COVID-Agrár

Kevés a szén-dioxid – bajban a sörgyártók

Agrofórum Online

Az italgyártók a széndioxid ellátás miatt aggódnak. Az etanol üzemek elhalványuló széndioxidkészletei sodorhatják bajba a sör- és üditőitalgyártó vállalatokat.

Az Egyesült Államokban a szén-dioxid kínálatért felelős 45 etanol üzem közül 34-ben részlegesen már csökkentették a termelést. Egy felmérés szerint a széndioxid-termelés a járvány kitörése óta akár 50 százalékkal is visszaeshetett. A beszállítók a szűk kínálatot áremeléssel próbálják orvosolni, amit első körben a sörgyártók érezhettek meg egy 25 százalékos áremelés következtében – hívta fel a figyelmet az Equilor Befektetési Zrt.

Az etanolüzemek azért zártak be, mert az Egybesült Államokban drámai mértékben terjedő koronavírus miatt rendkívül keveset autóznak az emberek. Ez természetesen magával hozta az üzemanyagkereslet csökkenését, így a jóval kisebb benzinértékesítés miatt sokkal kevesebb etanolra van szükség. Ugyanis a környezetvédelmi előírások miatt az Egyesült Államokban is meghatározott mértékű etanolt kell keverni a benzinhez.

Az ország kukoricatermelésének nagyjából harmadát az etanol előállításához használják fel. Részben ezzel is magyarázható, hogy a múlt héten 3,3, az elmúlt hónapban 6,7, de idén eddig összesen 17,3 százalékkal zuhant a kukorica ára az árutőzsdén.

Az italgyártóknak összességében egyébként idén nem megy túl jól a tengerentúlon. Bár az éttermi és egyéb vendéglátóhelyeken keletkező forgalmat némileg egyensúlyozzák az élelmiszerboltokban, szupermarketekben keletkező plusz eladások, de ezeknek a profittartalma alacsonyabb.

A Dow Jones italgyártók tőzsdei teljesítményét mutató, Dow Jones Beverages mutató 13,2 százalékkal csökkent idén. A Coca-Cola üdítőitalgyártónak 7,1 százalékkal, a világ legnagyobb sörgyártó vállalatának, az Anheuser Busch Inbev-nek pedig 44 százalékkal zuhant eddig 2020-ban az árfolyama a New York-i Értéktőzsdén. A komoly keresletoldali problémák mellett újabb nyomás helyez a kurzusra az alapanyagok, így a szén-dioxid drágulása.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A KITE Zrt. kiemelt óvintézkedések alkalmazása mellett működik

2020. szeptember 29. 04:36

A KITE Zrt. a jelen járványügyi helyzetben is folyamatosan működik tovább.

A belga burgonyaipar a koronavírus következményeivel küzd

2020. szeptember 28. 15:47

A sült krumpli országában, Belgiumban a koronaválság rányomta bélyegét az egyik kiemelten fontos élelmiszeripari szegmensre, a burgonyaiparra.

A COVID-19 hatása az európai traktorpiacra

2020. szeptember 23. 08:04

A mezőgazdasági traktor eladás a tavalyi évhez viszonyítva 12,08%-kal csökkent az első félévben.

A KITE is szigorít a koronavírus-járvány miatt

2020. szeptember 4. 17:01

A KITE Zrt. Operatív Törzse az elmúlt napok fokozottan emelkedő koronavírusos megbetegedéseinek esetszámai, valamint egy központi kollégájuk közvetlen érintettsége miatt újabb korlátozó intézkedések bevezetéséről határozott.

A napraforgó és a szója betakarítása - Állományszárítás és kipergéscsökkentés egy menetben, az Arysta ajánlásával

2018. augusztus 21. 18:05

A napraforgó és szója állományszárítása az elmúlt években egyre kevésbé megkerülhető technológiai elemmé vált. Ennek okai csak részben kereshetők a növények biológiai tulajdonságai között.

Két hónapos csúcsra ért a búza árjegyzése

2020. július 10. 08:41

Párizsban a vevők uralták a piacot, a fontos termékek árjegyzése kivétel nélkül emelkedett a következő határidőre.

Több mint 8 százalékkal drágult múlt héten a kukorica

2020. július 6. 12:02

Párizsban a malmi búza ára 6,5 euróval a tonnánkénti 182,75 euró/tonnás értékig emelkedett öt nap alatt, ami 3,7 százalékos plusznak felel meg.

Gabonaárak: aláírás előtt a helyzet változatlan

2020. január 15. 06:36

A chicagói árutőzsdén a szójabab és a kukorica árjegyzése alig változott, a szójabab tonnája 346 dolláros szinten, míg a kukoricáé a tonnánkénti 153 dollárnak megfelelő kurzuson stabilizálódott.