Terményárak

Milyen közös hatása van a devizaárfolyamnak és az időjárásnak?

Agrofórum Online

Újabb napok teltek el az árak emelkedésével, ami jó hír mindenkinek, hiszen most az ipari feldolgozók nagy része is megkönnyebbülhet.

Pontosabban fogalmazva: a világon nem csak a terményárak, hanem a kőolaj és az etanol ára is emelkedett, ami most a terménypiaci áremelkedéssel együtt pénzügyi szempontból kedvezőbb helyzetet jelent.

Az alapanyagok árának emelkedése elsősorban továbbra is a pénzügyi szektor mozgása miatt indult be: a legtöbb termelő és exportőr országban a folyamat kedvező, a helyi valuta gyengülése az amerikai dollárral szemben nagyobb árbevételt jelent. Egy elemző megfogalmazása szerint az argentin, a brazil helyzet és nem utolsó sorban Európában a farmerek boldogok lehetnek, az árfolyam-mozgások az árak emelkedését hozták.

Az elmúlt napok áralakulását befolyásolta, hogy a májusi USDA-becslésben a csökkenő termelés a fő termékek (búza, kukorica és szójabab) esetében a szezon folyamán készletcsökkenést is fog eredményezni. A jelenlegi kilátások szerint a termelés szintje elmarad a korábbi évekétől és a felhasználás mennyiségétől és ez az egész évet a magasabb átlagos és általános árszintek felé mozdíthatja el.

Korábbi összefoglalónkban az áremelkedés mértéke és tendenciája még kérdéses volt, de az elmúlt napok időjárási jelentései alapján erősödött az az álláspont, hogy bizonyos területeken már nem visszafordítható elmaradások tapasztalhatóak. Ezek közül is a kanadai területek szárazsága jelent nagyobb hangsúlyt kapó tényezőt, ami mind az olajosmagvak (canola – repce), mind a búza esetében kiesést eredményezhet. Az oroszországi előrejelzések is a tavaszi vetések lemaradását emelik ki, a búza termelésükben kb. 50 %-os arányt képviselő tavaszi búza vetésének csúszása, és a kedvezőtlen, hideg időjárás csökkenti annak esélyét, hogy a tavalyi rekordtermés megismétlésre kerülhessen.

Egész Európára jellemző, hogy az elmúlt 30 napban a szokásos csapadéknak 40-70 %-ka hullott csak – kevés kivételtől eltekintve mindenütt szükséges lenne további csapadékra. A WorldAgWeather ábráján a barnával jelölt részek mutatják a hiányos területeket és jószerivel érdemleges szántóföldi területek csak Nyugat-Romániában kaptak átlagosnak nevezhető mennyiségű csapadékot.

A következő napokban a helyzet további javulása főként Franciaországban és a Német-Lengyel síkságon várható – az előrejelzések alapján 20-50 mm csapadék is érkezhet. Eközben a hőmérséklet is kedvezően alakulhat, az átlagosnál 2-4 Celsius fokkal melegebb várható. Ez a két tényező tovább stabilizálhatja, javíthatja a búzakilátásokat, de még a repce helyzetét is jobbá teheti. A tavaszi kultúrák számára meg kedvező lehet, az eddigi pesszimizmust csökkentheti.

Ahogy már az elmúlt hetekben is, továbbra is kiemelt szerepet játszik az árak alakulásában az USA és Kína között a vámokkal kapcsolatos üzengetés. A múlt hét elején már megnyugodni látszott a helyzet – mindkét fél tett engedményeket, de az elmúlt napokban megint mintha mégsem lenne annyira sima a szójabab, a kukorica vagy az etanol értékesítési lehetősége Kínába. Nem feltétlenül a vita miatt, de nagy valószínűséggel köze van hozzá, hogy az USA heti exportadatai jelentősen csökkentek és a jelentések alapján további eladások is sztornálásra kerültek, tovább csökkentve a keresletet.

Összességében továbbra is inkább az árak emelkedése valószínűsíthető az agrárium saját közvetlen helyzete alapján, de a politikai játszmák hatása eredményezheti az emelkedő tendencia lassulását.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

Terménypiac: Trump elnöktől és az esőtől függ a gabona ára

2018. május 8. 14:23

Az elmúlt napok eseményei megint megerősítették, hogy az időjárás van továbbra is a legnagyobb hatással a kereskedőkre.

Terménypiac: nem érdemes várni az új termény értékesítésével

2018. június 5. 10:03

A májusi eső aranyat ér és ha a terméskilátásokat nézzük, ez igaz. Ha azonban a pénzügyi bevételi oldalt számoljuk – ez nem mindig igaz.

Terménypiac: útkeresés a meglepetések után

2018. augusztus 17. 10:37

Az európai piaci árak ezen okok miatt is erősödtek korábban és az elmúlt napokban úgy látszik, hogy a korábbi áremelkedések egy része eltűnt ugyan, de jelentős árcsökkenésre nem lehet számítani.

Terménypiac: lassú áremelkedést hozott a hideg

2018. február 27. 08:26

Nemcsak a gabonafélék esetében, hanem az olajosmagvaknál is nemzetközi szinten lassú emelkedés figyelhető meg, mutatkozik esély arra, hogy a korábbi „oldalazó” mozgás enyhe erősödésbe fordul.