Terményárak

Terménypiac: folyamatosan csökkennek a jegyzések

Agrofórum Online

Továbbra is meglehetősen csendes a kereskedés, és főként ennek tudható be, hogy a jegyzések folyamatosan csökkennek.

A főbb terménypiacok egyöntetűen reagáltak az északi félteke kedvezőbb időjárására: mindenütt optimistább a hangulat. Egyedül Ausztráliából jött még olyan hír, hogy a csapadékhiány veszélyezteti a tervezett vetési munkákat, de ez nem tudott érdemi fordulatot hozni.

A hét legfontosabb híre, hogy az heti becslésben az USDA az orosz búzatermést a korábbinál jóval alacsonyabbra várja most. Érdekes módon a területcsökkenést vették számba és mint azt egy éppen Oroszországot járó, helyszíni felmérést végző cég mondta, érthetetlen, miért nem csökkentették az átlaghozamokat is. Ez előrevetíti, hogy további csökkenéssel lehet számolni. Arra is rámutatnak egyesek, hogy ez még mindig nem jelent veszélyt az orosz áruk korábbi vevőire és a világpiacra – az orosz export csökkenése nem jelenti a kínálat hasonló mértékű visszaesését.

Európában is csökkentek az árak, a fizikai piac kivár az új termésre, és nem látszódik már súlyos helyzet. Mint azt a legutóbbi csapadéktérképek mutatják, mindenütt megérkezett a várt eső, és most már jöhet a néhány hetes melegebb, szárazabb időszak.

Az árak alakulását tükrözi a szokásos grafikon is, most már csak az elmúlt három hónapot tüntettem fel, így jobban látszik az utóbbi napok ármozgásának tendenciája:

A magyarországi helyzetet jól jellemzi, hogy a megindult árpa betakarítás számairól nem szívesen beszélnek a kollégák. Van aki hitetlenkedik, hogy mennyivel jobb lett, mint várta, más viszont reméli, hogy amit most lát, az még csak a gyengébb területek adata. Az eső itthon is megakasztotta a munkákat, most azok véleményét remélem tartósan igaznak, akik úgy fogalmaznak: a búzának még jót is tehet, a kapásoknak meg nagyon jót tett az eső. Repcéről egyelőre inkább ne beszéljünk.

Az árak változásáról is csak ismételni tudom magam, a kereslet lecsengése az árakban is látszik, már nem lehet felfelé srófolni az eladói árakat. Az új búza drágább lesz, de csak az egy évvel ezelőttihez képest, a májusi árakhoz képest jóval lejjebb vagyunk. Az új repce ára is visszafordult – 2-3 ezer forinttal is lejjebb került. Az ókukorica elvben hozhat még meglepetéseket, de helyi és kis mennyiségre szóló érdeklődéseken kívül nem látok mást – most sem kínál a piac többet, mint egy hónapja, és nem is lenne sok alapja egy áremelésnek, hiszen van készlet bőven.

Reméljük, hogy a betakarítást nem fogja semmi akadályozni ,és időben minden a helyére tud kerülni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

A nagy termelők közül csak Lengyelországban lesz több repce

2019. május 7. 11:22

Az enyhe tél révén megfelelően fejlődött a repce Európában, ugyanakkor ez a rovarkártevők nagyobb számával is fenyeget.

A repce-fénybogár elleni védekezés nehézségei és lehetősége

2019. február 25. 04:30

Az őszi káposztarepce, az olajretek, a mustár és a keresztes virágú zöldítés vetésterületének növekedése a repce-fénybogár (Meligethes aeneus) jelentőségének és az általa okozott terméskiesés mértékének növekedését, ugyanakkor az ellene való hatékony védekezés nehézkesebbé válását hozta magával.

Kedvez az időjárás az őszi vetéseknek, azonban egyre intenzívebb a mezei pocok fertőzés

2018. október 9. 09:33

A korábbi kedvezően alacsony mezei pocok fertőzés erősödése figyelhető meg szinte minden tájegységben.

Megállt a szójabab ralija az árutőzsdén

2019. december 12. 08:47

Bár az elmúlt napokban sokat drágult a szójabab a Peking és Washington közötti enyhülő hangulatú kommunikációban, de a sertéspiac miatti kínai belföldi változások még nem mérhetőek fel egészen pontosan.