Ház, táj

Növényvédőszer-gyorstalpaló (II. rész)

Agrofórum Online

A növényeink védelme érdekében igen fontos feladatunk, hogy körültekintően válasszuk ki az adott problémára legjobban megfelelő növényvédő szert.

Ennek a rövid összefoglalónak és az előzményének – a cikk első részének – célja, hogy a növényvédőszer-készítményeken feltüntetett legfontosabb adatok értelmezése könnyebbé váljon, és megalapozottabb döntést tudjunk hozni a készítmény kiválasztásakor.

A cikk második részében szereplő, ismertetésre kerülő tulajdonságok:

  • Veszélyesség
  • Humán egészségügyi hatás
  • Forgalmi kategóriák
  • Munkaegészségügyi várakozási idő
  • Élelmezés-egészségügyi várakozási idő

A hatóanyagra vonatkozó adatok a veszélyesség, humán egészségügyi hatás, magára a készítményre vonatkoznak a forgalmi kategóriák, valamint a növényvédő szerek kijuttatási technológiájához tartozó fontos adatok a munkaegészségügyi várakozási idő és az élelmezés-egészségügyi várakozási idő.

Veszélyesség

A veszélyességi kategóriákon belül vannak meghatározva a hatóanyagok mérgező hatásai, illetve toxikológiai tulajdonságai

Jelölés Besorolás Jelentés
T+ Nagyon mérgező Belégzésük, lenyelésük vagy bőrön át történő felszívódásuk esetén kis mennyiségben okoznak halált, illetve heveny vagy idült egészségkárosodást.
T Mérgező Belégzésük, lenyelésük vagy bőrön át történő felszívódásuk esetén halált, illetve heveny vagy idült egészségkárosodást okoznak.
Xn Ártalmas Élő szövetek elhalását okozzák érintkezés útján.

Irritáló vagy izgató, nem maróanyagok.

Bőrrel, szemmel vagy nyálkahártyával való érintkezés után gyulladás alakul ki

Xi Irritatív Ismételt belégzésüket, bőrön vagy nyálkahártyán történő ismételt felszívódásukat követően túlérzékenységet okoznak.

Megjelenhet gyulladásos vagy fulladásos reakcióban, vagy a keringési rendszer összeomlásának formájában.

Humán egészségügyi hatás

A növényvédőszer-hatóanyagok humán egészségügyi hatásai az emberi szervezetre gyakorolt hatásokat és az azokhoz kapcsolt értékeket mutatják meg.

A hatásokat egyszerűsítve két betűvel jelölik:

RK Rákkeltő
MT Mutagén
HH Hormonhatású
SZ/F Szaporodási/fejlődési rendellenességeket okozó
AChE Acetilkolin-észteráz gátló
NT Neurotoxikus
LI Légzőszerv irritáló
BI Bőrirritáló
SZI Szemirritáló

A társított értékek a következők lehetnek:

Igen Előfordul, bizonyított
Nem Nem fordul elő
Lehet Előfordulhat, nem bizonyított
N.a. Nincs adat

Forgalmi kategóriák

  • I. forgalmi kategória
    • szakirányú egyetemi végzettség révén kiváltható FEHÉR KÖNYV szükséges a megvásárláshoz és felhasználáshoz
    • hozzáférés csak szaktanácsadó által kiállított növényvédelmi vény révén
    • kijuttatásához minimum ZÖLD KÖNYV szükséges
    • közterületen, lakott területrészen, üdülőterületen, házi kertben, közösségi célt szolgáló területen tilos a felhazsnálása
  • II. forgalmi kategória
    • más néven: feltételes forgalmú szerek
    • a megvásárláshoz és felhasználáshoz ZÖLD KÖNYV szükséges (OKJ-s végzettséggel vagy 80 órása tanfolyammal szerezhető meg)
    • csak saját célra, illetve közvetlen hozzátartozó számára, vagy alkalmazásban szakirányító felügyelete mellett használható fel
    • szolgáltatást másnak nem végezhet a vevő/felhasználó
    • árusítás esetén csak elzártan tárolhatók a boltban
    • vásárlásukról nyilvántartást kell vezetnie az eladónak
  • III. forgalmi kategória
    • más néven: szabad forgalmazású szerek
    • 18 életévét betöltött személyek szabadon vásárolhatják és felhasználhatják.
    • beszerzésük és használatuk nincs külön engedélyhez kötve.

Munkaegészségügyi-várakozási idő (m.v.i)

Az a napokban megadott időtartam, amelyen belül a kezelt területre csak az előírt védőfelszerelésben lehet belépni, illetve amelynek letelte után a kezelt területen védőfelszerelés nélkül lehet tartózkodni vagy munkát végezni. Nullanapos készítmények esetén a kezelt területre a kezelést követő napon érdemes folytatni bármilyen tevékenységet.

