Terményárak

Terményárak: továbbra is a vételek mozgatják az árakat

Agrofórum Online

A megszokott tendenciáktól eltérően most nem a szezon kezdeti árcsökkenés jellemzi a terménypiacokat, a korábban elkezdődött áremelkedés folytatódott.

Szinte az összes terméknél a kínai vételek indították el az áremelkedést. Az igen jelentős nagyságú kínai szójabab, kukorica és most már búza vételek mind abba az irányba hatnak, hogy valamennyi piaci résztvevő csak a kereslet megugrását veszi tudomásul.

A legtöbb terméknél új csúcsokat értek el a jegyzések a közeli határidőkre és a hangulat még a fundamentális tényezőknél is segíti ezt a hangulatot. Annak ellenére, hogy több becslés is a búza kínálatában csökkenő kínálattal számolt, mégis az a meghatározó, hogy jelentős vételi érdeklődés volt a múlt héten az északi félteke búza termésére. A szokásos egyiptomi vétel érdekessége volt, hogy lengyel búzát is lekötöttek, 5 éve volt legutóbb, amikor innen kötöttek le búza tételeket. A vétel másik része, kb. 175 ezer tonnával a szokásos orosz eredetű. A vétel ára megint emelkedett, kb. 10 USD/to-val volt magasabb, mint a legutóbbi vételé.

Másik érdekesség és fontos tényező lehet a továbbiakban, hogy Algéria enyhítette a minőségi követelményeket -a bogárszúrt szemek arányát emelték meg 0,1 %-ról 0,5 %-ra és ezzel lehetővé vált a fekete-tengeri térségből történő búza vétele is.

Szintén fontos tényező a nemzetközi terménykereskedelemben, hogy az olajosmagvaknál minden termék nyerni tudott a héten, a vezető termék a szójabab volt, de a pálmaolaj és a többi hagyományos cikknél is erősödés következett be.

Az európai térségben ideértve hazánkat is, az ukrán napraforgómag árának több, mint 20 %-os emelkedése meghatározó volt. A nyers napraforgóolaj főpiaci jegyzése Rotterdamban 35%-kal emelkedett augusztus vége óta eltelt három hét alatt és ez ugyan pénteken korrigált, de a napi 50-100 USD/to-s árváltozás mindenképpen jelzi, nem a megszokott ütemben halad illetve haladt a betakarítás. Az ukrajnai és a kelet-romániai területek szárazsága a termés mennyiségének csökkenése most vált kézzelfoghatóvá és ez vételi hullámot indított el.

A rendszeres piaci jelentések nem szokták külön is kiemelni, de az árfolyam-változások hatása is szerepet kap abban, hogy a kínálat visszafogottabb. Mind az ukrán, mind az orosz termelők várják, hogy saját valutájukban magasabb árat fognak később kapni valutájuk leértékelődése miatt és ez eredményezi a visszafogott eladásokat.

Az európai olajosmagpiacot jövőre is befolyásolni fogja, hogy a repce őszi vetésterülete tovább csökkenhet. Az elmúlt napok szárazsága és a következő hetek száraz időjárása Franciaországban és Németországban már olyan vízháztartási gondot okozhat, ami a növények csírázás utáni fejlődését megakadályozza. Az előrejelzések a következő 2 hétre csak a szokásos mennyiségű csapadékot várják, ami kevés ahhoz, hogy fel tudjanak töltődni a talajok mélyebb rétegei.

Az árakban már jelentkezik is ez a folyamat és ha nem lesz gyors és jelentős változás, úgy a többi őszi kultúra is veszélybe kerülhet és ez a további tartós áremelkedést hozhat.

A hazai piaci helyzet is szinte követhetetlen, ami az olajosmagvaknál történik az előbb írtakból részben következik – korábban megszokott napraforgó és repcemag importja gyakorlatilag olyan áron történhetne csak meg, amiből következik, hogy a hazai termés itthon tartása a legfontosabb szempont a feldolgozóknak. A legutóbbi termésbecslés a napraforgónál 3 to/ha fölötti hozammal számol, de a hírek alapján én ez alá várom a várható átlaghozamot.

A kukorica esetében most már a becslés is a korábbinál magasabb eredményt vár, a 8,7 to/ha-s hozam igencsak jó eredmény lenne – minden idők legmagasabb értékét érnénk el. 5 éve volt az eddigi rekord-termés 8,64 to/ha eredménnyel. A piaci szereplők véleménye megegyezik abban, hogy 8 millió tonna feletti  termés várható – a kérdés csak, mennyivel leszünk fölötte. Már egy hónappal ezelőtt is felmerült az a kérdés, hova tud kimenni közel 3 millió tonna kukorica, most ez a kérdés már inkább úgy fogalmazható meg, hogy az észak-nyugat európai piacok hogyan tudjál felvenni az extra mennyiséget. Az olasz termés is jó lesz, az ottani érdeklődés valamelyest alacsonyabb lehet, nem utolsó sorban amiatt, mert az ottani takarmány-igény csökkenhet a hús-fogyasztás csökkenése miatt.

A napraforgó és a repce esetében a verseny erősen magas árakkal jár most, a kukoricánál a fekete-tengeri térségből származó kukorica kínálat árának emelkedése hozhat számunkra jobb értékesítése lehetőségeket. Mint az ártáblázatból is látható, a nyugat-európai leszállított árak 170 EUR/to fölött vannak az ukrán kukoricára, de ha a román áru kalkulációját vesszük alapul, az már közelíti a 180 EUR/to-t és így adódik, hogy a belföldi vételi ajánlati árak a 46.000,- – 47.000,-Ft/to-s árszintet érhetnek el.

Mindezek alapján egyelőre az áremelkedésre utaló jelek vannak továbbra is többségben, az eladások ütemezése idén is fontos szerepet kaphat, a teljes kivárást spekulációnak tartom. Ez alól az jelenthet kivételt, ha van annyi tárolója az eladónak, hogy nem kell mozdítania az áruját jövő tavaszig és pénzügyi szempontból is van lehetősége az árbevétel elhalasztására.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

Nem a spekuláció miatt alacsony a kukorica ára

2019. szeptember 18. 12:20

Szeptember második hete jobb hangulatban telt, az árak csökkenése az európai piacokon megállt és némi hezitálás után követte az amerikai árak emelkedő trendjét.

A koronavírus lenyomta a terményárakat is

2020. január 28. 15:55

Az év 4. hete a kínai koronavírus elterjedésének jegyében telt, bármennyire is furcsa, a világ gazdasági eseményeit is tudta befolyásolni. Az esetleges tömeges járvány miatt egyesek már gazdasági válságot vizionálnak, a hetet ez a félelem határozta meg és pénteken jelentősen csökkentek a jegyzések.

Terményárak: a kukorica jegyzése sem csökkent

2018. november 6. 04:40

Október utolsó napjai ismételten az új típusú kommunikáció jegyében teltek és mert ez kedvező kilátásokkal kecsegtetett némileg tudtak emelkedni az árak.

Terménypiac: a kínálat szűkösnek tűnik mégis csökkentek a jegyzések

2018. szeptember 24. 15:16

Egyre jobban haladunk az őszi betakarítással, tisztul a kép, mégis fordítottan alakulnak az árak, mint azt korábban várható volt.