Terményárak

Terménypiac: jelentős áremelkedés – a fizikai piac elhitte a tőzsdét

Agrofórum Online

Jelentős és várhatóan tartóssá váló áremelkedés következett be a búzánál és a kukoricánál július utolsó napjaiban.

A korábbi elemzésekben még csak óvatosan megfogalmazott lehetőség a jelentősebb áremelkedésre megérkezett és bár egész biztosan lesz majd technikai korrekció, most úgy látom, a tendencia hosszabb távon is érvényesülni fog. A tőzsdei áremelkedéseket elkezdték követni a fizikai piacok is, a vevők nem vártak tovább, július utolsó napján mind Milanóban, mint Hamburgban a friss jegyzések 10,-EUR/to-s emelkedést mutattak az egy héttel korábbi tőzsdenapon jegyzett árakhoz képest.

A hetek, hónapok óta tartó és összességében kedvezőtlen időjárás a búza kínálatában visszaesést hozott és ez első körben a nyugat-európai helyzetben jelent meg. Ezt követően már az orosz és ukrán kínálat csökkenése is előtérbe került, majd legutóbb az USA-beli tavaszi búza számok hoztak negatív eredményeket, kilátásokat.

A párizsi tőzsde, a MATIF jegyzése volt az első a sorban és már úgy látszott, visszafordul, megáll az erősödés, mikor megjöttek az első hírek a vártnál gyengébb amerikai kilátásokról és az ennek folyományaként kialakult amerikai tőzsdei áremelkedésekről. Az utóbbi években a fundamentális kereslet-kínálati tényezők önmagukban kevésbé tudnak meghatározó szerepet játszani, a pénzügyi, technikai tényezők el tudják téríteni a jegyzéseket. Most azonban annyira erőssé váltak a termeléssel kapcsolatos hírek, hogy a legutóbbi napokban már a Chicago-i tőzsdén is megkezdődött az erősödés.

A barchart.com által készített ábrán az is kivehető, hogy a kék vonallal jelzett Chicago-i búza jegyzés most tért csak vissza a május-júniusi szintekre, míg az európai búza (fekete vonalakkal jelölve) már mintegy 15 %-kal van e fölött és a kukorica (zöld vonal) is a 170 EUR/to-s szintről 190 EUR/to-ra emelkedett:

Az erősödő trend kialakulásában az is közrejátszott, hogy az európai és a Fekete-tengeri tényleges szállítások iránti kereslet is megerősödött és Egyiptom mellett Algéria is jelentős mennyiségű vétellel jelentkezett. A szállítások egyes hírek szerint a Fekete-tengeri térségből egyre nehezebben teljesíthetőek – akik nem fedezték le korábban eladásaikat, az emelkedő árak miatt most jelentős és növekvő veszteséggel kell, hogy megtegyék. Ez érintheti a romániai kikötőkből történt eladásokat is, amiatt is, mert az elmúlt hetekben Romániában is folyamatosan esett az eső és a betakarítást ez az ország keleti részében hátráltatta.

A magyarországi helyzetben is érezni a fent leírtakat: mind a búza, mind az új kukorica ára 3.000-4.000,-Ft/to-val emelkedett az elmúlt hetekben és a búza keresleti ára is eléri már az 50.000,-Ft/to-s szintet a malmi búzára. Az áremelkedés hajtóereje ezeken túlmenően a minőségi eredményekben jelentkező nagy szórás – sok a gyengébb minőség, itthon is jelentős mennyiség ázott meg az elmúlt hetekben és ez látható az ajánlatokban is. Sok a „csomag-ajánlat”, amikor a jó, hibátlan búza mellett kisebb-nagyobb mennyiségben valamelyik értékében gyengébb részt is szeretné eladni a tulajdonos. Ez majd’ minden évben jelentkezik, most a hektolitersúly és az alacsony sikér a sláger téma.

Az újtermésű kukorica piaci is megélénkült, a franciaországi kilátások romlása a mi, egyébként jó kilátásaink mellett is tudott áremelkedést hozni – most senki nem bánja, hogy a világpiaci árakat kell követnie. A kérdésessé váló francia kínálat miatt megismétlődhet a 2 évvel ezelőtti helyzet, amikor jelentős forgalom bonyolódott le Németország felé. A július utolsó napi német jegyzések a kukoricára 10 EUR/to-val ugrottak meg az egy héttel korábbi, legutolsó jegyzéshez képest. A határidős piacon szereplők nem várnak jelentős csökkenést a későbbiekben sem, amit az is jelez, hogy a 2019. január-márciusi időszakra is megkezdődött a beárazás és az is hasonló mértékben erősödött.

Az olajosmagvakról most nem esik sok szó – a piac kicsit kivár, az amerikai-kínai vita kimenetele továbbra is bizonytalan. A hét végén reppent fel a hír, hogy Trump elnök és Juncker EU-Bizottsági elnök megállapodott, hogy majd az EU vesz sok-sok szójababot, de ez megint a két szereplőre jellemző „nagy szó” volt csak, amit aztán még a brüsszeli hivatalos kommentek is úgy módosítottak, hogy a piaci szükségletek alapján indokolt mennyiség jöhet szóba – extra kedvezményről vagy egyéb pénzügyi beavatkozásra nem kerülhet sor.

Augusztus erősen és erősödéssel indul – ahogy már korábban is jeleztük, a negatív hírek most egy emelkedő pályára állították a terménypiacot és jó eséllyel ez most nem összeomlással fog folytatódni, hanem egy magasabb árszinten történő stabilizálódással.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

Emelkedett a búza fronthavi jegyzése - Olajnövény- és gabonapiaci jelentés

2018. március 8. 10:24

Magyarországon a full-fat szóját 134 ezer forint/tonna, a takarmánykukoricát átlagosan 44,5 ezer forint/tonna áron értékesítették februárban.

Terménypiac: esik az eső és emiatt az árak is – kivéve itthon!

2018. április 17. 16:06

Az északi félteke időjárása van a középpontban és megy az egyensúlyozás a szükséges csapadék és a vetés késése miatti aggódás között.

Terménypiac: csökkenő árak és esőre várás

2018. október 24. 15:36

Továbbra sincs keresleti helyzet Európában a terménypiacokon – minden terméknél csökkenő árak jellemzőek, a repce jegyzése is éppen, hogy csak tartotta a hét elejei szinteket.

Terménypiac: a repce drágult, a búza tartja az árát

2018. október 5. 08:17

Nem kifejezetten a kereslet-kínálat határozta meg az elmúlt napok árakakulását – a nyers kőolaj ára tudott támaszt adni a repce jegyzésének, a búzát meg a devizaárfolyamok alakulása támasztotta meg.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420