A legutóbbi TERKA rendezvényen elképesztő adatokat hallottunk Dr. Popp József egyetemi tanár előadásában az elhízásról. Saját bevallása szerint maga is némileg túlsúlyos.
Az előadás azért is megdöbbentő volt, mert, ahogy a településre, Bogyiszlóra érkeztünk, a TERKA aktuális helyszínére…
*
Már néhányszor megírtam, hogy a (Termény_Kerek_Asztal) TERKA egy önkéntes alapon működő gazdatársulás, amelynek tagjai minden hónapban összejönnek, mindig más helyszínen, – az aktuális házigazdánál – egy szakmai információcserére, meg azért is, hogy egy-egy neves szakembert meghallgassanak a világ folyásáról és benne a mezőgazdaság aktualitásairól.
*
…a község felé haladva nem annyira a címben írt elhízás jeleivel találkoztunk, sőt – és ez nem egyedi eset.
A faluszéle, szerte e hazában a szegénységet, helyenként az igénytelenséget tükrözi vissza. Megfáradt vézna emberek komor arccal nézik az elhaladó autókat. Fásultságukban talán már irigykedni sem tudnak a jobb módúakra. Ez is Magyarország, ahol a reménytelenség ráül a lelkekre, mert a kilátástalan jövő csak keserveket tartogat számukra.
*
Azután egy-két kanyar és benn találjuk magunkat a község közepén a takarosan rendbetett házak között, ahol az udvarokban álló gépkocsik látványa sem ritka. Innen már a pocakosabb atyafiak méregetik az előttük elhaladókat. Ez meg a másik Magyarország, ahol a viszonylagos jólét tükröződik az arcokon.
*
És van egy harmadik Magyarország is, de onnan már nem látszik a falu. Onnan az úszómedence a házban és/vagy az udvaron, meg a mindenhonnan áradó gazdagság eltakarják a kilátást, meg a mérhetetlen jólét annyira elhomályosítja a szemüket, hogy már csak egymást látják és irigyelik.
*
Ezek után nézzük, mit is mondott a professzor! A világ lakossága ma 7,6 milliárd fő. Ez a szám 2050-re 9 milliárdra növekszik. (Az ilyen számok hallatán mindig elfog a kételkedés. A túlnépesedés veszélye igaz, de annak valahogy mindig gátat szabott a történelem a háborúkkal, a járványokkal, a természeti csapásokkal – Isten ments, hogy valamiféle próféciával tetszelegjek.)
A további adatok: a jelenlegi népesség több mint 25%-a, vagyis 2 milliárd fő alultáplált, vagy mikroelem-hiányosan táplálkozik, és egy jelentős hányaduk éhezik. (Elborzadva hallgattam a számokat.) Ennek ellentettjeként a világon 2,3 milliárd fő viszont túlsúlyos, és ebből 0,7 milliárd fő elhízott. Nálunk sem jobb a helyzet – már ami a rajtunk lévő felesleget illeti – mert a lakosság 28,5%-a túlsúlyos, és ami még rosszabb: ennek 20%-a elhízott.
Jól van ez így Atyámfiai?
Mi az, amit mi tehetünk. A szociális problémák megoldásában aligha van lehetőségünk, ha csak olyan pozícióban nem vagyunk, hogy tehetünk érte, vagy ellene, de azért a figyelmet felhívhatjuk rá, és adakozhatunk is.
A súlyfelesleg viszont már a mi ügyünk, és csakis a miénk, mert módunkban áll megregulázni magunkat. Ezt senki nem tudja megtenni helyettünk.
Ezt kívánja tőlünk a hazánk is, hogy ne csak talpraesett, kreatív, de egészséges nemzet is legyünk.
Kezdjük az Új évet egy kis önvizsgálattal!
Enni, vagy nem enni? – ez itt a kérdés.
Akkor nemesb-e a lélek, ha…
A tábla, vagy a falu széléről – Dr. Bódis László