Élelmezés-egészségügyi várakozási idő (é.v.i.)

Az a napokban kifejezett időtartam, amelynek az utolsó növényvédelmi kezelés és a betakarítás között el kell telnie. Egy készítmény élelmezés-egészségügyi várakozási ideje különböző növénykultúrákban eltérő lehet! A dózist megadhatják l/ha, g/ha, kg/ha vagy %-os formában

Adalékanyag és segédanyag – mi a különbség?

Az adalékanyagokat a növényvédő szerek előállítása során használják. Alkalmazásukkal befolyásolhatók a növényvédő szerek fizikai tulajdonságai. A segédanyagok növényvédő szerek kijuttatását (cseppnehezítő, nedvesítőszer), illetve hatékonyságát (tapadásfokozó, feszültségcsökkentő) befolyásoló anyagok. Ez utóbbi készítményeket jellemzően a már feltöltött permetlétartályba kell bekeverni a habzás elkerülése végett. A kezelések paramétereit (pl.: maximális kezelések száma, a kezelések között betartandó várakozási idő, az élelmezésegészségügyi-várakozási idő) nem a segédanyag, hanem a növényvédő szer előírásai szerint kell betartani.

Az engedélyezett, lejárt hatályú és visszavont növényvédő szerek jegyzéke a NÉBIH honlapján található, valamint minden évben megvásárolhatók a Növényvédő szerek, termésnövelő anyagok c. kiadvány, melyben tájékozódhatunk a kereskedelmi forgalomban lévő készítményekről és hatóanyagokról.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miből legyen sövény? V. rész – a Leyland-ciprus

2020. szeptember 29. 11:16

Mi az oka a Leyland-ciprus gyors térhódításának Magyarországon? Milyen előnyei vannak ennek az ezüstös örökzöldnek a nyugati tujával szemben? Miről nem szabad megfeledkezni „a leylandi” gondozásánál?

Házipatika – dísznövények gyógyhatásai

2020. szeptember 29. 09:32

Dupla öröm olyan növényeket nevelni a kertünkben, amelyek nemcsak díszítenek, hanem bizonyos növényi részeikből készített gyógyteájukkal enyhíthetik is a panaszainkat egyes egészségügyi problémáinknál.

Mindent a kávéról - világnapja van!

2020. szeptember 29. 08:36

Mi mindent nem tudunk arról a növényről, amelynek feldolgozásából megszületik a minden napunkat segítő élvezeti ital, a kávé. Hol és milyen fajtáit termesztik? Milyen eljárásokkal készül? Milyen alternatívája lehet, és pontosan mi az a gyöngykávé?

Mire figyeljünk sövényünk telepítése során?

2020. szeptember 28. 11:46

Az őszi hónapokat tartják a kertészeti szakemberek a legideálisabb időszaknak a sövénytelepítéshez. Az egészséges, mutatós sövény egyre több szerepet és megbecsülést kap egy igényes kertész birodalmában. Mire figyeljünk a sövénytelepítés tervezésénél és kivitelezésénél, hogy hosszú évtizedekig egészséges növényfal kerítse körbe az udvarunkat?

Minden, amit a termelő szeretne - Rugalmas megoldás, széles hatásspektrum, kedvező hektárköltség kukoricában

2019. május 17. 09:06

Néhány évtizeddel ezelőtt nem volt kérdés, hogy mikor végezzenek gyomirtást a kukoricában. A leggyakrabban alkalmazott technológia a kukorica preemergens gyomirtása volt, amivel arra a tenyészidőszakra – az évelő gyomokat leszámítva – nagyjából meg is lehetett oldani a problémát. De ahogy mondják, „azóta már sok víz lefolyt a Dunán” – rengeteg változás következett be a felhasználható hatóanyagok, termékek körében, éghajlatban, gyomflórában. Ehhez pedig a termelőknek, a szakembereknek is alkalmazkodniuk kellett.

Még tart a növényvédőszeres göngyölegek nyári visszagyűjtési akciója!

2020. július 17. 08:38

Fontos a növényvédőszeres göngyölegek biztonságos és felelősségteljes kezelése.

Miért és hogyan végezzük el a tavaszi lemosó permetezést?

2020. február 24. 06:38

Cs. Judit kérdése: Tavaszi lemosó permetezés? Miért és hogyan végezzük el? Mikor van itt az ideje?

Egyszerű, de nagyszerű anyagok - növényvédelem káros hatások nélkül

2019. november 18. 05:38

L. Ferencné kérdése: Vannak-e olyan anyagok, melyek nem növényvédő szerek, ennek ellenére növényvédelmi céllal használhatók? Engem különösen házi kerti alkalmazásuk érdekelne.