Chicagóban és Párizsban is emelkedett az agrártermékek árjegyzése. Az Egyesült Államokban a búza 0,3 százalékkal, a kukorica 1,4 százalékkal, a szójabab pedig 0,8 százalékkal drágult. Európában bár a malmi búza jegyzésára kis mértékben csökkent, de a kukorica, a takarmánybúza és a repce ára emelkedett az optimista piaci hangulatban.
A vártnál forróbb és szárazabb időjárással magyarázták a szakértők a kukorica és a szójabab árának emelkedését a tengerentúlon. Az előrejelzésekkel párhuzamosan egyre több bizonytalanság merült fel a betakarítási munkálatokkal kapcsolatban, ami a múlt heti, vártnál kisebb vetésterülettel együtt már a kínálat szűkülése miatti aggodalmakkal tölti el a befektetőket.
„Az Egyesült Államok főbb, középnyugati termőterületeinek időjárási kilátásai egyértelműen rosszabbak, mint a korábbi várakozások, így elkezdték beárazni a kereskedők a forró és száraz időjárás következményeit” – hangoztatta Matt Zeller, a StoneX brókercég piaci elemzője a Thomson Reuters hírügynökségnek.
Abban, hogy a szójabab négy hónapos csúcsra ért inkább az játszott szerepet, hogy a kínai kereslet támogatta az ár emelkedését.
Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) hétfőn arról számolt be, hogy az exportőrök 264 ezer tonna szójababot és 202 ezer tonna kukoricát értékesítettek kínai vevők részére. Az amerikai agártárca összesen 182 880 tonna olyan kukorica értékesítésről számolt be, amelynek a vevői mexikóiak.
Párizsban jó hangulatban telt a kereskedés a parketten. A négy fontos termék közül háromnak is emelkedett az ára, csupán a malmi búza jelentett kivételt. A kukorica ára 1,25 euróval a tonnánkénti 169,5 eurós szintig drágult. A takarmánybúzáért 30 eurócenttel adtak többet a piacon, így 161 euró/tonnás árszint alakult ki. A repce kurzusa 2,5 euróval került feljebb és 379,25 euró/tonnán hagyta el parkettet a kurzus. Napközben 380,25 euróért is kötöttek üzletet. A malmi búza 25 eurócenttel a 182,5 euró/tonnás értékre mérséklődött átlag alatti forgalom mellett. Összesen 12 992 üzletet kötöttek.