Terményárak

Terményárak: pozitív év végi hangulat

Agrofórum Online

December második fele, illetve utolsó kereskedési napjai pozitív hangulatban teltek, a jegyzéseket is inkább az emelkedés jellemezte.

Hosszan elnyúló karácsony és újév időszaka a legtöbb piaci szereplőt korai évzárásra késztette és gyakorlatilag december 21-ével megállt az élet. A csak heti egyszeri jegyzéssel dolgozó piacokon volt, ahol már 18-án véget ért a kereskedés és ez rányomta bélyegét a hangulatra.

A zárás előtti „rendrakás” egyik következménye lett, hogy a búza jegyzése Párizsban a hét közepén a vártnál nagyobbat esett, közel 4 EUR/to-s veszteséget szenvedve el. Az ábrán is látható (zöld vonallal jelölten), hogy a márciusi jegyzés december közepén nem tartotta magát, de az elemzések alapján ennek elsődleges oka nem a kereslet csökkenése, hanem a pénzügyi hátterű cégek pozíciózárási tevékenysége volt.

A decemberi jegyzés (kék vonal) az utolsó napokban is tartotta a 200,-EUR/to fölötti szinteket és ez volt jellemző a márciusi határidőre is. Jelentősebb fundamentális oka nem volt, sőt a tavalyi év utolsó nagy tenderén Egyiptom közel 8 USD/to-val magasabb árat fizetett, mint egy héttel azt megelőzően.

A két tender eredményei közül a romániai származású árura vonatkozó árak összehasonlításakor látszik, hogy a február első dekádjában történő szállítással az ár 241,26 USD/to volt, addig a következő tenderen a második 10 napban történő elhajózással történt üzlet ára 248,75 USD/to-ra emelkedett. Az áremelkedés a többi szállító ország esetében is határozott volt: Ukrajnából most közel 10 USD/to-val volt magasabb az árszint, mint két hete. Orosz árut most nem vettek, ott a korábbi két vétel közötti árnövekmény 5 USD/to körül mozgott.

A hazai búzaár alakulását nézve az AKI PÁIR adatai csekély mennyiségű üzletkötésről adnak számot, az információk 8 ezer tonnás mennyiség forgalmát tükrözik. Ez a mennyiség még a tavaly december elejei mennyiségtől is jó 30-32 %-kal elmarad. A fizikai piacon továbbra is nehéz árualaphoz jutni, az itthoni szabadságolások talán még korábban kezdődtek el, mint máskor és ennek folyományaként az árak csökkenése nem következett be. Azok, akik január elejére is már szerződtek (volna), inkább a 60.000,-Ft/to-s árat célozták meg, semmint elfogadják az 50.000,-Ft/to-s szint felé történő közeledést.

Az egyéb termékeknél is szinte érzékelhetetlenül alacsony volt a forgalom az európai tőzsdéken és idehaza is. A kukorica jegyzése Párizsban a pozitív hangulatot követte és tudott is erősödni, de a tényleges kereskedésben ez nem nagyon látszódott meg. December második felére összességében 2-2,5 EUR/to-s emelkedés volt tapasztalható, de ennek nagy része is még a karácsonyi szünet előtt realizálódott.

A hazai jegyzések is a szokásos „távolságtartással” követték ezt a tendenciát – a vagonba rakott 150,-EUR/to-s árszinten folyamatos az érdeklődés és ez indokolja a 145,-EUR/to-s gépkocsira rakott árakat a Dunántúlon és a kb. 5-6 EUR/to-val alacsonyabb árakat Kelet-Magyarországon. Azt azonban nem mondhatjuk, hogy jelentős forgalom lett volna, a kukorica, ami helyet talált, az már nem nagyon akar mozdulni legalább márciusig… Kérdés, akkor hova fog majd kerülni, de addig még nagyon sok idő van hátra…

Az olajosmagvak közül a számunkra kiemelten fontos repcemag jegyzés Párizsban „padlót fogott” az év utolsó napjaiban, miután a kanadai canola jegyzése a 2017. augusztusban látott szintre süllyedt. A tendencia továbbra sem jelez közeli erősödést, korrekcióra lehet esély, amennyiben a maláj pálmaolaj jegyzés tovább tud emelkedni.

Ez is szép példája, hogy az egyes helyettesítő termékek egymásra hatása hogy tud egy nap alatt körbeérni a Földön, és hogyan tudja befolyásolni a piacokat. A maláj pálmaolaj jegyzése november közepén került hároméves mélypontra és onnan tudott visszaerősödni december végére és ez az a pozitív hír, ami meg tudta állítani a jegyzések további csökkenését az egyéb olajosmagvak esetében is.

Végezetül jelentős piacbefolyásoló erővel bír továbbra is az USA és Kína közötti vámháború, ahol most úgy látszik, valóban be- és megtartják a felek ígéreteiket és nem nyitnak újabb frontokat, sőt inkább mintha megállapodásra hajló hangulat vált volna jellemzővé Trump elnök részéről.

Ezek a nyugodtabb, békésebb hangulatot eredményező hírek voltak, amelyek most lehetővé tették, hogy valóban egy kicsit megállt az élet és várhatóan majd csak 7-étől indul újra.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

A szója ára csökkent, de a búza és a kukorica drágult

2019. szeptember 19. 08:47

A kínai szójavásárlásokkal kapcsolatos hírek is alátámasztották a csökkenő trendet.

Terménypiac: Felrobbant a napraforgó ára, de miért?

2019. november 27. 13:21

November közepéhez képest némileg váratlan az ukrán és az orosz gabona-export ütemének lassulása, emiatt erősödhetnek tovább a jegyzések.

Az időjárási kilátások miatt drágult a kukorica

2019. október 8. 12:38

A kukorica 0,5 százalékkal 386,88 dollárcentre drágult vékánként, de a kereskedés közben 387,62 dollárcenten is kötöttek üzletet. Az időjárás-előrejelzések szerint az Egyesült Államokban az észak-nyugati kukoricaövezetben fagy várható, ami felfelé hajtotta az árupiaci árakat.

A megrongálódott tárolók befolyásolták a kukorica árát

2020. augusztus 12. 08:23

Chicagóban a búza kurzusa 0,8 százalékkal, a kukoricáé és a szójababé pedig 0,2-0,2 százalékkal emelkedett. A repce ezzel szemben 0,3 százalékot vesztett értékéből. Párizsban is javult a hangulat és nagyobb szerepet kaptak a kereskedésben a vevők. A malmi búza és a takarmánybúza kurzusa emelkedett, a kukorica ugyanannyiba került, mint előző nap, a repce ára viszont csökkent.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420