Terményárak

Terménypiac: kismértékű árcsökkenés, talán csak a várakozás miatt?

Agrofórum Online

Szeptember első hetében elég gyenge volt a forgalom a világ terménypiacain és emiatt folytatódott az árak lassú lemorzsolódása.

A gazdaságpolitikai játszmák kissé háttérbe szorultak a héten, sem az orosz gabonapiacról, sem Argentínából nem érkezett újabb hír, így a spekulánsok is inkább az eladási pozíciót választották. Lekerült a napirendről egy esetleges orosz export-korlátozás kérdése, az argentín export-vám is marad és az USA-ban sem került sor olyan vámintézkedés bevezetésére, amire válaszul valamelyik partnerük szigorított volna az eddigi szabályokon.

A különösebb esemény nélküli időszakot még az is elősegítette, hogy ezen a héten, 12-én lesz újabb amerikai becslés a várható termésekről, készletekről és a piaci szereplők most főként ezeket a híreket várják. Az USDA (az USA Mg-i Min-a) előrejelzéseitől mindig sokat vár a piac, időnként hiába, most a készletek alakulása lehet a fő tényező.

A készletek eddig biztonságosak, elegendőek, ahol jelentősebb csökkenés van, ott is már egy előre meghirdetett programról van szó. Kína az, ahol a több éves kukorica-készletek kiárusítása folyik, s mivel a 2015/16-os szezon végén a kínai készletek meghaladták a világ összes készletének felét, logikus döntés volt ennek csökkentése. Ezért is csökkent 2017/18-ban közel 15 %-kal a zárókészlet és ez várható idénre is.

Mindezekkel ellentétes folyamat játszódik le az USA-ban és most az elemzők azt várják, igazolódnak-e a várakozások. Különösen érdekes most a szója-termelés helyzete, ez az a termék, ahol a chicagoi termékkörön belül a legoptimistább várakozások vannak, mind a termésre, mind a készletekre vonatkozóan és globálisan is ez a cikk, amelynél várhatóan a 2018/19-es év is termelési többletet hoz, a készletek növekedése mellett. Nem utolsó sorban az amerikai-kínai vámvita is ezt a terméket érinti a legjobban, így a hangulat itt a leginkább csökkenésre váró. (A diagrammon az amerikai jegyzések szintjének emelkedése az euró gyengülését tükrözi.)

Európában a betakarításban némi szünet állt be – de a kukorica vágása lassan kezdődik, egyelőre a búza export iránti kereslet a fő tényező. A búza piacán is kettős hatás érvényesült, amelynél az eredő a csökkenés volt. A fekete-tengeri fő vevő, Egyiptom csak egy tétel árát fogadta el a felkínált 7-ből, ami a következő legalacsonyabb árnál 7 USD/t-val volt kevesebb – mutatva, ők is azt várják, további árcsökkenés jöhet.

Az európai kukorica piacán látható már a kínálat megjelenése – csak ha a heti áralakulást nézzük, 4-5 EUR/t-s csökkenést regisztráltak Párizsban, de az egyéb tőzsdéken is hasonló a tendencia. Olaszországban 5,-EUR/t, Németországban 10,-EUR/t körül volt az elmúlt napokban elkönyvelt csökkenés.

Az már jórészt biztosra vehető, hogy az EU28-akon belül a kukorica termés mennyisége legalább változatlan lesz 2018-ban, mint volt 2017-ben, még ha a belső forgalom lényegesen nagyobb szintjét is eredményezi, hogy a keleti régió többletéből kell biztosítani a nyugati régiók ellátását. Ez az a tényező, ami a kukorica európai jegyzésének támaszt adhat, főként a fuvar-költségek hatása miatt.

A hazai áralakulásnál sem volt lényeges változás, továbbra is tartott árak jellemzőek, amelyek időnként már azonban túl magasak lettek – a vevők már nem tudják megfizetni. Látható a kukorica jegyzésénél is, hogy az elmúlt két hétben mintegy 9 EUR/t-val csökkent a jegyzés és ami további bizonytalanságot hozhat, hogy a betakarítás körüli időszakra egyre kevésbé van vevő, az igények már elsősorban 2019. I. negyedévére koncentrálódnak.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

Összhangban a kukorica igényeivel

2018. április 26. 08:33

A szántóföldi munkák később kezdődtek ebben az évben, várhatóan májusban hatalmas munkacsúcs alakul ki a növényvédelemben.

Az exportőrök kitartása eredményt hozott

2019. december 10. 06:37

A búza piacán látható leginkább, hogy ha egy nagy termelő ország tudatosan értékesíti terményét, az a piaci folyamatokban előnnyel jár.

A betakarítást nehezíti a csapadékos időjárás Zala megyében

2019. november 5. 10:47

Az esőzések miatt a gazdálkodók leálltak a betakarítással, de minőségi problémák eddig nem fordultak elő, és abban bíznak, hogy az időjárás később sem okoz kárt a kukoricatermésben.

Négy hónapos csúcson a szójabab ára

2020. július 7. 09:47

Párizsban jó hangulatban telt a kereskedés a parketten. A négy fontos termék közül háromnak is emelkedett az ára, csupán a malmi búza jelentett kivételt.