A tábla széléről

A fehérjeprobléma

Agrofórum Online

1975-ben ezzel a címmel jelent meg Kralovánszky U. Pál szerzőségével egy OMFB kiadvány. Hány év is telt el azóta? Ha jól számolom, 42. És a fehérjekérdés azóta is probléma.

A hazai takarmányfehérje-ellátás megoldására számos kísérlet történt, programok indultak, de a problémát ezek ellenére, vagy ezekkel a kezdeményezésekkel sem sikerült megoldani. Most úgy tűnik, újra gombolhatják a kabátot, és az új kezdeményezés már sikerrel kecsegtet. A 2017. október 16-án megtartott sajtótájékoztató legalábbis ennek reményét vetítette elénk.

*

A most „beharangozott” fehérjestratégia első lépésként százezer hektárra kívánja növelni a szója vetésterületét. (A lehetőség azonban ennél is nagyobb – ennek akár többszöröse is lehet az ökológiai adottságaink alapján – ahogy ezt már korábban közzétettük az MTA által gondozott és az Agroinform kiadásában megjelent: Magyarország fehérjegazdálkodásának helyzete és a fejlesztés stratégiája 2002. című kiadványban.)

A mostani fehérjestratégia – rendkívül előremutatóan – a szóján és az egyéb abrakhüvelyeseken kívül egyéb fehérjeforrásokat is bevon a programba az import szójadara kiváltására. Ennek a hároméves fehérjestratégiának van két óriási előnye az eddigiekkel szemben: van kormányzati szándék, és van 8 milliárd Ft a programra.

A termelési támogatás az ígérvények szerint változatlanul fennmarad, ami hektáronként nagyjából 60 ezer Ft-os összeget jelent. Erre szintén 8 milliárd Ft áll rendelkezésre, de ez már évente.

*

Amiért erre az írásra késztetést éreztem, azt intelemnek szánom mindazok számra, akik részesei lesznek a programnak, akár irányítóként, szervezőként vagy közreműködőként. (Megpróbáltam pontokba szedni az intelmeimet, bár lehet, hogy nem minden jutott eszembe, ezért mentségemül szolgáljon a sokak által idézett közhely: a teljesség igénye nélkül.)

1. A termesztési technológiák folyamatos korszerűsítése
2. Öntözés
3. Új típusú takarmányok összeállítása
4. Új takarmányreceptúrák, etetési kísérletek
5. A takarmánygyártók bevonása a programba
6. A támogatási rendszer fenntartása
7. Az eredmények folyamatos kommunikációja

*

A fentieket – bár sok újdonságot nem tartalmaznak – figyelemfelkeltésnek szántam. Részleteiben majd a szójás extra kiadványunkban megpróbálom kifejteni, hogy egy-egy pont alatt mire gondoltam konkrétan.

Akkor talán egy kis újkori fehérje történeti áttekintést is próbálok majd adni az elmúlt évtizedekre visszakanyarodva.

A tábla széléről – Dr. Bódis László

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Addig adj, amíg adni tudsz!

2019. december 24. 05:36

Karácsonyra készülve az erdők-mezők is ünnepi ruhába öltöznek; legalábbis ebben reménykedünk, mert még ilyen vén fejjel is arról álmodozik az ember, hogy fehér Karácsonyunk lesz.

„Korhadt fakeresztek”…

2019. november 5. 18:02

Novemberre készülve az ember akaratlanul is belekerül abba a ködös, sáros, pocsolyás hangulatba, amelynek vége az elmúlás.

Támad a drótféreg, sok helyütt újra vetik a kukoricát

2019. június 7. 13:15

Soha nem látott drótféreg fertőzés tizedeli a kukorica és a napraforgó vetéseket egyes dunántúli megyékben (Lehet, hogy másutt is!)

Búzatermesztésünk jövőjéről

2019. április 24. 14:34

Lehet, hogy rosszul gondolom, de néhány tíz, vagy akár ötven hektáron is, önállóan, nem lehet gazdaságosan búzát termelni, mert vagy nincs hozzá elegendő eszköz, vagy túl sok van – ami nincs kihasználva.

Folyamatosan növeli szójatermesztését Szerbia

2020. augusztus 15. 06:37

Több mint 100 ezer hektárral nőtt 15 év alatt a szójatermesztés Szerbiában. A megnövekedett piaci igények miatt további emelkedés várható.

Bólyban újraindul a szójaintegráció

2018. február 7. 21:19

Bóly szerződéses rendszerben kívánja működtetni a szójaintegrációt, aminek számos részlete kiderült.

Másfél éves csúcson járt a búza és a szójabab

2019. december 28. 10:02

A szakértők mindkét emelkedés hátterében a Kína és az Egyesült Államok közötti első szakaszában aláírt kereskedelmi megállapodást és az amiatt várható keresletnövekedést látják.

Romlanak a búza keresleti kilátásai

2020. június 17. 04:38

A párizsi árutőzsdén kicsit javult a hangulat az előző naphoz képest. A repce és a kukorica drágult, ám a malmi búza és a takarmánybúza kurzusa tovább csökkent.