. Ez kétszerese annak a mennyiségnek, mint amennyit 2017-ben, a kereskedelmi konfliktusok kiéleződése előtt vettek. A várakozások szerint a megegyezés december 15-én lép hatályba.

A kukorica ára 0,3 százalékkal emelkedett, a búzáé 0,2 százalékkal csökkent, míg a repcéért 0,3 százalékkal adtak többet a piacon. A kukorica drágulását támogatta, hogy az Egyesült Államok 1,6 millió tonnányit adott el Mexikónak. Egyes becslések szerint szerint az Európai Unióban a búzatermés 2020-ban 3,6 százalékkal 140,5 millió tonnára csökkenhet majd.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

Nincs megállás: tíz hónapos mélyponton a szójabab kurzusa

2020. március 14. 06:17

A szójabab ára a 312,91 dollár/tonnás szintig ment le, utoljára tavaly május közepén adtak ennyit egy tonna szójababért.

Jobb búzatermést várnak Ukrajnában

2020. augusztus 7. 08:19

Chicagóban a búza ára 1,4 százalékkal csökkent. A kukorica kurzusa enyhén, 0,1 százalékkal emelkedett. A szójabab 0,2, a repce pedig 0,5 százalékot vesztett értékéből az Egyesült Államokban.

„Önellátóak vagyunk a vetőmag és a nemesítés tekintetében” - A KWS 20 éve veti a jövőt Magyarországon

2020. január 29. 16:42

Ha a magyar vetőmag-piacot összehasonlítjuk a régióssal, akkor azt látjuk, hogy a hazai termelők igényesek a genetikára, a csávázószerekre, és sokkal fejlettebb az agrotechnikájuk.

Komolyak az aggodalmak a koronavírus miatt a gabonapiacokon

2020. február 28. 08:02

A közeljövőben inkább az árak csökkenésére lehet számítani az agrárpiacokon. A terményárakat sokkal inkább a koronavírus terjedésének hírei és azok érzelmi hatásai befolyásolják, mintsem a mögöttes valós kereslet-kínálati folyamatok.