A szójabab 0,8, a kukorica 1, a búza pedig 2,8 százalékkal drágult a chicagói árutőzsdén. A kereskedelmi megállapodás mellett ez Argentínának is köszönhető.
A szójabab négy hetes csúcsra drágult a kereskedelmi tárgyalások első szakaszának lezárása után. A kurzus a tonnánkénti 337,4 dollárnak megfelelő szintig száguldott.
A dráguláshoz nagyban hozzájárult, hogy a Washington és Peking közötti agrártermékeket is érintő kereskedelmi megállapodás hírére Argentína növelte az exporttermékekre kivetett vámokat.
„A geopolitika uralja a kereskedést mozgató híreket. Az Egyesült Államok és Kína között létrejött megállapodás után Argentína áll a középpontban” – közölte Agritel egyik tanácsadója, akit a Thomson Reuters hírügynökség idézett. „Ez a két tényező támogatja az árakat, különösen az olajos magvak esetében, amelyek jobban drágultak, mint a kőolaj. Annak a kurzusemelkedése is hozzájárult egyébként az olajos magvak árának emelkedéséhez kis métékben.” Argentína új, bal oldali kormánya megemelte a szója, a búza és a kukorica kivitelére kiszabott vámokat. Ezt egy szombati hivatalos rendeletben tették közzé Buenos Airesben. A szójabab, a szójaolaj és a szójaliszt exportadója 25 százalékról 30 százalékra nőtt. A kukoricára és a búzára kivetett vám a korábbi 7 százalékos körüli szintről 12 százalékra ugrik az intézkedés értelmében. Az rövid távon várhatóan látványosan visszafogja majd az argentin kivitelt, ami az amerikai agrártermékek árának tesz jót.
A Washington és Kína közötti részleges megállapodás értelmében egyébként összesen 200 milliárd dollár értékű amerikai árut vásárol majd Peking. Ebből 50 milliárd lesz mezőgazdasági termék a következő két évben.
„Sok befektető azonban kissé szkeptikus a megállapodással kapcsolatban, ugyanis Peking hangsúlyozta, hogy akkor kerül majd sor a vásárlásokra, ha az amerikai termékeket versenyképes áron kínálják majd” – hívta fel a figyelmet egy a Commerzbak agrárelemzése, amit a CNCB idézett. A búza látványos drágulásához az is hozzájárult, hogy Ukrajnában szokatlanul száraz volt az ősz és 10 százalékkal elmaradt az őszi búza vetésterülete az előző években megszokottól.