Terményárak

Terményárak: a kukorica ára több hónapos mélypontra esett

Agrofórum Online

A terménypiacokon a 38. hét említésre méltó eseménye Marokkó bejelentése volt a búza import vámjának 135 %-ról 35 %-ra csökkentéséről. Egyéb érdemleges tényező a jó ukrán napraforgó termésátlag kilátásba helyezése, így a jegyzések tartottak maradtak, nem folytatódott az előző heti áremelkedés. 

A meghatározó tényező mindemellett a világgazdasági helyzet alakulása, a szaúdi finomító elleni támadás alaposan felboríthatja a következő hetek, hónapok folyamatait. Elsősorban nem is a terményekről van szó, hanem az olajárak emelkedéséről és az esetleges háborús konfliktus kiéleződéséről. Az olajárak a szállítási költségekre és az alapvető termények árára gyakorolhat hatást, a kőolaj árának emelkedése az etanol és a biodízel árakat viheti feljebb.

Ebből következően erősödhet az alapanyagok árszintje is. Ez azonban ma tisztán spekulációnak tűnik, a legutóbbi hírek alapján inkább a fegyvermentes rendezés irányába mutatnak jelek. A New York-i tőzsdén jegyzett nyersolaj (WTI) árszintje ezért is tudott viszonylag gyorsan visszatérni a támadást megelőző szintek közelébe és így az elsődleges figyelem ismételten a betakarítási jelentések felé fordult.

A bevezetőben említett marokkói döntés október elsejétől lép életbe és a francia búza számára jelent lehetőséget főként. Nem kizárt az egyéb származású áru sem, de a fekete-tengeri búza jegyzések mintegy 5 USD/to-val emelkedtek és az emellett jelentkező rövidebb szállítási távolság javítja a francia áru versenyképességét. Tendert azonban még nem írtak Marokkóban, így ez a hét a várakozással és a felkészüléssel telt.

Az ukrán és orosz árak emelkedését részben valutájuk erősödése okozta, de a számok azt is mutatják, hogy a korábbi években jellemző mennyiségeknél nagyobb volumen került már elhajózásra és ez a kínálat lassulásával járhat. Az árak azonban így sem tudtak erőteljesen emelkedni, a malmi búza (min. 12,5% fehérjetartalommal) 190,-USD/to alatt maradtak. Ez a hazai induló árakban kb. 45.000,- – 46.000,-Ft/to-s telephelyi árakat hozna, nem csoda, hogy nincs érdemi forgalom ebbe az irányba.

A kukorica árszintje ettől eltérően tovább csökkent, a fekete-tengeri árszintek 157,5 USD/to-ra csökkentek, s bár sokkal korábbi árak nem voltak igazán jellemzőek, de ez – egyes források szerint – 10 éves mélypontot jelent. A nyugat-európai kikötőkbe kb. 20,-USD/to a fuvarköltség, így a leszállított áru árszintje 180,- USD/to vagy 163,-EUR/to körül áll. Ezek mellett nem váratlan, hogy a párizsi tőzsdén is és a fizikai piacon is 160 – 165 EUR/to körül mozognak az árak.

Az olajosmagvaknál egyelőre még csak jelzés érkezett arról, hogy az ukrán napraforgó-betakarítás a vártnál jobb eredményt hozhat, ezért még nincs érdemi csökkenés az árakban, sőt a hét végén az újabb kínai szójabab vétel az USA-ból és a kanadai repce (canola) betakarítását hátráltató esők tartottá, illetve enyhén emelkedővé tették az olajosmag árakat és a nyers napraforgóolaj árát is. Erősen kérdéses azonban, ez meddig tart – az elemzésekből inkább a többlet lehetősége körvonalazódik, ami gyorsan megállíthatja ezt a folyamatot.

A barchart.com ábráján, a felső, színezett rész a repcemag jegyzésének változása június elejéhez képest, míg a zöld vonal a canola, a kék a szójabab árának változását mutatja.

Az ábrán az is látszik, hogy tendenciájában eltérően alakult a repce, a másik két olajhoz képest az ára emelkedett és emiatt jegyzik meg az elemzések, hogy ha nem lesz további negatív meglepetés a betakarítási eredményekben, úgy ez az erősödés megállhat. A javuló betakarítási körülmények és eredmények így árcsökkenésben is megnyilvánulhatnak.

Hazai piacunkon is a tartott helyzet jellemző, de most ez inkább a termelők általi kínálat visszatartása, semmint tényleges piaci mozgás. Egyes vélemények szerint bekövetkezhet áremelkedés itthon, de erre kevés esélyt látok, inkább a nemzetközi piaci helyzet által meghatározott árszintek elfogadása illetve tudomásul vételével kell számolni.

Szokásos diagrammunkon sem hiba, hogy a kukorica ára több hónapos mélypontra esett, mind a dunai, FOB-jegyzések, mind a vagonos szállításra szóló dunántúli jegyzések árszintje most már a 2020. I. negyedéves szállítások esetében is 140,-EUR/to alá csökkentek és csak a forint gyengülésének köszönhető, hogy ez még nominálisan 47.000,-Ft/to értéket jelent (beszállítva rakodóhelyre és szállítóeszközbe rakva!).

A következő hetekben az északi féltekén –így itthon is – nagy valószínűséggel jelentkezni fog a kínálat erősödése és ez megakadályozza egy fordulat kialakulását, ezért is várható inkább enyhén csökkenő, jobb esetben tartott árszint a piacokon.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

Újabb amerikai adat eredményezhet legalább részleges áremelkedést

2019. június 13. 05:52

Megjelent a júniusi USDA becslés és nem teljesen váratlanul, de mégis erős áremelkedést eredményezett az amerikai piacon.

Terménypiac: nem érdemes várni az új termény értékesítésével

2018. június 5. 10:03

A májusi eső aranyat ér és ha a terméskilátásokat nézzük, ez igaz. Ha azonban a pénzügyi bevételi oldalt számoljuk – ez nem mindig igaz.

Terménypiac: Felrobbant a napraforgó ára, de miért?

2019. november 27. 13:21

November közepéhez képest némileg váratlan az ukrán és az orosz gabona-export ütemének lassulása, emiatt erősödhetnek tovább a jegyzések.

Nőttek a mezőgazdasági termelői árak szeptemberben

2018. november 14. 10:03

Az év első kilenc hónapjában a mezőgazdasági termelői árak 2,2 százalékkal nőttek, ezen belül a növényi termékek ára 4,8 százalékkal emelkedett, az élő állatok és állati termékeké 2,1 százalékkal csökkent.