Terményárak

Terményárak: technikai okok miatti egy-két napos korrekcióra számíthatunk?

Agrofórum Online

Nem segített az árakat megtámasztani az USDA becslése 2019/20-ra, a most első ízben közzétett adatok a további árubőséget vetítik előre. Továbbra is az árcsökkenést eredményező tényezők vannak többségben a piacokon és a várakozások is ezt támasztják alá.

A fontosabb új vagy megerősített információk közül számunkra a legérdekesebb, hogy az EU28-as idei búzatermését immár minden becslés 150 millió tonna fölé várja – szemben a tavalyi 137 millió tonnával. Ez valamelyest elmarad a 2017. évi terméstől, de mint elemzők rámutattak, jók a kilátások és az USDA már 153 millió tonnás termést vár, és a várható exportvolument is 3 millió tonnával nagyobbra várja, mint a 2018/19-es szezon értéke, a 24 millió tonnára várnak. Ezt azonban nem tartom valószínűnek, mivel ehhez még igen jelentős mennyiséget kellene kivinni a hátralévő két hónapban, ugyanis a május 5-éig kiadott exportengedélyek 17 millió tonnáról szólnak.

Az orosz és ukrán termést 77 illetve 29 millió tonnára becsülik és ez a 2019. évi adatokhoz képest 6 illetve 4 millió tonnával több. Ez azt is jelenti, hogy a 2018/19-es szezonhoz képest az exportálható többlet is nagyobb lesz – a várt orosz kivitel júniusig 37 az ukrán 16,5 millió tonna lehet és ezzel szemben a következő szezonra 36 illetve 19 (!) millió tonna kivitele került a becslésbe.

Ezek a minket elsődlegesen érintő adatok és ezek közül is az ukrán növekményt azért tartom figyelemreméltónak, mert azt a minőséget keresik a dél-európai vevők is és ez versenyt eredményezhet számunkra is.

A kukorica esetében sok még a bizonytalanság az USA-t ért rendkívül csapadékos időjárás miatt. Elemzések alapján több millió acre területen még nem tudták elvetni a kukoricát, és a jelenleg várt 92,8 millió acre = 37,6  millió hektár területtel szemben ez a kiesés millió hektárt is jelenthet.

Az USA-beli árak és az európai piacok jegyzései e hét elején nem is ezen, fundamentális okok miatt erősödtek, hanem a pénzügyi alapok tevékenysége következményeként. Most, hogy megjelentek a friss adatok, van mihez viszonyítani és ez a spekulációs tőke a korábbi eladási pozíciók lezárásával realizálta az eddigi eredményeket és ezt a tőzsde lehetőségei alapján vételekkel tette meg.

Ez eredményezte valamennyi terméknél, hogy a hétfői mélypontról a jegyzések el tudtak mozdulni kicsit felfelé, kérdésesnek tartom azonban, hogy ez meddig fog tartani.

Hazai piaci árakról nem igazán lehet beszámolni – alig van értékelhető forgalom, minden „leült”. Az ótermés és az új termés közötti ajánlati szintű árkülönbség nehezen számolható, mert a termés körüli bizonytalanság még mindig sok helyen kiugróan nagy. Én azt várom, átlagos terméssel lehet számolnunk, az elmúlt két hét csapadéka meghozta a szükséges nedvességet a talajokba, a hét végétől várt 20-25 fokos meleg a fejlődést is beindíthatja. Ha ez esővel együtt jön, az felvethet növényvédelmi problémákat, de remélem ezekre kellően fel tudunk készülni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

A megbékélés elhalasztva: szója fel, de meddig?

2018. december 12. 11:54

December első hete még pozitív hozzáállásban telt, így az amerikai tőzsdei jegyzések emelkedni tudtak, de ez nem terjedt át Európára és itt csak minimális elmozdulás következett be.

Terményárak: nem javult a keresleti helyzet – az árak tovább csökkentek

2019. szeptember 4. 08:31

Augusztus utolsó hetében nem folytatódott a korábbi korrekció, az árak túlnyomórészt tovább csökkentek.

Terményárak: felkavarodott az állóvíz – erős áresés a piacokon

2019. augusztus 16. 09:08

Vártuk az USDA augusztusi becslését, jelezték frissítik az USA vetésterületi és várható hozam adatait, de a többség nem azt kapta, mint amit várt.

Terménypiac: kismértékű árcsökkenés, talán csak a várakozás miatt?

2018. szeptember 10. 12:34

Az már jórészt biztosra vehető, hogy az EU28-akon belül a kukorica termés mennyisége legalább változatlan lesz 2018-ban, mint volt 2017-ben, még ha a belső forgalom lényegesen nagyobb szintjét is eredményezi, hogy a keleti régió többletéből kell biztosítani a nyugati régiók ellátását.