A napraforgómag ukrajnai kikötői ára a szeptember eleji 350-360 USD/tonna (FOB) szintről 445 USD/tonnára (FOB) nőtt december elejéig - derült ki az AKI agrárpiaci jelentéséből.
Az Európai Bizottság adatai szerint az EU 2014. július 1. – december 9. között 13,1 millió tonna búzát értékesített a harmadik országok felé, 4 százalékkal többet, mint az előző szezon azonos időszakában. Magyarországon 50 ezer forint/tonna körüli termelői áron értékesítették az étkezési, 37 ezer forint/tonnáért a takarmány minőségű búzát december elején.
A bőséges hazai termés ellenére a Budapesti Értéktőzsdén 41 ezer forint/tonnára emelkedett a takarmánykukorica fronthavi jegyzése, tükrözve a minőséggel, a szemnedvességgel, és a még fennmaradt – belvizes, átnedvesedett – területek betakaríthatóságával kapcsolatos aggodalmakat.
Az európai repcemag iránti igen erős kereslet – és a szójabab világpiaci árának erősödése – miatt a repcemag legközelebbi lejáratra szóló jegyzése 330-345 euró/tonna sávban mozgott a párizsi árutőzsdén (MATIF) október vége és december közepe között. A napraforgómag ukrajnai kikötői ára a szeptember eleji 350-360 USD/tonna (FOB) szintről 445 USD/tonnára (FOB) nőtt december elejéig.
GABONAPIACI JELENTÉS
A chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) nem módosult számottevően a búza fronthavi jegyzése december első két hetében annak ellenére sem, hogy az USA agrárminisztériuma (USDA) legfrissebb terménypiaci jelentésében a búza 2014/2015. gazdasági évi globális kibocsátását a már eddig is rekordnak számító 720 millió tonnáról 722 millió tonnára korrigálta. A felhasználás szintén soha nem látott szintet érhet el, 712 millió tonna kerülhet feldolgozásra. Az élelmezési célú felhasználás a népesség gyarapodása, az urbanizáció és a jövedelmek emelkedése miatt különösen a szubszaharai régióban és Délkelet-Ázsiában erősödik, de a takarmányozásra szánt búza volumene is nő a prognózis szerint, elsősorban az EU-ban.
A felhasználás növekedése ellenére úgy tűnik, hogy a bőséges termésből az előző szezonhoz képest 10 millió tonnával több marad raktáron, és a globális zárókészlet 195 millió tonnára duzzadhat. Az Európai Unió 29 millió tonna búzát értékesíthet a külpiacokon a 2014/2015. évi szezonban, 3,5 millió tonnával felülm- úlva az USA kivitelét. Versenyképes árujával az EU várhatóan megőrzi vezető exportőri szerepét. Az Európai Bizottság adatai szerint 2014. július 1. – december 9. között 13,1 millió tonna búza került harmadik országokba, 4 százalékkal több, mint az előző – rekord kivitellel zárult – szezon azonos időszakában.
Az élénk kereslet áremelő és a bőséges kínálat árcsökkentő hatása egyensúlyban tartotta a termény jegyzését a párizsi árutőzsdén (MATIF), amely 185-190 euró/tonna között hullámzott december első két hetében. Magyarországon ugyanekkor a malmi búzát 52, a takarmánybúzát 45 ezer forint/tonna szinten jegyezték a legközelebbi lejáratra vonatkozóan a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) árupiaci szekciójában. Az AKI PÁIR adatai szerint a fizikai piacon az étkezési búzát 50 ezer forint/tonnáért, a takarmány minőségű terményt 37 ezer forint/tonnáért értékesí- tették a termelők december elején.

A chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) a szeptember végi mélypontot követően 150 USD/tonna környékén stabilizálódott a kukorica fronthavi jegyzése december első felében. A trend a párizsi árutőzsdére (MATIF) is begyűrűzött, ahol 155 euró/tonna körül állapodott meg a termény fronthavi jegyzése.
