A juhok legelőjén már épül a villanypásztor, hogy emberi erőforrás nélkül se legyen baja az állománynak, miközben a piaci helyzet minden eddiginél bizonytalanabb az olaszországi állapotok miatt. Megyesi Elemér és családja a koronavírus-járvány miatt a legrosszabbra is felkészül a Hajdú-Bihar megyei, tiszagyulaházai tanyán.
„Tápokból, nyalósóból többet rendelünk, az állatorvosnak felhívjuk a figyelmét arra, hogy a leggyakrabban használt gyógyszerekből legyen nála tartalék. Mindezek mellett a kihajtás előtt nagy erőkkel építjük a villanypásztort az egész legelőfelületünkön, hogy minél kevesebb emberrek megoldjuk az állatok gondozását és legeltetését” – fogalmazott az Agrofórum legfrissebb videójában Megyesi Elemér családi gazdálkodó.
Karantén? A tanyára kérem!
Az állattartó a koronavírus-járvány több forgatókönyvét is számba vette, éppen ezért a negatív hatások sem érik váratlanul – igaz, nehézség a felkészülés mellett is lehet bőven. Az egyik ilyen a karantén kérdése. Ha a jövőben Tiszagyulaházán és környékén ilyen intézkedést vezetnének be, Megyesi Elemér a tanyára költözne, ezt hivatalosan is kérvényezné, hogy a juhokat és a marhákat is gondozni és ápolni tudja.
„A mi munkánk nem olyan, mint ha például egy lakatosműhelyben dolgoznánk. Ha történik valamilyen probléma, ott leállíthajuk a gépeket, lekapcsolhatjuk a villanyt, bezárhatjuk az ajtót. Ha pedig bizonyos idő után visszamegyünk, minden úgy lesz odabent, ahogy hagytuk. Nálunk viszont ezek a jószágok a nap 24 órájában felügyeletet kívánnak, és ezeket az állatokat el kell látni” – hangsúlyozta digitális beszélgetésünk során Megyesi Elemér.
A legnagyobb piac küzd a legnagyobb fertőzéssel
A magyarországi juhtartók számára az értékesítés szempontjából ez a néhány hét lett volna az év legfontosabb időszaka, és ahogy mindig, idén is az olasz piacot célozták meg a húsvéti bárányokkal. Bár a magyar vágóállatokra van még némi igény Olaszországban, a koronavírus miatt ez messze elmarad a szokásostól. Az ünnepek után ráadásul várhatóan ez is tovább zuhan majd, a piac minden bizonnyal bedugul és vélhetően szinte teljesen leáll.
„Önmagában már a kiszállítás is nagyon nagy gondot jelent, nehéz a magyar bárányokat szállító kamionok kijuttatása az olasz vágóhidakra. Azt látjuk, hogy a kereskedők egy része komolyan bírkózik azzal, hogy ne csak az olasz piacra tudjunk szállítani, néhányan az arab országokat is megcélozták, de én úgy látom, hogy a bárány jelentős része bent marad majd Magyarországon. Már most is van olyan cég, amelyik csak a kosbárányt veszi meg, mert azt az arab piacra könnyebben el tudja juttatni” – számolt be a piaci nehézségekről a szakember.
Megyesi Elemérék tehát most a kosbárányokat próbálják mindél nagyobb számban értékesíteni, a jerkék továbbtartásra alkalmas részét pedig kiválogatják, és megtartják, hogy toklyó, valamint anyajuh legyen belőlük.
A hajdú-bihar megyei gazdálkodó szerint a koronavírus-járvány idején nem érdemes a jobb árakra várni, különös tekintettel az olaszországi állapotokra, amit el lehet adni, azt értékesíteni kell. Mindeközben pedig a munkák során nagyon fontos, hogy mindenki figyeljen oda a higiéniás szabályok betartására, mert a fertőzés megelőzése jelenti a legjobb megoldást a termelő gazdaságok zavartalan működésére.