Terményárak

Terményárak: áresésben a búza és a kukorica – nem jók a kilátások sem

Agrofórum Online

Február folyamán eddig két fontos információ jelent meg, amit a piac már nagyon várt. Az USDA végre kiadta szokásos havi előrejelzését illetve a déli félteke időjárási helyzete javult.

A piac reagálása a termelők számára annyiban volt kedvező, hogy újra megindult a kereskedés, amit az amerikai kormányzati leállás miatti adathiány nagyon lassított. Most már arra is vannak információk, hogy ez az adathiány akár téves következtetésekre is alapot adott, főként a nem fundamentális információk alapján dolgozó szereplők nem tudták működtetni megszokott sémáikat.

Vannak a spekulációs kereskedésben olyan résztvevők, akik  – vagy amelyek – az adatok változására alapozva javasolnak döntéseket, pozíciók építését vagy csökkentését, és most a korlátozott adatok miatt csökkent a döntési képességük, romlott ítélőképességük.

Az információk közül a napi, heti értékesítések közlésének elmaradása volt a legjelentősebb, a rendelkezésre álló készletek alakulása mindig is a legfontosabb adat. Ha a kiviteli adatok becslése nem eléggé pontos vagy elégtelen információ jelenik meg, az akár több millió tonnás tévedést is eredményezhet.

A másik fontos tényező a déli félteke időjárásának alakulása volt. Ausztrália búzatermése 11 éves mélypontra esik várhatóan és emiatt a távol-keleti térség ellátását máshonnan kell biztosítani. Ausztrália az elmúlt 5 szezonban átlagosan 17,5 millió tonna búzát értékesített külföldre, 2016/17-ben közel 26 millió tonna volt ez az adat és ez most, 2018/19-re 10 millió tonnára eshet vissza. Ez erősíti a távol-keleti régióban az USA szerepét, de akár az orosz vagy ukrán eladásokat is támogathatja.

Hasonlóan fontos szerepet kap Brazília és Argentína a 2019-es év első felében az árak alakulásában, elsősorban a szója illetve a kukorica ellátásban. Brazília helyzete kedvezőbb lett – ahol kellett csökkent a hőmérséklet, ahova kellett, jött csapadék. Mindezek mellett a szójabab termés így sem lesz jó, de a csökkenés mértéke kisebb. Most a 115-117 millió tonna közötti termésmennyiséget várják az elemzések és ez a volumen már „beárazásra” került, így nem volt lényeges hatása a becslésnek, amikor 122 millió tonnáról 117 millió tonnára csökkentették az előrejelzést.

A kukorica számunkra bizonyos szempontból izgalmasabb, Dél-Amerikában decemberhez képest 3,5 millió tonnával nagyobb termésre van most kilátás, ami az exportlehetőségeket növeli. S bár most csak 1 millió tonnával nagyobb a várt export piaci részesedés, de ami itt is fontos szerepet kap az árak alakításában, az a szezon végére várható készlet. Az együttes brazil és argentin készletszint 26 %-kal emelkedhet meg 2019-ben a 2018. évi nyitókészletszinthez képest.

Érzékelhető is volt a kínálat megjelenése az árakban is és nem csak a tőzsdei jegyzések, de a fizikai piaci árak is a korábbiakhoz képest nagyobb elmozdulást mutattak.

Mint azt már többször is jeleztük, a világ legnagyobb és átlátható beszerzési politikát folytató országa, Egyiptom búza vételei indikátorként mutatják a folyamatok rezdüléseit is. Most sem volt ez másképp, egy hete a vételi tenderen a nagy nyertes az USA volt, mert a lekötött mennyiség fele, 120 ezer tonna, onnan származik. A tegnapi tender eredménye aztán kijózanító volt: a nyertes Franciaország lett: 3 hajó a 6-ból aránnyal.

