A kukorica 3,8 százalékkal lőtt ki, a búza 1, a szójabab pedig 0,6 százalékkal kerül többe a chicagói árutőzsdén.
A kukorica tonnánkénti árjegyzése a 224,7 dollárnak megfelelő szintig erősödött a ritkán látható napon belüli rali során. A kurzus az egy nappal korábbi 3,1 százalékos csökkentést korrigálja. Azt megelőzően két napon is csökkent az árjegyzés, először csak 0,1, majd 0,4 százalékkal. Így volt honnan korrigálni a kurzusnak. A kereskedők és az elemzők szerint a rövid fedezeti ügyletek és a növekvő exportkereslet hajtotta vissza az árakat a pár nappal korábbi, egy hónapos mélypontot jelentő szintek fölé.
A Peking és Washington közötti kereskedelmi megállapodás hatására vált ilyen volatilissá az agrártermékek piaca, korábban nem volt megszokott az árjegyzések ilyen mértékű elmozdulása.
Pénteken az exporttőrök, a korábban az árjegyzés esésére játszó spekulánsok és a háztartási felhasználók üzletkötései együttesen okozták a kurzus emelkedését. A háztartási oldalról a szarvasmarha és sertéstartó gazdák jelentek meg vásárlóként.
„Az egész helyzet határozottan úgy néz ki, mintha korábban túl olcsón vásárolhattak volna a piacon kukoricát a befektetők. Valójában nem akkora az eladási hullám, mint amekkorának korábban tűnt. Sok elemző szerint még így is az amerikai kukorica számít az egyik legolcsóbbnak a globális piacon. Ezt bizonyítja, hogy Dél-Korea 66 ezer tonna amerikai kukoricát vásárolt. Közben persze még sokan elemzik, hogy milyen hatással is járhat a kereskedelmi egyezmény aláírása” – mondta Jack Scoville, chicagói Price Futures Group elemzője.
„Sokan bíznak abban a piacon, hogy Kína újra olyan agrártermékeket vásárol az Egyesült Államoktól az egyezmény aláírását követően, amelyeket már régóta nem vett” – tette hozzá Terry Reilly, a Futures International szakértője.
A búza a globális kereslet élénkülése miatt került 17 hónapos csúcsszintre.