Az árpa (Hordeum vulgare) első termesztett formái i.e. 8000-7000 között jelentek meg, körülbelül a búzával egy időben. Az árpa változatai, fajtái gyakorlatilag az egyenlítőtől a sarkkörig termeszthetők. Magyarországon őszi és tavaszi változatát egyaránt termesztik, az utóbbi években körülbelül 200-250 ezer hektáron. A KSH adatai szerint tavaszi árpát 27 ezer hektáron, őszi árpát 216 ezer hektáron vetettek 2018-ban. Az őszi árpa az őszi gabonák közül kiemelkedik korai vetésével, ami szeptember végére – október elejére tehető. A kalászosok közül legkorábban érik, általában június második felében, esetleg július elején, termésátlaga többnyire 4-6 t/ha között alakul. Fontosabb kórokozói, kártevői: árpa csíkos mozaik vírus, levélfoltosság vírus, árpa sárga törpülés, helmintosporiózis, törperozsda, veresnyakú árpabogár. Az árpának jelentős szerepe van a takarmányozásban, kisebb arányban étkezési és ipari célra is használják. Termesztési technológiájáról, vetőmag-előállításáról, károsítóiról, növényvédelméről információkat talál az Agrofórum Online Növénytermesztés rovatában.
2020. augusztus 24.
Európában a vevők uralták a piacot az elmúlt öt napban. A malmi búza 3 százalékkal, azaz 5,5 euróval a 186,25 eurós tonnánkénti árszintig emelkedett.
2020. augusztus 7.
Az őszi káposztarepce és árpa aratása befejeződött: 311 ezer hektáron vetettek repcét, amely jelentősen megszenvedte az időjárást, így az össztermés mintegy 781 ezer tonna.
2020. augusztus 4.
Az őszi repce az utóbbi évek egyik legrosszabb termését produkálta, 2,2 tonna lett a hektáronkénti átlag.
2020. augusztus 1.
Nem árulunk zsákbamacskát: egyenként, gyakorlati körülmények között mutatjuk be a hantosi területen növő HySEED-hibridkalászosainkat, amelyek fejlődését Ön is közvetlenül szemügyre veheti.
2020. július 31.
A szélsőségesen változó időjárási és piaci körülmények olyan kalászosfajtákat igényelnek, amelyek nagyobb termőképesség, jobb stressztűrés és magasabb szintű betegség-ellenállóság mellett tudják biztosítani az élelmiszer- és a takarmánycélú alapanyagot.
2020. július 29.
Videónkból megismerheti a sokéves tapasztalatainkra alapozott HySEED technológiát a hibridbúza, hibridárpa és hibridrozs esetében is.
2020. július 23.
A SAATEN-UNION idén új formában mutatja be hibridkalászos-portfólióját, valamint a kapcsolódó tevékenységeit, amit a HySEED márkanév foglal össze.
2020. július 1.
Az időjárás az elmúlt években egyre hektikusabbá vált, egyre többször találkozunk aszály miatt bekövetkező károkkal. Ezek mérséklésében komoly szerepet játszik a terület adottságainak megfelelő agrotechnika, és a fajta/hibrid kiválasztása.
2020. június 30.
Az átlagosnál melegebb és aszályosabb tavaszelő az idén sem kedvezett a kalászosokban előforduló gombabetegségek terjedésének. Ezzel ellentétben a vetésfehérítő bogarak és levéltetvek nem várt korai megjelenése borzolja a termelők idegeit.