A fontosabb, hogy a kínálati árak egy hét alatt ugyanazon országokból származó árura 9 – 10 USD/to-val csökkentek! Volt még magasabb áron is kínálat, de azt nem igazolták vissza. A nyomás mértékére jellemző, hogy összesen 16 (!) ajánlat volt, jellemzően 60 ezer tonnás tételekre és ebből kötöttek le összesen 6-ot.

Ez az árszint még nem volt tegnap érzékelhető a párizsi tőzsdén, de az árak jellemző alakulását mutatja grafikonunk is:

Az ábra a hazai árakat is feltünteti, de itt kell megjegyezni, hogy az adatgyűjtés rendszere alapján a búza árak kb. egy hetes csúszással kerülnek megadásra, ezért sem szerepel az eheti ár még az ábrán.

A belföldi fizikai piacon is megkezdődött az árak eróziója, a búza iránti kereslet most mintegy 1000-1500 Ft/to-val áll alacsonyabban, mint két hete. Számításaim alapján az egyiptomi tender eredménye a márciusi szállítású búzaüzletek esetében a vevők kínálati árát FOB Duna paritáson 60.000,-Ft/to alá viheti le, körülbelül arra a szintre, ahol az árak tavaly október-novemberben voltak. A romániai kikötőből eladott búza ára 237,5 USD/to volt, ebből lehet visszaszámolni és 25 USD/to-s költséget célszerű figyelembe venni…

A kukoricánál is hasonló a tendencia: a FOB Duna árak és az egyéb export-árak is mérséklődtek, sőt itt még az is nehezíti a helyzetet, hogy a szállítási határidők is tovább tolódtak; ami van kereslet, az is már a nyári betakarítás idejére esik. Nem csoda, hisz a legfontosabb piacainkon folyamatos a kínálat és ahogy a nemzetközi részben említettem, a dél-amerikai kínálat várt visszaesése nem jelent olyan veszélyt, mint amit korábban vártak.

Az egyéb termékek közül a magas olajsavas napraforgó tartotta árszintjét, sőt valamelyest emelkedett is – 115.000,-Ft/to-s árszintről 120.000,-Ft/to-ig-, de ezt sem várom tartósnak, mivel valamennyi egyéb olajosmag ára jelentősen csökkent – a februári nyitóárhoz képest a repcemag májusi jegyzése 12,-EUR/to-val, az új termésre szóló augusztusi jegyzés 8,-EUR/to-val áll alacsonyabban.

Az árpa ára is új szintre kerül várhatóan az új-termés közeledtével, nem tartom kizártnak, hogy az egy évvel ezelőtti szintekre, 44.000,- – 45.000,-Ft/to körülre essen az új termés esetében.

Továbbra sem látni olyan tényezőt, ami áremelkedést indíthatna el, az elemzésekben több az árak csökkenésének irányába mutató tényező, mint az ezzel ellentétes.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

A kínai kereslet növekedésében bíznak

2020. január 2. 11:27

A szójabab 0,25 százalékkal drágult, mivel januárban aláírhatják a Kína és az Egyesült Államok közötti részleges kereskedelmi megállapodást.

Soha ne legyen rosszabb évünk! - A magyar mezőgazdaság 2018. évi teljesítményének elemzése

2019. március 29. 13:46

Előzetes adatok alapján a mezőgazdaság teljes bruttó kibocsátásának volumene a 2017. évi 4 százalékos csökkenés után 2018-ban 3 százalékkal emelkedett. Ezen belül a növényi termékek kibocsátásának volumene 2, az állatok és állati termékeké pedig 6 százalékkal bővült.

Ötéves csúcsra drágult a kukorica

2019. július 16. 04:37

A kukorica piacán az elmúlt időszak túlságosan is meleg és száraz időjárása okozott aggodalmakat. A kedvezőtlen időjárás hajtotta felfelé az árakat.

Hat napja csökken a kukorica ára

2019. november 8. 06:38

Egymást követő hat napja esik a kukorica ára Chicagoban. A vékánkénti ár 0,5 százalékkal 376 dollárcentre csökkent.