Két, búzával megrakott egyiptomi hajó sem tud kihajózni a román Konstanca kikötőjéből. Bukarest a koronavírus miatt léptetett életbe exportkorlátozásokat.
„Azok a kiviteli szerződések teljesíthetők, amelyeket még az exportkorlátozások április 10-i bevezetése előtt kötöttek meg a szerződő felek” – mondta Adrian Oros, román mezőgazdasági miniszter. A Thomson Reuter hírügynökség arra is rákérdezett a miniszternél, hogy az Egyiptomba irányuló exportügylet sorsa mi lesz. Erre Adrian Oros azt válaszolta, hogy „nem akadályozzák” az ügylet megvalósulását.
A 98,4 milliós Egyiptom világ a legnagyobb búzavásárlója. Románia pedig az egyik legjelentősebb gabonaexportőr a közel-keleti térség irányába. A legnagyobb egyiptomi gabonaimportőr, a GASC három, egyenként 60 ezer tonnás beszerzésre kötött szerződést a román féllel a február 11-i tenderén. Egy, az ügyletre rálátó Reuters-forrás azt mondta, hogy a szállítmány hamarosan elindulhat csak „némi papírmunkára van szükség”. Kairó kiemelt célja jelenleg a stratégiai tartalékok növelése, ezen a héten például már két búzabeszerzési tendert is tartottak.
A konstancai kikötőből április 7-én indult egy gabonával megrakott egyiptomi hajó, de két másik még a kikötőben van. Az egyiket már megrakodták.
Románia április 10-én tiltotta meg a búza, az árpa, a tritikálé, a zab, a rozs, a búzaliszt és számos egyéb élelmiszer kivitelét az Európai Unión kívüli országokba. Ezzel a hazai ellátási biztonságát akarja növelni Bukarest a koronavírus idején.
A román kiviteli korlátozások még az amerikai búzatermelőkre is hatással volt, ugyanis abban bíztak, hogy az egyiptomi búzabeszerzési tendereken sikeresen szerepelhetnek. Az amerikai remények azt követően éledtek újjá, hogy Románia a múlt héten a megbízható belföldi ellátás fenntartása érdekében kiviteli tilalmat hirdetett ki. A koronavírus miatt lettek óvatosabbak a román szabályozó hatóságok. Bukarest ezzel az ukrán és az orosz mintát követte. A Fekete-tenger térségében lecsökkent gabonakínálat miatt akár az amerikai eladók is szerephez juthatnak a Közel-Keleten.