A Tönnies húsipari holding rheda-wiedenbrückeni központi vágóhíd bezárása után egy pulykafeldolgozót is bezártak. Ez az állattartóknak is problémát okoz és az új helyzet középtávon szűk keresztmetszettel fenyeget a német húsiparban.
Németországban a 360 ezer lakosú Gütersloh-ban és a 280 ezer lakosú szomszédos Warendorf járásban a hét elején korábban visszaállították a járvány eddigi legsúlyosabb, március-áprilisi szakaszában megismert korlátozásokat, miután tömeges fertőzés történt a térség egyik legnagyobb vállalata, a Tönnies húsipari holding rheda-wiedenbrückeni központi üzemében. A 7000 dolgozó közül 1553-nál mutatták ki az új típusú koronavírust (Sars-Cov-2). Az üzemet leállították, a dolgozókat és a velük együtt élőket kéthetes karanténra kötelezték.
„Az autókkal ellentétben a húsiparban nem olyan egyszerű a leállás. Itt kilenc hónapot is igénybe vehet egy üzem leállítása. Most a vágásra felkészített állatok halmozódnak fel, ami több tízezer sertést jelent a Tönnies esetében. Olyan jellegű válság, mint amely elé most nézünk, még a sertéspestis idején sem körvonalazódott” – mondta Antonius Tillmann gazdálkodó a Handelsblatt című német gazdasági lapnak. Nála konkrétan 700 olyan sertés van, amelyeket már el kellett volna a szállítani a Tönnies-vágóhídra. Ezeket az állatokat így tovább kell etetnie, ami plusz költséget okoz és csökkent a várható haszon is. Így állatonként már csak 20 eurós profitra tehet szert, mert túl kövérek lesznek az állatok és a vevők nem a zsíros, hanem a sovány húsú sertésekért fizetnek többet.
A gazdálkodók attól tartanak, hogy a koronavírus miatt több a Tönnies-hez hasonló vágóhídon is szüneteltethetik az átvételeket. Ilyen lehet például a Vion, a Westfleisch, a Müller-Fleisch vagy a Westcrown is a lap szerint. De a probléma nem csak a sertéspiacon, hanem a pulykavágóhidakon, például a PHW Csoport telephelyén is jelentkezik. Ez Németország legnagyobb baromfifeldolgozója 2,7 milliárd eurós éves forgalommal, olyan márkák termékei kerülnek ki innen, mint a Wiesenhof vagy a Bruzzler. Az alsó-szászországi Wildeshausenben található hatalmas üzem 1115 alkalmazottja közül 45 covid-tesztje lett pozitív.