Noha az Európai Unió a 2014/2015. gazdasági évben is nettó importőr marad kukoricából, 73,6 millió tonna mindenkori rekordnak számító kibocsátásához az USDA várakozásai szerint mindössze 6 millió tonna importra lesz szüksége ahhoz, hogy fedezze a 77 millió tonnára jelzett felhasználást és szinten tartsa a készleteket (6,8 millió tonna, hasonlóan a 2013/2014. évi szezonhoz). A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) 2014. december 9-i adatai szerint Magyarországon az előirányzott 1,2 millió hektár 94 százalékáról 9 millió tonna kukoricát takarítottak be a gazdák.
A bőséges termés ellenére a BÉT-en 41 ezer forint/tonnára emelkedett a termény fronthavi jegyzése, tükrözve a minőséggel, a szemnedvességgel, és a még fennmaradt – belvizes, átnedvesedett – területek betakaríthatóságával kapcsolatos aggodalmakat. Az AKI PÁIR adatai szerint a takarmánykukorica áfa és szállítási költség nélküli termelői ára 37-38 ezer forint/tonna között stabilizálódott 2014. november végén és december elején.
OLAJNÖVÉNY-PIACI JELENTÉS
Az Oil World adatai szerint a 2014. július-október közötti időszakban soha nem tapasztalt mennyiségű repcemag és canola fordult meg a világpiacon, illetve került felhasználásra. A termény iránti keresletet egyrészt a feldolgozás jövedelmezősége és a szójabab szűkös készlete növelte az olajmagimportőrök körében, másrészt a kanadai, az ukrajnai és az uniós újtermés gyors mobilizálása.
Noha az Európai Unió – Kína és Japán mellett – a három legnagyobb repcemagimportőr közé tartozik, a rekord termésből (24 millió tonna) a folyó 2014/2015. évi szezonban akár 600 ezer tonna is juthat a harmadik országokba. A prognosztizált mennyiségből 470 ezer tonna talált gazdára a világpiacon 2014. július és október között, 124 százalékkal több, mint az előző szezon azonos időszakában.
Az európai repcemag iránti igen erős kereslet – és a szójabab világpiaci árának erősödése – miatt a repcemag legközelebbi lejáratra szóló jegyzése 330-345 euró/tonna sávban mozgott a párizsi árutőzsdén (MATIF) 2014. október vége és december közepe kö- zött. A chicagói és párizsi változásokat követte a termény fronthavi jegyzése a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT), és november közepétől 101 ezer forint/tonna szinten stabilizálódott. Magyarországon az AKI PÁIR információi alapján ugyanekkor 100 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli áron forgott a repcemag a fizikai piacon.

Az Oil World előzetes adatai szerint a napraforgómag globális kibocsátása a 2014/2015. gazdasági évben 5 százalékkal elmarad az előzőtől, 40 millió tonnát takarítottak be a gazdák. A világ elsőszámú termelőjénél, Ukrajnában 10 millió tonna termést jeleztek, míg Oroszországban és az EU-ban egyaránt 9-9 millió tonna mag került a tárolókba. Legnagyobb volumenben Törökország vásárol napraforgómagot a világpiacról, importja a folyó gazdasági évben 850 ezer tonnára emelkedhet, amit elsősorban az Európai Unió teljesít. A termény ukrajnai kikötői ára a szeptember eleji 350-360 USD/tonna (FOB) szintről 445 USD/tonnára (FOB) nőtt december elejéig. Ennek hatására Magyarországon, a Budapesti
Értéktőzsdén (BÉT) 103 ezer forint/tonna fölé emelkedett a termény fronthavi jegyzése december első két hetében. A fizikai piacon 95-100 ezer forint/tonna közötti termelői áron kereskedtek a terménnyel december első hetében az AKI PÁIR adatai szerint.