A szójabab 0,6, a kukorica 1,7, a búza pedig 2,2 százalékkal drágult a chicagói árutőzsdén. Mindháromnál a friss exportkereslettel magyarázható a drágulás.
A piacon mindenki a kereskedelmi tárgyalásokkal kapcsolatos híreket várta, hiszen Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke konzultációt folytatott a legfontosabb kereskedelmi tanácsadóival. A december 15-i határidő miatt a kínai árukra kivetett vámokról tárgyalnak, egyes hírek szerint 160 milliárd dollárnyi termék vámtarifáról van szó. Donald Trump környezetében közölték, hogy „nagyon közel” állnak a megállapodáshoz. A Wall Street Journal információi szerint az amerikai tárgyalódelegáció felajánlotta a jelenlegi vámtarifák csökkentését, sőt egyes tarifák felfüggesztését. A washingtoni Fehér Ház nem kommentálta az értesüléseket – állapította meg a Thomson Reuters hírügynökség.
Közben az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) bejelentette, hogy a kínai vevők 585 ezer tonnányi szójabab vásárlására tettek ajánlatot. Árnyalata képet, hogy a kínai agártárca három elhullott vaddisznóról számolt be. Sanhszi tartomány északnyugati részén találták az elhullott állatokat. Ez a régió nagyjából 450 kilométernyire nyugatra található a kínai fővárostól, Pekingtől.
A kukoricapiacon rekord közeli üzletet kötött az Egyesült Államok az USDA adatai szerint. Mexikó 1,6 millió tonna amerikai kukoricát vásárolt, ami az ötödik legnagyobb napi kukorica-értékesítés.
„December eleje óta nem szerepeltek jól az amerikaiak a különböző tendereken szerte a világban, ez alól csak Mexikó jelent kivétel.. Szerencsére ez egy olyan piac az Egyesült Államok számára, ahol versenyképesek vagyunk” – hangoztatta Bill Tierney, a chicagói AgResource Co agrárpiaci elemzője, aki azonban rámutatott, hogy számos piacon egyszerűen olcsóbbak a dél-amerikai szereplők. A kukoricán kívül az amerikai búza és szójabab értékesítések is meghaladták az előzetes várakozásokat. „Közben az amerikai betakarítási munkálatok gyakorlatilag befejeződtek. Közel vagyunk a szezonális mélyponthoz, miközben itt a lehetőség arra, hogy olyan kereskedelmi megállapodást kössünk, amely ösztönzi a kínai exportot. Az árak jelenlegi szintjén inkább érdemes venni, mint eladni” – mutatott rá Bill Tierney.