COVID-Agrár

Ha elkapják a vírust, a juhokat akkor is etetni kell

Agrofórum Online

A juhok legelőjén már épül a villanypásztor, hogy emberi erőforrás nélkül se legyen baja az állománynak, miközben a piaci helyzet minden eddiginél bizonytalanabb az olaszországi állapotok miatt. Megyesi Elemér és családja a koronavírus-járvány miatt a legrosszabbra is felkészül a Hajdú-Bihar megyei, tiszagyulaházai tanyán.

„Tápokból, nyalósóból többet rendelünk, az állatorvosnak felhívjuk a figyelmét arra, hogy a leggyakrabban használt gyógyszerekből legyen nála tartalék. Mindezek mellett a kihajtás előtt nagy erőkkel építjük a villanypásztort az egész legelőfelületünkön, hogy minél kevesebb emberrek megoldjuk az állatok gondozását és legeltetését” – fogalmazott az Agrofórum legfrissebb videójában Megyesi Elemér családi gazdálkodó.

Karantén? A tanyára kérem!

Az állattartó a koronavírus-járvány több forgatókönyvét is számba vette, éppen ezért a negatív hatások sem érik váratlanul – igaz, nehézség a felkészülés mellett is lehet bőven. Az egyik ilyen a karantén kérdése. Ha a jövőben Tiszagyulaházán és környékén ilyen intézkedést vezetnének be, Megyesi Elemér a tanyára költözne, ezt hivatalosan is kérvényezné, hogy a juhokat és a marhákat is gondozni és ápolni tudja.

Nagy erőkkel telepítik a villanypásztort a koronavírus miatt – Fotó: Megyesi Ákos

„A mi munkánk nem olyan, mint ha például egy lakatosműhelyben dolgoznánk. Ha történik valamilyen probléma, ott leállíthajuk a gépeket, lekapcsolhatjuk a villanyt, bezárhatjuk az ajtót. Ha pedig bizonyos idő után visszamegyünk, minden úgy lesz odabent, ahogy hagytuk. Nálunk viszont ezek a jószágok a nap 24 órájában felügyeletet kívánnak, és ezeket az állatokat el kell látni” – hangsúlyozta digitális beszélgetésünk során Megyesi Elemér.

A legnagyobb piac küzd a legnagyobb fertőzéssel

A magyarországi juhtartók számára az értékesítés szempontjából ez a néhány hét lett volna az év legfontosabb időszaka, és ahogy mindig, idén is az olasz piacot célozták meg a húsvéti bárányokkal. Bár a magyar vágóállatokra van még némi igény Olaszországban, a koronavírus miatt ez messze elmarad a szokásostól. Az ünnepek után ráadásul várhatóan ez is tovább zuhan majd, a piac minden bizonnyal bedugul és vélhetően szinte teljesen leáll.

„Önmagában már a kiszállítás is nagyon nagy gondot jelent, nehéz a magyar bárányokat szállító kamionok kijuttatása az olasz vágóhidakra. Azt látjuk, hogy a kereskedők egy része komolyan bírkózik azzal, hogy ne csak az olasz piacra tudjunk szállítani, néhányan az arab országokat is megcélozták, de én úgy látom, hogy a bárány jelentős része bent marad majd Magyarországon. Már most is van olyan cég, amelyik csak a kosbárányt veszi meg, mert azt az arab piacra könnyebben el tudja juttatni” – számolt be a piaci nehézségekről a szakember.

Megyesi Elemérék tehát most a kosbárányokat próbálják mindél nagyobb számban értékesíteni, a jerkék továbbtartásra alkalmas részét pedig kiválogatják, és megtartják, hogy toklyó, valamint anyajuh legyen belőlük.

A hajdú-bihar megyei gazdálkodó szerint a koronavírus-járvány idején nem érdemes a jobb árakra várni, különös tekintettel az olaszországi állapotokra, amit el lehet adni, azt értékesíteni kell. Mindeközben pedig a munkák során nagyon fontos, hogy mindenki figyeljen oda a higiéniás szabályok betartására, mert a fertőzés megelőzése jelenti a legjobb megoldást a termelő gazdaságok zavartalan működésére.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A KITE Zrt. kiemelt óvintézkedések alkalmazása mellett működik

2020. szeptember 29. 04:36

A KITE Zrt. a jelen járványügyi helyzetben is folyamatosan működik tovább.

A belga burgonyaipar a koronavírus következményeivel küzd

2020. szeptember 28. 15:47

A sült krumpli országában, Belgiumban a koronaválság rányomta bélyegét az egyik kiemelten fontos élelmiszeripari szegmensre, a burgonyaiparra.

A COVID-19 hatása az európai traktorpiacra

2020. szeptember 23. 08:04

A mezőgazdasági traktor eladás a tavalyi évhez viszonyítva 12,08%-kal csökkent az első félévben.

A KITE is szigorít a koronavírus-járvány miatt

2020. szeptember 4. 17:01

A KITE Zrt. Operatív Törzse az elmúlt napok fokozottan emelkedő koronavírusos megbetegedéseinek esetszámai, valamint egy központi kollégájuk közvetlen érintettsége miatt újabb korlátozó intézkedések bevezetéséről határozott.

Ugató drónok veszik át a juhászkutyák munkáját

2019. március 17. 10:34

Az ember nélküli légi járművek fejlesztése annyira felgyorsult az utóbbi években, hogy egyes új-zélandi állattenyésztők már őket alkalmazzák juhászkutyák helyett.

Kevesebb élő szarvasmarhát és juhot exportál az EU idén

2020. május 2. 10:47

A teljes élőállatexport-egyenlegben a szarvasmarha- és juh-export csökkenése mellet az élősertés- és baromfiexport-mennyiségek is mérséklődni fognak.

Áprilisban ismét bárány napokat rendeznek

2019. április 9. 10:37

A kampány célja, hogy a résztvevő éttermek segítségével megkóstoltassák az emberekkel a bárányhúsos ételeket, ezáltal ismertté téve ezt az amúgy általában mellőzött ételt.

Tovább csökkent a sertések száma

2018. február 14. 10:15

Az elmúlt egy évben 18 ezerrel nőtt a szarvasmarha-, 6 ezerrel a juhállomány, ugyanakkor a sertések száma 37 ezerrel, a tyúkoké pedig 183 ezerrel csökkent - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.