Terményárak

Öt hete drágul a szójabab

Agrofórum Online

Bár a pénteki kereskedési napon mindhárom fő agrártermék ára csökkent, de a szójabab így is jó pár hetes pluszban van.

Pénteken a szójabab ára 1,4 százalékkal korrigált lefelé az elmúlt napok emelkedései után. A parkettet a tonnánkénti 341,62 dollárnak megfelelő szinten hagyta el a termék, amelynek ára az elmúlt egy héten minimálisan emelkedett. Ezzel öt egymást követő hetet zárt pluszban a szójabab, amit a kínai jövőben eladásokkal kapcsolatos hírek támasztottak alá. Az Egyesült Államokban novemberben 5,24 millió tonna szójababot dolgoztak fel, ami elmarad az 5,277 millió tonnás elemzői várakozástól.

Kína északi határain enyhítette a szójabab behozatalára vonatkozó előírásokat, ami növelheti az Oroszországból, Kazahsztánból és Ukrajnából beszerezhető mennyiséget és konkurenciát jelenthet az amerikai terméknek.

A kukorica ára szintén 1,4 százalékkal csökkent pénteken, és 151,81 dolláros tonnánkénti árnak megfelelő szinten ment hétvégi pihenőre. De itt a heti mérleg is mínuszt mutat, 1,1 százalékkal került lejjebb az elmúlt héten.

A búza árjegyzése 0,9 százalékkal került lejjebb és 203,97 dolláros tonnánkénti értéken zárta a kereskedési napot. Heti szinten 0,4 százalékkal mérséklődött a gabonaféle kurzusa. Itt a kereskedők az elmúlt időszakban elég nagy emelkedésekből profitálhattak az őszi búzával kapcsolatos rossz hírek következményeként. Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) adatai szerint az amerikai őszi búzával elvetett területek állapota romlott novemberről decemberre. A vetésterület 52 százaléka van jó vagy kitűnő állapotban.

Általános rossz hangulatot okozott az egész árupiacon a közel-keleti geopolitikai feszültség, amely az agrártermékeknél is éreztette hatását a kereskedők szerint. Kászem Szulejmáni iráni tábornok és Abu Mahdi al-Muhandisz iraki milicista vezető pénteki bagdadi likvidálása váltotta ki az általános rossz hangulatot. Szakértők szerint az új helyzet hosszú távú hatásait még meg kell vizsgálni. A régió gabonaimportáló országai új kihívásokkal szembesülhetnek a közeljövőben. A kőolaj drágulása pedig az olajos magok piacán közvetlenül is jelentkezett.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

Magára talált a szójabab kurzusa, de a búza ára csökken

2019. december 21. 04:38

A kukorica és a szójabab is enyhén drágult, ám a búza ára 0,6 százalékkal csökkent.

Egyiptom 405 ezer tonna orosz búzát vásárolt

2020. szeptember 23. 06:32

Párizsban inkább optimista volt a hangulat, igaz a repce stagnált, de a fontosabb agrártermékek közül a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is emelkedett.

Terményárak: várakozás és találgatás

2018. november 13. 14:16

Az árfolyamok és a piaci mozgások alapján szükséges lenne az árcsökkenés, az utóbbi időben már nem csak az orosz-ukrán, hanem az USA-beli búza is versenyképesebbé vált és hasonló tendencia érezhető Dél-Amerikából is.

Megállíthatatlan a búza drágulása

2020. január 22. 04:37

A búza ára az elemzők szerint alapvetően azért növekedett látványosan, mert a rivális exportőrök piaci magatartása felfelé hajtotta a kurzust. A tonnánkénti mennyiségre átszámított ár a 213,52 dolláros szintig ugrott fel.