Megállni látszik az árak erősödése a gabonapiacokon, jórészt a kedvezőtlen hírek elmaradása miatt.
A meghatározó piacokon a hét elején még tartott valamennyi a korábbi lendületből, de érezni lehetett, már nem általános a pozitív hangulat. Mint az előző elemzésünkben is említettük, az USA-ban az acél árukra kivetett tervezett vám bizonytalanságot hozhat és ez volt az a tényező, ami végülis inkább lefelé vitte az árakat, semmint félelem vezérelte áremelkedés indult volna el.
A héten bejelentette Brüsszel, hogy 25 %-os extra import „vámot” vet ki az USA-ból származó import kukoricára, de ez is inkább csak jelzés-értékű és nem érdemleges hatást eredményező válasz volt. Az USA és az EU közötti kukorica forgalom kb. 770 ezer tonnát tesz ki, ami az USA exportjának alig több, mint 1,5 %-a, de az EU 16 millió tonna körüli importját sem érinti ténylegesen.
Hasonló volt a helyzet a többi esetben is – a búza kicsit drágább lett megint, a Fekete-tengeri értékesítések árszintje 3-5 USD/to-val emelkedett a hét elején, de pénteken már megint alacsonyabb szinten, az előző heti szintek körül voltak eladói ajánlatok.
Fontos tényező továbbra is a dél-amerikai időjárás – főként a szójánál és Argentínában. A jelentések szerint a helyzet kezd itt is normalizálódni, s bár nem várható jelentős csapadék, de a veszélyes hiány egyelőre elmúlt.
A jelenlegi helyzetben nagyobb általános hatással lehet a spekuláció, a kivárásos taktika hirtelen fordulata. Nem a magyarországi helyzetről, hanem az ukrán kukorica piacról jelezte egy híradás, hogy a korábbi, alacsonyabb áron felvásárolt tételek értékesítését lassan meg kell kezdeni, a raktáraktól a szállítási kikötőig történő eljutás olykor tovább tart, mint szeretnék és az eladói ajánlatok a kikötői árakat csak lassan tudják követni. Az azonnali, már kikötőkben lévő árura vonatkozó árindikációkhoz képest a több héttel későbbi eladások árszintje nem volt magasabb, sőt egyes ajánlatok már 5-10 USD/to-s árcsökkenést is előrevetítettek. Mindemellett érdekes, hogy ez nem csak a Fekete-tenger térségében érvényesült, hanem Braziliában is, ahol a jelenlegi elhajózású tételek ára és a nyári szállításra szóló ajánlatok között még ennél is nagyobb különbségeket látni.
A spekuláció egy másik területe a tőzsdei pozíciók alakulása, a pénzügyi alapok tevékenysége. Ennél is fennáll az eddigi vételek értékesítésének megkezdése vagyis a profit-realizálás, jön a negyedév vége, s ha nem látják szükségesnek, indokoltnak a további vételeket -magyarul nem hisznek további áremelkedésben-, úgy gyorsan jelentős nagyságú nyitott vételt zárhatnak le. Ahogy az áremelkedésben is szerepe volt az alapok hangulatának, úgy egy csökkenést is elindíthatnak.
Az európai tőzsdei jegyzéseken is látszik, hogy elbizonytalanodott a piac: jórészt ott zártuk a hetet, ahol kezdtük, közben egy kis mozgással:
A grafikonon is látszik egy fontos tényező: a magyar kukorica ára továbbra is a MATIF szinteket közelíti, s hogy ez mennyire erős, március első napjaitól az ó-termésű kukoricánál a májusi határidőre szóló jegyzést is szerepeltettem, mintegy a mostani viszonyítási alap folytatásaként.
Egyelőre azonban inkább a tartott tendencia látszik dominánsnak, főként az európai piacokon. Mindez annak ellenére alakult így, hogy az EU exportja nem „pörög” továbbra sem, hétről-hétre alacsonyabb előre-jelzéseket adnak meg. Azt azonban még nem érzékelni, hogy ez az import jelentős csökkenésével járna a helyettesíthetőségek miatt, inkább a nyári készletek némi növekedése valószínűsíthető. Ez azt is előrevetíti, hogy az új-termés iránt is vontatottabban indul be a kereslet, lesz bőven tartalék, a felhasználók helyzete nyugodt marad.