Terményárak

Megállíthatatlanul drágulnak a gabonák

Agrofórum Online

A szójabab 0,8, a kukorica 1, a búza pedig 2,8 százalékkal drágult a chicagói árutőzsdén. A kereskedelmi megállapodás mellett ez Argentínának is köszönhető.

A szójabab négy hetes csúcsra drágult a kereskedelmi tárgyalások első szakaszának lezárása után. A kurzus a tonnánkénti 337,4 dollárnak megfelelő szintig száguldott.

A dráguláshoz nagyban hozzájárult, hogy a Washington és Peking közötti agrártermékeket is érintő kereskedelmi megállapodás hírére Argentína növelte az exporttermékekre kivetett vámokat.

„A geopolitika uralja a kereskedést mozgató híreket. Az Egyesült Államok és Kína között létrejött megállapodás után Argentína áll a középpontban” – közölte Agritel egyik tanácsadója, akit a Thomson Reuters hírügynökség idézett. „Ez a két tényező támogatja az árakat, különösen az olajos magvak esetében, amelyek jobban drágultak, mint a kőolaj. Annak a kurzusemelkedése is hozzájárult egyébként az olajos magvak árának emelkedéséhez kis métékben.” Argentína új, bal oldali kormánya megemelte a szója, a búza és a kukorica kivitelére kiszabott vámokat. Ezt egy szombati hivatalos rendeletben tették közzé Buenos Airesben. A szójabab, a szójaolaj és a szójaliszt exportadója 25 százalékról 30 százalékra nőtt. A kukoricára és a búzára kivetett vám a korábbi 7 százalékos körüli szintről 12 százalékra ugrik az intézkedés értelmében. Az rövid távon várhatóan látványosan visszafogja majd az argentin kivitelt, ami az amerikai agrártermékek árának tesz jót.

A Washington és Kína közötti részleges megállapodás értelmében egyébként összesen 200 milliárd dollár értékű amerikai árut vásárol majd Peking. Ebből 50 milliárd lesz mezőgazdasági termék a következő két évben.

„Sok befektető azonban kissé szkeptikus a megállapodással kapcsolatban, ugyanis Peking hangsúlyozta, hogy akkor kerül majd sor a vásárlásokra, ha az amerikai termékeket versenyképes áron kínálják majd” – hívta fel a figyelmet egy a Commerzbak agrárelemzése, amit a CNCB idézett. A búza látványos drágulásához az is hozzájárult, hogy Ukrajnában szokatlanul száraz volt az ősz és 10 százalékkal elmaradt az őszi búza vetésterülete az előző években megszokottól.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

Romlanak a búza keresleti kilátásai

2020. június 17. 04:38

A párizsi árutőzsdén kicsit javult a hangulat az előző naphoz képest. A repce és a kukorica drágult, ám a malmi búza és a takarmánybúza kurzusa tovább csökkent.

Kitart a gabonarali

2019. december 18. 09:17

Mivel Brazília készen áll a szójabab betakarítására, ami néhány hónapon belül megkezdődhet, felmerül a kérdés, vajon Kína valóban az Egyesült Államokból akar szójababot vásárolni.

Drágább lehet a szójabab a logisztikai problémák miatt

2020. június 10. 15:47

Az argentin Paraná folyó sekély vize még legalább szeptemberig biztosan lassítja majd az exportot és megviseli majd az ország szójabab feldolgozását.

Fél százalékkal csökkent a kukorica ára

2019. október 16. 08:33

Az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi konfliktus miatti bizonytalanság sem támogatja az árak emelkedését.