A búza 0,5 százalékkal drágult, de a kukorica 0,4, a szójabab pedig 1,3 százalékkal ért kevesebbet Chicagóban. Európában a repce ára csökkent, de a többi fontos agrártermék kurzusa emelkedett.
Oroszország csökkentette terméskilátásait, ami jótékonyan hatott a búza árára, hiszen plusz értékesítési lehetőségek adódnak az amerikai termelők számára. Ez a harmadik egymást követő napon hozott pluszt a kereskedésben.
„A hétfői több hónapos mélypontot követően kezd magára találni a kurzus, amihez hozzájárult, hogy bizonyos mértékű kockázati prémium rakódott az árfolyamra a világ több régiójában várható kedvezőtlen időjárási körülmények miatt. Ezek hatással lehetnek a globális exportra a következő időszakban” – emelte ki elemzésében Matt Zeller, az INTL FCStone munkatársa.
Közben a szójabab ára 1,3 százalékkal egyhetes mélypontra csökkent, mert egyre jobban növekednek az aggodalmak a világ legnagyobb szójatermelőjénél.
„A Kína és Egyesült Államok közötti kereskedelmi feszültségek éleződése sok energiát követel a szereplőktől és rányomja bélyegét a piaci hangulatra is az agrárpiacon. Most egyre forróbb a retorikai csatározás a két ország között” – hangoztatta a Thomson Reuters hírügynökségnek Mark Schultz, a Northstar Commodity árupiaci elemzője.
Még az sem hozta meg a vevők kedvét a piacon, hogy az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) hetei jelentésében a vártnál magasabb szójabab exportértékesítési adatok szerepeltek. A kivitel 1,67 millió tonnára emelkedett az előző heti 1,2 millióról.
Európában a vevők kerültek fölénybe, bár a repce kivételt jelentett. Ennek az agrárterméknek a kurzusa 1,75 euróval a tonnánkénti 374,5 eurós szintre csökkent. A malmi búza ára 2 euróval emelkedett rendkívül élénk forgalom mellett. Összesen 25 215 üzletet kötöttek a párizsi árutőzsdén. A takarmánybúza is drágult. A 163 euró/tonnás érték 1,75 eurós drágulásnak felel meg. A kukorica 1,5 eurót szedett magára és 167 eurós tonnánkénti ár alakult ki.