Miközben a Nyugat elleni embargó miatt hiányok keletkeztek az orosz élelmiszer-ellátásban, az ország jelentősen növelte a mezőgazdasági termékek exportját.
Miközben a Nyugat elleni embargó miatt hiányok keletkeztek az orosz élelmiszer-ellátásban, az ország jelentősen növelte a mezőgazdasági termékek exportját. A tavalyi orosz mezőgazdasági export értéke az első becslések szerint elérte a 20 milliárd dollárt, ami 5 milliárddal több az előző évinél – jelentette a moszkvai mezőgazdasági minisztérium.
Mintegy 140 országba szállítanak, ebből 127-be 30 millió tonna gabonát. Ennek legnagyobb vásárlói Egyiptom, Szaúdi-Arábia, Irán, Azerbajdzsán, Jemen, Líbia, Nigéria, Dél-Afrika és Észak-Korea – írta a Russia Beyond the Headlines.
Zöldséget 86 országban adnak el, a legtöbbet Törökországban, Indiában és Litvániában. Olajat 94, húst és húsipari termékeket 49, halat 82 országba exportálnak, ez utóbbiból a legtöbbet Észak-Korea, Kína, Japán és Hollandia veszi meg. Az orosz szeszes italok szinte a világ valamennyi országába eljutnak.
A geopolitika azonban természetesen beleszól a gazdasági kapcsolatokba. A tavalyi év első 10 hónapjában így az előző évihez képest 20,6 százalékkal csökkent az Ukrajnába menő mezőgazdasági export értéke, s ez a tendencia idén várhatólag erősödni fog a két ország közti szabadkereskedelmi egyezmény felmondása miatt.
Egyelőre nem kiszámítható a vadászgép-incidens gazdasági hatása az orosz-török kapcsolatokra, de úgy tűnik, hogy a kereskedelmi kapcsolatok meghatározó tételét, az orosz gabonaexportot, amely az oda irányuló élelmiszer-kivitel 56,1 százalékát teszi ki, nem fogja érinteni, csak a gyümölcsöket és zöldségeket tiltják ki az orosz piacról – a törökök pedig bejelentették, hogy nem kívánnak megtorlással élni.
(napi.hu)