Terményárak

Megállhat a búza drágulása?

Agrofórum Online

Az ausztrál termelés visszaesése, az argentin vámok, a nyugat-európai őszi búza-vetési nehézségek, valamint az amerikai gazdák alacsony profitkilátásai miatt drágult intenzíven a búza – mondták el az OTP Alapkezelő szakértői.

A búza tavaly egész évben tíz százalékkal drágult, miközben a kukorica és a szójabab csak öt százalék körüli pluszt szedett magára.

„A búza árának intenzív növekedése szeptemberben kezdődött és több tényező is szerepet játszott a piaci raliban. Az ausztrál termelés visszaesését a fokozatos szárazság és a bozóttüzek okozták. Argentínában az újonnan felálló kormány emelt az agrártermékekre vonatkozó vámokon, így szűkítve a globális piacra jutó kínálatot. Az őszi búzavetést Nyugat-Európában heves esőzések hátráltatták, míg az USA-ban a farmerek az alacsony búzaárak és alacsony profitkilátások tükrében 1909 óta nem látott, rekord alacsony méretű területet vetettek be búzával. A búza árának további növekedését fékezheti azonban, hogy a szakértők a fenti események tükrében is rekord szintű készleteket, mintegy 290 millió tonnát várnak globális szinten 2020 végére” – emelte ki Kovács Zsolt, az OTP Alapkezelő nyersanyagpiaci elemzője.

A globális piacon egyébkélnt egyfajta átrendeződés figyelhető meg az elmúlt időszakban.

Az amerikai és kínai kereskedelmi kapcsolatok romlása jó helyzetbe hozta az amerikai agráripar versenytársait, elsősorban a brazil és az argentin agrárszektort, melyek egyben saját devizájuk gyengeségét is kihasználva komolyan tudták növelni piaci részesedésüket. „Brazília Kína első számú szójabab szállítójává lépett elő, Argentína pedig nagyobb mennyiségben exportál szója-takarmányt Kínába. A búzapiacon Oroszország és Ukrajna is profitálni tudott a konfliktusból” – tette hozzá az dev.agroforum.hu kérdésére válaszolva Hosszú Ferenc, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója.

Az első fázisú kereskedelmi megállapodás következtében Kína 32 milliárd dollár értékben amerikai agrártermékek vásárlását vállalta – a piaci kondíciók függvényében. „Ez a szint a kínai keresletet alapul véve racionálisnak és tarthatónak tűnik, viszont együtt jár azzal, hogy az elmúlt két évben piaci részesedést szerző versenytársak most újra visszaszorulnak az amerikai exporttal szemben. A brazil pozíciók megtartását emellett az is meghatározhatja még, hogy a brazil reál értékeltsége meddig tud az amerikai dollárral szemben a jelenlegi rekord alacsony szint közelében maradni” – hívta fel a figyelmet Hosszú Ferenc.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

Terményárak: a kukorica ára több hónapos mélypontra esett

2019. szeptember 24. 17:15

A terménypiacokon a 38. hét említésre méltó eseménye Marokkó bejelentése volt a búza import vámjának 135 %-ról 35 %-ra csökkentéséről. Egyéb érdemleges tényező a jó ukrán napraforgó termésátlag kilátásba helyezése, így a jegyzések tartottak maradtak, nem folytatódott az előző heti áremelkedés. 

Nőttek a mezőgazdasági termelői árak szeptemberben

2018. november 14. 10:03

Az év első kilenc hónapjában a mezőgazdasági termelői árak 2,2 százalékkal nőttek, ezen belül a növényi termékek ára 4,8 százalékkal emelkedett, az élő állatok és állati termékeké 2,1 százalékkal csökkent.

Újabb rossz nap után pluszban a kukorica

2019. november 9. 04:17

A kukorica 1,2 százalékkal 380 dollárcent közelébe drágult vékánként pénteken kora estére magyar idő szerint Chicagóban azt követően, hogy nap közben 372,6 dollárcentes szinten is kötöttek üzletet.

Jó hetet zártak a gabonapiacok

2020. február 24. 09:02

A szójabab árjegyzése három hetes csúcsra emelkedett, miután a Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma a 2020/2021-es gazdasági évre vonatkozó előrejelzésében azt jósolta, hogy az ország szójabab-készletei négy éves mélypontra eshetnek.