Bár sok mezőgazdaságban és élelmiszeriparban érdekelt cég került bajba az Egyesült Államokban a koronavírus járvány terjedés emiatt, de biztató jelek is feltűntetek már.
A piacról is tudja magát finanszírozni a Shake Shack. Az amerikai burgerlánc vezérigazgatója, Randy Garutti és az egyik alapító Danny Meyer közös blogbejegyzésben jelentette be, hogy a vállalat visszafizeti a kormány által kapott kisvállalkozásokat segítő 10 millió dolláros hitelét. Az étteremlánc sikeresen tudott forrást bevonni a piacról, új részvények kibocsátásával a vállalat 150 millió dollárt szerzett a múlt heti aukción – húzta alá az Equilor Befektetési Zrt. A vállalat árfolyama hétfőn 6,7 százalékot emelkedett, de a lendület kedden sem tört meg, további 1,4 százalékot szedett magára a kurzus, amely 47,1 dollárig emelkedett a New York-i Értéktőzsdén.
Az Egyesült Államok kormányzatának 2200 milliárd dolláros giga-segélycsomagjának egyik kulcseleme a vállalkozások működésének fenntartása. Cél, hogy a társaságok fizessék az alkalmazottak bérét és képesek legyenek az üzletek gyors megnyitására a koronavírus járvány terjedés emiatt életbe léptetett korlátozások feloldását követően. A visszaesésében egyik leginkább érintett üzletág a vendéglátás.
Az Egyesült Államokban egyébként már március végén megszületett a megállapodás a törvényhozókkal a gazdasági csomagtervről, amely az új típusú koronavírus-járvány miatt kialakult gazdasági nehézségek orvoslását célozza. A gazdaságélénkítő javaslat nagyvállalatokat, közép- és kisvállalkozókat, továbbá tagállamokat és városokat megsegítő intézkedéseket tartalmazott, és az adófizetők napi gondjainak enyhítésében is segítséget nyújtott. Az elfogadáskor mind a republikánusok, mind a demokraták engedtek a saját eredeti elképzeléseikből. A törvényjavaslat eredetileg 1000-1300 milliárd dolláros kiadást tervezett, és a folyamatos egyeztetések során bővült jó 2000 milliárdra az összeg.
Tegnapi hír, hogy az amerikai szenátus elfogadott egy 484 milliárd dolláros pénzügyi csomagtervet is, amely révén segítséget kapnak a többi között a kisvállalkozások és a kórházak a koronavírus-járvány okozta nehézségek leküzdéséhez. Ebből 60 milliárd dollár jut a farmerek és az állattenyésztők megsegítésére. A pénzügyi csomagot képviselőháznak is el kell még fogadnia, erre a héten sor kerülhet.