A tábla széléről

Addig pályázzunk, amíg nem késő!

Agrofórum Online

Van-e átjárhatóság az egyes pályázati jogcímek között, és ki szabja meg, hogy egy-egy jogcímre mennyi forrás jut? Ezeket kérdeztük Kis Miklós Zsolt államtitkártól.

A válaszok az átjárhatóságra vonatkozóan: van ahol igen, és van ahol nem. A jóváhagyott úgynevezett sarokszámokon nem lehet változtatni, de az egyes jogcímeken belül viszont a beérkező igények szerint módosíthatók az összegek. A Miniszterelnökségnek arra is lehetősége van, hogy az úgynevezett maradványösszegeket átcsoportosítsa.

Az EU-s pénzek jogcímeire az adott ország tesz javaslatot, tehát az arányok az egyes jogcímek között ennek figyelembevételével alakulnak.

Az EU 2015 augusztusában hagyta jóvá Magyarország Vidékfejlesztési Programját. A 2014-2020 közötti időszakban mintegy 1300 milliárd forintot lehet felhasználni.

*

Nézzük a részleteket!

A normatív jellegű támogatások a VP egy speciális területét jelentik. Ezek a terület-, vagy állatlétszám alapú kifizetések a teljes keret 44%-át teszik ki (575 milliárd forint). Ezek 100%-a (583 milliárd forint) már kötelezettségvállalt.

2017. március 31-ig az összes pályázat megjelent. Ez 2015. augusztus 10. és 2017. március 31. között 68 pályázatot jelent. A meghirdetett felhívásból 39-et már lezártak. 2017 végéig mintegy 1127 milliárd forintról (87%) döntés is született.

*

Magyarország vidékfejlesztési forrásai a többi uniós tagállamhoz képest kiemelkedően magas arányban, több mint 50%-ban beruházásokra lettek elkülönítve.

Nagy tanulság lehet az Európai Bizottság számára, hogy a 2020 utáni időszak egyszerűsítései között vegye napirendre a mezőgazdasági beruházási támogatások előlegkifizetésének ügyét is, mert jelenleg pont azt az agrárágazatot sújtják a szigorú szabályaikkal, amelyik messze a legjobb hitel-visszafizető: a bedőlt hitelek aránya itt a legalacsonyabb az összes többi ágazathoz (például építőipar, kereskedelem, stb.) képest.

*

Két új pályázati felhívás

Az energiahatékonyság javítása fontos része a Vidékfejlesztési Programnak, ezért az eddig felhasználatlan összegeket önálló pályázatként, változatlan céllal újra meghirdeti a tárca januárban. A felhívás részeként 30 milliárd forintra a mezőgazdasági üzemek, 5 milliárd forintra pedig az élelmiszeripari kisvállalkozások pályázhatnak majd.

Emellett a borászati ágazat számára fontos felhívás megjelenésére is számítani lehet januárban, ami a borszőlő ültetvények telepítését hivatott támogatni. A 4 milliárd forintos keret terhére a borpiaci szabályozás szerinti telepítési engedéllyel rendelkezők nyújthatják be kérelmüket, várhatóan 2018. február második felétől.

*

Jogos lehet a kérdés, hogy miért foglalkozom ezzel a témával, amikor ezt már mások részletesebben megírták, és honlapunkon is olvasható az Agrárhírek rovatban.

Azért, mert sürget az idő!

Ütre-fűre azt hallani az egyes médiumokban, hogy hazánk migránspolitikája miatt az EU különböző szankciókat helyez kilátásba, így bizonyos támogatások, pályázati pénzek megvonását is.

Akár igaz, akár nem a híresztelés, célszerű a még „nyitva levő” pályázati lehetőségekkel minél előbb élni.

Az államtitkár tájékoztatása szerint a pályázatok zömét már lezárták, de 30 felhívás még nyitott 315 milliárd Ft-os keretösszeggel.

Nehogy már veszni hagyjuk!

A fentieket a január 9-én tartott sajtótájékoztató alapján készítette:

A tábla széléről – Dr. Bódis László

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Addig adj, amíg adni tudsz!

2019. december 24. 05:36

Karácsonyra készülve az erdők-mezők is ünnepi ruhába öltöznek; legalábbis ebben reménykedünk, mert még ilyen vén fejjel is arról álmodozik az ember, hogy fehér Karácsonyunk lesz.

„Korhadt fakeresztek”…

2019. november 5. 18:02

Novemberre készülve az ember akaratlanul is belekerül abba a ködös, sáros, pocsolyás hangulatba, amelynek vége az elmúlás.

Támad a drótféreg, sok helyütt újra vetik a kukoricát

2019. június 7. 13:15

Soha nem látott drótféreg fertőzés tizedeli a kukorica és a napraforgó vetéseket egyes dunántúli megyékben (Lehet, hogy másutt is!)

Búzatermesztésünk jövőjéről

2019. április 24. 14:34

Lehet, hogy rosszul gondolom, de néhány tíz, vagy akár ötven hektáron is, önállóan, nem lehet gazdaságosan búzát termelni, mert vagy nincs hozzá elegendő eszköz, vagy túl sok van – ami nincs kihasználva.

Gazdainfó: elérkezett a nitrát adatszolgáltatás ideje

2020. január 2. 11:36

Jön a Web-GN és a nitrát adatszolgáltatás beadási időszaka, változott a tanyafejlesztési program és a 2014-es és 2015-ös fiatalgazda pályázat is!

Május 1-től igényelhető a fűszerpaprika-termelők de minimis támogatása

2018. április 18. 07:20

Vissza nem térítendő mezőgazdasági csekély összegű támogatást igényelhető a minőségi fűszerpaprika termelése céljából vásárolt fémzárolt vetőmag költségeinek részbeni kompenzálására.

2,5 milliárd forintot kapnak a szőlőtermelők

2019. szeptember 9. 08:33

Csak a Kunsági borvidéken mintegy 1900 hektáron 931 termelő döntött a zöldszüret mellett, így 270-280 ezer mázsával csökkent a várható szőlőtermés a vidéken.

Szárítmány-előállítók figyelem! Itt az új támogatási lehetőség

2019. július 11. 11:16

A támogatási összeg a szárítmány-előállításra felhasznált hőenergia mennyiségének a függvénye, de legfeljebb 66 666 eurónak megfelelő forintösszeg lehet a szabad csekély összegű egyéni keret figyelembevételével.