Agrárközösség

A vízhiányról számokban

Az Agrárközösség pályázati szakértője összesítette az áprilisban megjelent integrált vízháztartási tájékoztatót, amellyel számszerűsítve is bemutatja, hogy mekkora a baj.

2019. márciusában az ország különböző területein különböző mennyiségű csapadék hullott, de sehol nem haladta meg a 42 millimétert. A felső érték még jónak is tűnhet, de ez az ország nyugati határánál jelentkezett, és kevesebb mint az ország 1%-át érintette.

Az első negyedévet figyelembe véve sem volt más a helyzet, mivel erre az időszakra vetítve 38 mm csapadékhiány volt mérhető az időszakos átlaghoz képest.

A csapadékhiány mellett a globális felmelegedés eredményeként kialakuló éghajlatváltozást tökéletesen mutatja a léghőmérséklet nagymértékű emelkedése. Március hónapban az országos területi átlagérték 8,3 C° volt. Ez sokévi (30) márciusi átlaghoz viszonyítva 3,2 C°-os emelkedést mutat.

A csapadékhiány és a felmelegedés együttes hatása okozza a talajnedvesség csökkenését, ami március hónapban a legfelsőbb talajréteg esetében (0-20 cm) 20-30%-kal alacsonyabb volt a februári értékekhez képest.

A talajok vízháztartási állapota tovább romlott, a tartalékok csak az alsó talajrétegekben állnak rendelkezésre, mely a növények kezdeti fejlődési szakaszában nem érhető el.

És ami azt illeti, a második negyedév sem tűnik túl biztatónak, mivel az Országos Meteorológiai Szolgálat 2019. március 12-én kiadott hosszú távú meteorológiai előrejelzése szerint áprilisban az átlagosnál melegebb és kissé szárazabb, májusban az átlagosnál melegebb és szárazabb, júniusban az átlagosnál melegebb és kissé szárazabb időjárás valószínűsíthető.

A havi középhőmérséklet és a havi csapadékösszeg országos átlagértékei az alábbi előrejelzett értékközökben várhatók (zárójelben a sokévi átlag került feltüntetésre):

Ahol öntözés kiépítésére nincs lehetőség, ott érdemes felmérni azt, hogy milyen aszálytűrő kultúrákat lehet vetni, amivel elkerülhető a nagyobb mértékű veszteség.

A tavaszi aszály elkerüléséről már nem beszélhetünk, maximum annak mértéke változhat. Az előrejelzések bekövetkezésével az alábbi ábrán szereplő mértékű aszály várható:

Javaslom, hogy mindenki vonja le a következtetést az adatok alapján és határozza meg, mit tud tenni az aszálykárok elkerülése érdekében.
A döntést nem tudjuk meghozni senki helyett, de segíteni tudunk annak, aki belátja, hogy változtatni kell a hosszú távú fennmaradáshoz.

Török Zoltán,
pályázati szakértő

A cikkben felhasznált adatok forrása: INTEGRÁLT VÍZHÁZTARTÁSI TÁJÉKOZTATÓ, OPERATÍV ASZÁLY- ÉS VÍZHIÁNYÉRTÉKELÉS 2019. április – kivonata. Készítette: Országos Vízügyi Főigazgatóság Vízjelző és Vízrajzi Főosztály Vízrajzi Monitoring Osztálya és az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A számlakiállításhoz kapcsolódó változások 2020. július 1-től

2020. június 16. 13:24

Az  Áfa törvény 163. §-a értelmében:  A számlát a termékértékesítés  vagy a  szolgáltatás teljesítését követően, az Áfa-törvény szerinti teljesítéséig (előleg esetén annak kézhezvételéig, jóváírásáig) de legfeljebb az attól számított meghatározott  időn belül ki kell állítani. A számla kiállítási idő eddig 15 nap volt, ami most július 1-től 8 napra változik.

Egyszerűsített foglalkoztatással, őstermelői járulékokkal kapcsolatos változások

2020. május 26. 08:23

December 31-ig az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvény szabályait a gazdaságvédelmi akcióterv keretében kihirdetett 122/2020. kormányrendelet bizonyos helyeken megváltoztatta.

Az öntözés gyakorlata, növényeink vízigénye

2018. november 7. 13:36

Az öntözés a hazai szántóterület nagyon kis hányadán, körülbelül 2 %-án jelent vízpótlási lehetőséget. A vízhiány növekedésével a várható terméskiesés mértéke nem egyenes arányban, hanem hatványozottan nő. A hidrometeorológiai szélsőségek gyakoribbá válásával a növénytermesztés szenzibilitása fokozódik. Az írás a vízellátottság és a tápanyag-hasznosulás összefüggéseit elemzi, kitér a trágyázás vízigény növelő hatására és az öntözött talajok művelésének speciális kérdéseire.

Kellemetlen meglepetés: rajzik a tarka szőlőmoly és a keleti gyümölcsmoly

2019. április 25. 06:17

A tartós szárazság és az átlagosnál melegebb idő hatására a növények előrébb tartanak fejlődésükben, de a kártevők is hamarabb és intenzívebben rajzanak.

Így szabályos a rendkívüli öntözési célú vízhasználat

2020. április 24. 12:27

A vízhiányos időszakban mesterséges vízpótlással (öntözéssel) az aszály még elkerülhető. A tartósan vízhiányos időszakban a vízhasználó bejelentése alapján, vízjogi engedély nélkül, egy alkalommal rendkívüli öntözési célú vízhasználat lehetséges, amelyhez egy útmutatót készített a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara.

Betartják a vízjogi engedélyekben foglaltakat a gazdálkodók

2019. április 1. 06:17

A 2015-től végrehajtott ellenőrzések számának jelentős emelkedése növeli a vízügyi hatóság területi jelenlétét, amely hozzájárul a hatályos jogszabályok és hatósági előírások önkéntes jogkövetéséhez is.