Terményárak

Megint a vevők voltak többségben az agrárpiacon

Agrofórum Online

A szójabab 0,4, a búza 0,7, a kukorica pedig 1,1 százalékkal drágult a chicagói árutőzsdén.

A szójabab kurzusa így a tonnánkénti 346,6 dolláros szintig emelkedett, de korábban a 348,7 dollárosnak megfelelő szinten is kötöttek üzletet. A búza tonnánkénti egységnek megfelelő ára 205,6 dollárig szaladt, de itt is volt kötés magasabban, 208,5 dolláron. A kukorica tonnánkénti ára 154,1 dollárig ment feljebb, de itt a napon belüli csúcs csak 20 centtel volt magasabban.

A kereskedők a kereskedelmi egyezség első szakaszának január 15-i aláírása miatt voltak optimisták. Szakértők szerint számos friss vásárlás is történt a piacon a várakozások szerint a jövőben növekvő kínai vásárlások miatt. A szójabab piacát érinti majd leginkább a szerződés, hiszen Kína a világ legjelentősebb szójabab-importőre. A szójabab árjegyzése a 2018. júniusi szinteken mozog, de ennek megdőlése még messzebb van, hiszen tavalyelőtt májusban 374,6 dolláron járt a tonnánkénti mértékre átszámított kurzus, ami a jelenlegi szinttől kereken 30 dollárra van.

A Peking és Washington közötti egyezség tartalmazza majd Kína azon kötelezettségvállalását, hogy több amerikai mezőgazdasági terméket vásárol idén. Bár a részleteket még nem tették közzé, ami némi bizonytalanságot okoz.

Már több elemző is felhívta a figyelmet, hogy ezen adatok nélkül nem lehet tartós a szójabab drágulás. Matt Wiegand, a FuturesOne brókere is csatlakozott hozzájuk. „A részletek nélkül nem lehet következetesen feltérképezni a piacon várható folyamatokat és az érdeklődés fenntartásához konkrétumokra van szükség” – fűzte hozzá Matt Wiegand, aki szerint a forgalomban élénkülés figyelhető meg az év első napjaiban.

Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) havi adatait is vártak a kereskedők. A Thomson Reuters elemzői konszenzusa szerint 5,277 millió tonna lehetett az országban novemberben feldolgozott szójabab mennyisége. Az USDA pénteken teszi közzé a gabonafélék és a szójabab heti exportjelentését. Az újév napján tartott munkaszünet miatt a szokásostól egy nappal később.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

A szójaoltás jelentősége és várható hozadékai

2019. március 24. 09:14

A növénytermesztésben az egyik leggyakoribb limitáló tényező a nitrogénellátottság. A pillangós virágú növények – így a szója is – fajspecifikus Rhizobium baktériumokkal szimbiózist alakítanak ki.

A szójabab 2018 júniusa óta nem volt ilyen drága

2020. szeptember 9. 05:46

Európában a malmi búza és a takarmánybúza drágult, azonban a repce és a kukorica olcsóbb lett a tegnapi kereskedési napon.

Visszapattant a kukorica a jó tíz éves mélypontról

2020. április 23. 08:03

A kukorica ára azt követően pattant fel, hogy jó tíz éves mélypontra került az ár, amely 2009. szeptembert óta nem járt olyan alacsonyan, mint a napokban.

A kínai kereslet miatt drágult a szójabab

2020. augusztus 27. 09:07

A szójabab ára az Egyesült Államokban több mint hét hónapos csúcsra ugrott azt követően, hogy élénkült a kínai kereslet az amerikai szójabab iránt.