Terményárak

Nem várható hiány gabonában idén

Agrofórum Online

A teljes globális gabonatermelés 2016-ban várhatóan eléri a 2 521 millió tonnát.

A teljes globális gabonatermelés 2016-ban várhatóan eléri a 2 521 millió tonnát, ami, csupán 0,2 %-kal lemaradva a tavalyi rekordtól, az eddig mért harmadik legnagyobb eredmény, állapították meg az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) szakértői.

A nagy készletek és a visszafogott világpiaci kereslet garantálják az alapvető gabonák elérhetőségét a FAO frissített Gabonakészletek és –igények gyorsjelentése szerint.

Élelmiszerárak

A FAO élelmiszerár-index februárhoz viszonyított mérsékelt, 1 %-os növekedése a cukor árának emelkedését és a pálmaolaj magasabb jegyzését tükrözi, a tejtermékek árának csökkenése mellett.

A 151 pontos érték az idei eddigi legmagasabb, ám még így is 12 %-kal alatta van a 2015-ös eredménynek.

A FAO élelmiszerár-indexet a globális szinten legfontosabb öt élelmiszer (szemes termények, húsfélék, tejtermékek, növényi olajok és cukor) kereskedelmi súlya alapján átlagolva határozzák meg a Szervezet szakértői. Az elmúlt évek folyamatosan csökkenő tendenciája főleg a stabil készleteknek, a lassuló világgazdaságnak és az erős amerikai valutának tudható be.

A szemes termények árindexe öt hónapja tartós visszaesésben van, márciusban valamelyest alacsonyabb mértékben.

A cukor ára több mint 17 %-kal ugrott meg a világpiacokon, ezzel elérte az elmúlt másfél év legmagasabb értékét, reflektálva a várható termeléskiesésre és az egyre nagyobb mértékű, brazil nyerscukor alapú etanol előállításra.


Cukorhegyek egy brazíliai bioüzemanyag-előállító üzemben. (Kép: ©FAO/Giuseppe Bizzarri)

A növényi olajok esetében 6 % fölötti az árnövekedés, a Malajziában és Indonéziában, a két legnagyobb pálmaolaj termelő országban tapasztalt tartós szárazság miatt. A szójaolaj stabil maradt, míg a napraforgó- és repceolaj ára csökkent.

Zuhant a vaj és sajt ára, és ezzel együtt a tejtermékeké is, utóbbi 8,2 %-kal. A FAO húsár index nem változott.

Az első előrejelzések 2016-17-re

A 2016-17-es szezonra összességében valamelyest alacsonyabb gabonatermést (712,7 millió tonna) prognosztizálnak, ahogy a szárazság miatt csökkent a bevetett területek aránya Oroszországban és Ukrajnában.

Ezen belül a szemesgabona-kibocsátás növekedni fog (1 313 millió tonnára), ahogy kontinensünkön és az Egyesült Államokban bőséges kukoricatermésnek örülhetünk, ami ellensúlyozza a csökkenést az árpa esetében.

Ahogy Ázsiában normalizálódik az időjárás, a rizstermelés is növekvő pályára áll az alapvetően nyomott világpiaci árak mellett.

A stabil készletek és a visszafogott importkereslet együttesen befolyásolják a gabonák nemzetközi kereskedelmi volumenét, amely már a második egymást követő szezon óta mutat csökkenést.

A felhasználás valamelyest meghaladja majd a megtermelt gabonamennyiséget, valószínűsítik a FAO szakértői, így hozzá kell nyúlni a tartalékokhoz. A globális gabona készlet-felhasználás hányados (23 %) továbbra is meghaladja majd a 2007-2008-ban mért kiemelkedően alacsony 20,5 %-os értéket.

(FAO)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

Megállíthatatlanul drágulnak a gabonák

2019. december 17. 09:33

A búza látványos drágulásához az is hozzájárult, hogy Ukrajnában szokatlanul száraz volt az ősz és 10 százalékkal elmaradt az őszi búza vetésterülete az előző években megszokottól.

Emelkedést hozott az európai kereskedés

2020. július 4. 08:47

A párizsi tőzsdén ezúttal a vevők kerültek túlsúlyba. Az árjegyzések változásából az rajzolódik ki, mintha a csütörtöki mozgások korrekciója zajlott volna pénteken.

Mérséklődtek júliusban a világpiaci élelmiszerárak

2019. augusztus 1. 16:33

Júliusban drágultak a húsfélék és a növényi olajok, míg a tejtermékek, a gabonafélék és a cukor ára csökkent.

Kitart a gabonarali

2019. december 18. 09:17

Mivel Brazília készen áll a szójabab betakarítására, ami néhány hónapon belül megkezdődhet, felmerül a kérdés, vajon Kína valóban az Egyesült Államokból akar szójababot vásárolni.