Terményárak

Rossz hetet zárt a gabonapiac

Agrofórum Online

Az elmúlt öt kereskedési napon összesen 3,2 százalékkal zuhant a búza és 3,3 százalékkal a szójabab ára. A kukorica megúszta 1,4 százalékos mínusszal.

A kínai kereslettel kapcsolatos jövőben optimizmus kérdőjeleződött meg alapvetően a koronavírus terjedésével, ami alapos nyomot hagyott az agrártermékek piacán. A három legfontosabb termék árjegyzése csökkent a chicagói árutőzsdén. A szójabab a tonnánkénti 320,63 dollárnak megfelelő szintig, a búza a tonnánkénti 203,33 dollárnak megfelelő értékig, míg a kukorica a 150,33 dollár/tonnás értékig csúszott le az elmúlt napokban.

A szójabab kereskedésében tíz egymást követő napon is csökkenéssel zárt a piac, ilyenre legutóbb 2014 júniusában volt példa. Akkor az Egyesült Államok középnyugati részén az időjárással kapcsolatos hírek hatására kerültek ilyen mértékben fölénybe az eladók.

Most a koronavírus okozott pánikot a befektetők körében, ez elsősorban a búza és a szójabab piacán érződött.

„Az elsődleges piaci aggodalom az, hogy a koronavírustól való félelem és az esetleges drámaibb terjedés miatt a globális gazdaság közelebb kerül a recesszióhoz. Egyes kulcságazatokban egyre nagyobb az esélye annak, hogy a visszaesés nem kerülhető el. mivel ez a folyamat nagyban érintheti Kínát, amely a világpiac legnagyobb szójabab importőre, ezért a gabonapiacon különösen kell figyelni az ezzel kapcsolatos híreket” – hangoztatta Arlan Suderman, az INTL FCStone vezető agrárközgazdásza, akit a Thomson Reuters hírügynökség idézett.

Közben egyre többen tartanak attól, hogy a vírus miatt bevezetett karanténok és utazási leállások a szállítások megszűnését is jelenthetik hosszabb időre.

A kukorica kereskedését a technikai alapon kereskedők pozíciói és az exportkereslet alakulása miatt nem érintette annyira a vírus miatti helyzet. Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumáénak (USDA) adatai szerint az ország magánexportőrei 134 ezer tonna kukoricát értékesítettek dél-koreai vevőknek.

„A kukoricát egy exportvásárlási hullám kapta el, ami segítette az árakat abban, hogy ne csökkenjenek túl nagy mértékben” – hívta fel a figyelmet Charlie Sernatinger, az ED&F Man Capital gabona-határidős ügyletekkel foglalkozó cég vezetője.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

Amerikában pirosba fordult a piac

2020. május 7. 15:46

Nem volt jó napja a gabonakereskedőknek Chicagóban, mindhárom fontosabb agrártermék kurzusa csökkent, igaz mindegyik egy százaléknál kisebb mértékben. Európában viszont a vevők kerültek többségbe, egyedül a kukorica ára csökkent.

Rekord kukoricahozam Amerikában - A magyar gazdák a búzaterület felét már bevetették

2018. október 22. 11:19

Magyarországon 969 ezer hektáron szándékoznak a gazdák őszi búzát vetni, aminek 53 százalékán került a földbe a vetőmag október 16-ig.

Terménypiac: a természet még nem, de a jegyzések a múlt héten zöldbe borultak

2018. március 6. 08:06

Folytatódott a potenciális eladók számára kedvező tendencia, így a tőzsdei jegyzések és a fizikai piaci árak is tovább emelkedtek február utolsó napjaiban.

A koronavírus mellett az eladások túlsúlyba kerülése miatt estek a jegyzések

2020. március 2. 10:27

Február utolsó hetében továbbra is a gazdasági visszaesés miatti rossz hangulat volt az uralkodó. Erre erősített rá az USA-ban általánossá vált spekulációs eladási hullám.