Terményárak

Terményárak: kedvezőtlen változások előtt?

Agrofórum Online

Március utolsó napjai nem tettek jót a terménypiaci jegyzéseknek. Megint az USDA hozott meglepetéseket és még valószínűleg nincs vége.

A piac már napok óta a pénteki USDA előrejelzést várta, amiben a március elejei felmérések alapján hozták nyilvánosságra az első várható vetésterület adatokat. Az árak a közzétételt követően jelentősen estek és még a legkevésbé nyomasztó adatú szójabab is követte a kukorica jegyzését.

Az árcsökkenés mértéke a kukoricánál a Chicago-i tőzsdén 4,5 % fölött volt az ótermésre és 3,6% az új termésű novemberi határidőre, a búza közel 2 %-nyit, a szója majd 1 %-nyit gyengült.

Az ok a március 1-jei készletekben van: az USDA a vártnál jóval nagyobb készleteket jelzett és ez magasabb szezon végi átmenő készletszintet is fog eredményezni. A mennyiségekben a legnagyobb eltérés a kukoricánál volt, ahol a piaci szereplők várakozásához – 8,335 millió bushel – képest 3,2%-kal nagyobb 8,605 millió bushel készletet jelzett az USDA. Ez tonnában kifejezve 218,6 millió tonna és ebben az a „félelmetes”, hogy alig fél évvel az új termés előtt az USA-ban még az éves termés kétharmada raktárban van!

A piacot most sokkoló másik adat a vetésterületnél mutatkozó optimizmus. A termelőktől származó adatok alapján a vetésterület is nagyobb lesz a vártnál és hároméves csúcsot érhet el. Ez előrevetíti azt is, hogy már a szezon nyitókészlete is magasabb, nagyobb termés lehet és így a kínálat ismételten erősen fogja nyomni a piacot. Ezért estek az árak ilyen mértékben és csak alig érezhető hatást jelent az a közel félmillió hektár, ami víz alatt van és ahol a vetés lehetősége is bizonytalan.

A búzánál nem volt ilyen mértékű eltérés, a készlet alig nagyobb a becsültnél és a vetésterület adatai is közel vannak a korábban várthoz. Itt a tavaszi búza területe a kérdéses, a tőzsdei jegyzéseknél látszik is, hogy a tavaszi búza ára alig csökkent, a piac a tavalyival közel megegyező terület vár.

A szójababnál is emelkedés látszik a készletekben és a vetésterület csökkenése sem okozott olyan meglepetést, mint a kukoricáé és ennek következtében folytatódott az oldalazó mozgás.

A kilátásokat illetően kiemelendő, hogy a hétfőn érkezett hírek a brazil második vetésű kukoricára továbbra is javuló kilátásokat mutatnak, és ezzel végleg elmúlni látszik a korábbi félelem a termés csökkenésétől. A Reuters hírügynökség felmérése alapján az ú.n. safrinha termés idén 22,9 %-kal (!) lehet nagyobb, mint volt a tavalyi időjárás sújtotta, és ez 66,22 millió tonnás termést eredményezhet. Egy elemző megjegyezte, hogy a 12,09 millióhektáron vetett kukorica minden időben pont azt kapta meg, ami kellett, így nem zárható ki, hogy a július-augusztusi betakarítási időszakban a végleges szám még nagyobb lesz.

Európában továbbra is az agrárium szempontjából nézve jó az idő, volt megint csapadék és most már az észak-olasz, a szlovén és a horvát vidék is kapott némi, 10-35 mm közötti csapadékot, így a vevők idegessége is csökkent kissé.

Az itthoni helyzetet nem kell ecsetelnem, mindannyian látjuk a gyengébbnél gyengébb búzákról, repcékről szóló híreket, az előrejelzés talán 10-15 mm esőt ígér, egyelőre kilógunk a sorból és kérdéses mekkora árualap lesz elérhető. Én azért remélem, lesz export-árualap is, már csak azt kell megtalálnunk, hova tudjuk gazdaságosan elvinni.

Addig is bízzunk az esőben, hogy csak megérkezik, ahogy szokott, esetleg az utolsó pillanatban …

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

Soha ne legyen rosszabb évünk! - A magyar mezőgazdaság 2018. évi teljesítményének elemzése

2019. március 29. 13:46

Előzetes adatok alapján a mezőgazdaság teljes bruttó kibocsátásának volumene a 2017. évi 4 százalékos csökkenés után 2018-ban 3 százalékkal emelkedett. Ezen belül a növényi termékek kibocsátásának volumene 2, az állatok és állati termékeké pedig 6 százalékkal bővült.

A koronavírus miatti pánikvásárlások kedveznek a búza piacának

2020. március 21. 12:54

Az Egyesült Államokban a szójabab 2,3 százalékkal, a búza pedig 1 százalékkal drágult, de közben a kukorica ára 0,7 százalékkal csökkent. Párizsban a malmi búza és a kukorica befektetői örülhettek, ám a repce és a takarmánybúza kereskedésében az eladók voltak fölényben pénteken.

Jót tett a szójának az USA-Kína békülés - Így alakul az olajos növények ára

2018. december 14. 06:06

Az USA és Kína közötti kereskedelmi háború 90 napos felfüggesztése volt az egyik eredménye a november végén tartott G20 találkozónak, ami pozitív hatással volt az USA-ban termelt szójabab árára.

Hódmezővásárhelyen folytatódik a Terménypiaci Képzési Napok programsorozat

2018. április 5. 07:34

Ha terményét minél kedvezőbben értékesítené, akkor kihagyhatatlan a képzési program!