Terményárak

Megállíthatatlanul drágul a szójabab

Agrofórum Online

Fordulatban bíznak a szójabab piacán a kereskedők, így egyre nagyobb az optimizmus a piacon. A kukorica drágult, a búza ára azonban enyhén csökkent.

A szójabab ára 0,5 százalékkal a tonnánkénti 331 dolláros szint fölé drágult Chicagóban. Így hat napja drágult már ez az agrártermék azt követően, hogy a kereskedelmi tárgyalásokról egyre több olyan hír szivárgott ki, mely szerint egyre közelebb került a pekingi és washingtoni felek közötti megegyezés. Az árjegyzésben ez egyébként kéthetes csúcsot jelent.

Az emelkedési hullámot konkrétan az a hír támasztotta alá, hogy januárban és februárban legalább egymillió tonna amerikai szójababot vásárolhatnak a kínai importőrök úgy, hogy azokra nem vonatkoznak a büntetővámok. Amúgy 30 százalékos vámterhet kellene megfizetnie a kínai vevőknek, ami nem teszi versenyképesé az üzletet. Kínai illetékesek közölték, hogy reményeik szerint hamarosan megszülethet a széles körű kereskedelmi megállapodás. ha ez nem jön létre, akkor december 15-én az Egyesült Államok újabb vámtarifákat jelenthet be.

„A szójabab piacát most Kína segítheti azzal, hogy további vámmentességet biztosíthat a az Egyesült Államokból az ázsiai országba szállított mennyiségre” – mondta a Thomson Reuters hírügynökségnek Tobin Gorey, a Commonwealth Bank of Australia agrárstratégiai osztályának vezetője.

A kukorica is drágult, a kurzus 0,2 százalékkal a 148 dolláros tonnánkénti szintet közelítette meg, ami a november közepi szintnek felel meg. November végén a 144 dolláros szintig szakad az árjegyzés, de utána gyorsan magára talált és egészen a 151 dolláros értékig pattant fel december elejére. Onnan azonban lassan csorog lefelé az kurzus.

A búza ára enyhén, 0,1 százalékkal csökkent, így egy tonna 191,4 dollárnak megfelelő összegbe került a chicagói parketten. Az elmúlt egy hónapban a kurzus itt november lassan araszolgatott felfelé, november 29-én pár cent hiányzott a 200 dollár/tonnás érték elérésig, de ez is fordulópontot jelentett a kereskedésben. Decemberben inkább az eladók voltak fölényben, ez első napokban látványosan csökkent a kurzus, azt követően pedig egy lassú, de stabil lecsorgás figyelhető meg. A repce kurzusa óvatosan, 0,12 százalékkal emelkedett.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

Kétéves csúcsra szaladt a szójabab ára

2020. szeptember 1. 05:49

Az amerikai szójabab kurzusa magasabbra emelkedett, mint az elmúlt két évben bármikor.

Öt napja drágul a szójabab

2020. július 21. 09:47

Mínuszokkal indult a hét a párizsi agrártőzsdén. Mind a négy kiemelten fontos termék kurzusa csökkent.

Hat százalék feletti heti plusz a kukorica piacán

2020. szeptember 14. 05:55

A kukorica kiemelkedő 6,4 százalékos ugrassál egészen a 145,41 dollár/tonnás szintig drágult az elmúlt héten az Egyesült Államokban.

Folytatódott az iránykeresés az agrártermékek piacán

2020. április 30. 08:04

Szakértők szerint a búza ára azért csökkent, mert az exportszállítások gyakorlatilag leálltak az Egyesült Államokból az erős dollár miatt.