Terményárak

Terménypiac: további áremelkedések minden fronton

Agrofórum Online

Változatlanul az időjárás határozza meg a gabonapiacokat, az elmúlt napokban új csúcsokat értek el a jegyzések.

Az északi félteke valamennyi tőzsdéje és a fizikai piacokat mutató helyi kereskedői információk tovább folytatták az erős emelkedő tendenciát. A jelenlegi hírek alapján jelentős további csökkentés várható a búza termésében Európa-szerte, és továbbra is kérdéses az USA-ban betakarításre kerülő tavaszi vetésű búza mennyisége. Az európai eredmények már a 135 millió tonnás mennyiséget is megkérdőjelezik és ez az elmúlt évekhez képest 10 % fölötti csökkenést eredményez. A legjelentősebb visszaesés Németországban várható, a legutóbbi adatok alapján már 25 % fölötti terméscsökkenés sem kizárt. A helyzetet tovább árnyalja, hogy igen jelentős a kiesés a magas minőségi kategóriába eső tételek esetében, és ez az amúgy is prémium termékek iránti keresletet növeli, illetve a szokásos exportpiacok ellátását lehetetlenítheti el.

A franciaországi termésre vonatkozó előzetes összesített eredményeknél is további csökkenésről jött jelentés, az ottani agrárminisztérium korábbi előrejelzést 1 millió tonnával módosította lefelé. Az elemzők szerint még ez is optimista és már 35 millió tonna alatti búza eredményt várnak, a korábbi évek 37-41 millió tonnás eredményei után.

A jelentések alapján a baltikumi és skandináviai termés kiesése is 25-30 % közötti, így az abból a térségből korábban jellemzővé vált kivitel is elmaradhat, sőt már most vannak arról hírek, hogy a tőlünk északra lévő régió ismételten importra fog szorulni.

Mindezeket az sem tudta ellensúlyozni, hogy az időjárás valamelyest kedvezőbbé vált Oroszország nyugati részén és Ukrajnában, és így a betakarítás tudott folytatódni. A heti exportkötések árszintje is tovább emelkedett, most már 230,-USD/to fölötti árakat jegyeztek, amelyek további 15,-USD/to-s növekedést jelentenek. Egyelőre nem lehet látni, meddig tarthat az emelkedés, a mostani szerződések szállítási határideje szeptember és a folyamatos vételek továbbra is szükségesek, így ezen a piacon is várható a további erősödés.

Az egyetlen olyan tényező, ami miatt az áremelkedés megállhat valószínűleg megint csak az időjárás változása lesz – amennyiben a mostani csapadékhiányos helyzet változik, úgy nem kizárt, hogy az árak emelkedése megáll és ezen a magasabb szinten alakul ki egy tartott árszint. Erre azonban ma még kevés esélyt látok, sokkal inkább úgy várom, hogy majd csak a déli félteke kedvező eredményei tudnak megálljt parancsolni az árak emelkedésének.

A korábbi hasonló nagy árfelfutásokat követő korrekció most is bekövetkezhet, erre azonban jellemzően akkor szokott sor kerülni, amikor már ismertek a terméseredmények és azok hatása is érvényesül. Erre most még legalább 2-3 hetet várni kell és ezt a hét végén esedékes újabb USDA-becslés feltehetően nem fogja olyan irányba befolyásolni, hogy zuhanni kezdjenek a jegyzések.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

Terménypiac: A gyengülés a tengeren túlról érkezett

2018. augusztus 27. 14:54

A rövid üzenet -sms- félreértése indított el egy folyamatot, ami az elmúlt napokban gyengüléshez vezetett.

Terménypiac: kismértékű árcsökkenés, talán csak a várakozás miatt?

2018. szeptember 10. 12:34

Az már jórészt biztosra vehető, hogy az EU28-akon belül a kukorica termés mennyisége legalább változatlan lesz 2018-ban, mint volt 2017-ben, még ha a belső forgalom lényegesen nagyobb szintjét is eredményezi, hogy a keleti régió többletéből kell biztosítani a nyugati régiók ellátását.

Elromlott a hangulat az agrártőzsdéken

2020. augusztus 19. 09:24

Chicagóban a búza ára 1,6 százalékkal, a kukoricáé 1 százalékkal, a szójabab kurzusa pedig 0,1 százalékkal csökkent. Ezzel szemben a repce kivételt jelentett a maga 0,4 százalékos drágulásával. Párizsban sem volt sokkal jobb a helyzet, a repce igaz itt is drágult, de a nap végéra csökkent a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza ára is.

Terménypiac: lassú áremelkedést hozott a hideg

2018. február 27. 08:26

Nemcsak a gabonafélék esetében, hanem az olajosmagvaknál is nemzetközi szinten lassú emelkedés figyelhető meg, mutatkozik esély arra, hogy a korábbi „oldalazó” mozgás enyhe erősödésbe fordul.