Címke: árpa

árpa

Az árpa (Hordeum vulgare) első termesztett formái i.e. 8000-7000 között jelentek meg, körülbelül a búzával egy időben. Az árpa változatai, fajtái gyakorlatilag az egyenlítőtől a sarkkörig termeszthetők. Magyarországon őszi és tavaszi változatát egyaránt termesztik, az utóbbi években körülbelül 200-250 ezer hektáron. A KSH adatai szerint tavaszi árpát 27 ezer hektáron, őszi árpát 216 ezer hektáron vetettek 2018-ban. Az őszi árpa az őszi gabonák közül kiemelkedik korai vetésével, ami szeptember végére – október elejére tehető. A kalászosok közül legkorábban érik, általában június második felében, esetleg július elején, termésátlaga többnyire 4-6 t/ha között alakul. Fontosabb kórokozói, kártevői: árpa csíkos mozaik vírus, levélfoltosság vírus, árpa sárga törpülés, helmintosporiózis, törperozsda, veresnyakú árpabogár. Az árpának jelentős szerepe van a takarmányozásban, kisebb arányban étkezési és ipari célra is használják. Termesztési technológiájáról, vetőmag-előállításáról, károsítóiról, növényvédelméről információkat talál az Agrofórum Online Növénytermesztés rovatában.

Kapcsolódó címkék

növénytermesztésprecíziós növénytermesztésszántóföldi növénytermesztésdísznövénytermesztésfehérjenövénytermesztésGabonakutató Nonprofit Kft.gabonagabonaszárításGabonatermesztők Országos Szövetségekalászos gabonagabona vetőgépgabonaexportNemzetközi Gabonatanácsgabonaárgabonafeldolgozásgabonatárológabonalisztharmatgabonafutrinkaelevenszülő gabona levéltetűmagtári gabonazsuzsokgabonaágazatgabonaszondagabonapoloskaMagyar Gabonafeldolgozók Takarmánygyártók és Kereskedők SzövetségeGabonaszövetségGabona Controlgabona tárolásgabonakártevőmezei gabonamolygabona lisztharmatMagyar Gabonafeldolgozókgabonatőzsdegabonapiacgabona áragabonaszipolygabonaárakgabonafélékgabonasilóGabonavető gépőszi kalászos gabonagabona levéltetűgabonaféleKalászos Gabona FórumGabonatarlógabona szellőztetőgabona levéltetvekgabonafélék áragabonatermésőszi gabonafélékGabonanemesítésbiogabonagabonalevéltetvekZöld gabona-levéltetűgabonaátvételgabona-minősítésgabonapoloskákgabona vörösrozsdagabonakereskedőgabonakereskedelemkalászoskalászosokhibridkalászostavaszi kalászostavaszi kalászosokőszi kalászosokőszi kalászosKarintia Kalászos Szakmai NapcsemegekukoricakukoricasilókukoricaMagyar Kukorica Klubkukorica termésversenyMagyar Kukoricaklub Egyesületkukoricamolyamerikai kukoricabogárkukorica adaptertakarmánykukoricakukoricabarkópattogató kukoricakukoricazsuzsokkukorica lisztbogárkukoricábankukoricazöldségkukoricabogárkukoricaárhibridkukoricakukoricazsizsikpattogatni való kukoricakukorica árakukoricamalomposztregisztrációs kukorica fajtakísérletkukoricahibridkukoricaadapterkukoricatermesztésKukoricafórumDekalb kukorica hibridÁrukukoricaVetőmag kukoricafagyasztott csemegekukoricakukoricanemesítéskukoricamoly lepkehibridbúzabúzaőszi búzaőszi durumbúzadurumbúzabúzatermesztésmalmi búzabúzaszentelésőszi búza fehéredésjáróbúzabúza hibridbúza áratavaszi búzabúzaártakarmánybúzatönkölybúzaElső Magyar Durumbúza Termelési Rendszerbúzavirágbúzanemesítésbúza kőüszögbúza porüszögBúzaminőségtarackbúzaBúzafórumbúzaexportdurum búzabúza vetésterületebúzakeményítő üzembúzafeldolgozóBúzakalász Kft.XXIII. Búza- és repcetermesztési tanácskozásőszibúzaorosz búza-levéltetűXXVI. Búzatanácskozásbúzatermelésbúzapiac
Agrárhírek / Terményárak

Öt százalékkal drágult a búza egy hét alatt

2020. augusztus 24.

Európában a vevők uralták a piacot az elmúlt öt napban. A malmi búza 3 százalékkal, azaz 5,5 euróval a 186,25 eurós tonnánkénti árszintig emelkedett.

Agrárhírek / Agrárközélet

4,7 millió tonna lehet az idei búzatermés

2020. augusztus 7.

Az őszi káposztarepce és árpa aratása befejeződött: 311 ezer hektáron vetettek repcét, amely jelentősen megszenvedte az időjárást, így az össztermés mintegy 781 ezer tonna.

Agrárhírek / Agrárközélet

Véget ért az aratás Békés megyében

2020. augusztus 4.

Az őszi repce az utóbbi évek egyik legrosszabb termését produkálta, 2,2 tonna lett a hektáronkénti átlag.

Szakcikkek / Növénytermesztés

SAATEN-UNION-hibridkalászosok 2020-ban: hantosi állománymustra (VIDEÓ!)

2020. augusztus 1.

Nem árulunk zsákbamacskát: egyenként, gyakorlati körülmények között mutatjuk be a hantosi területen növő HySEED-hibridkalászosainkat, amelyek fejlődését Ön is közvetlenül szemügyre veheti.

Szakcikkek / Növénytermesztés

Idei SAATEN-UNION-kalászosfajták

2020. július 31.

A szélsőségesen változó időjárási és piaci körülmények olyan kalászosfajtákat igényelnek, amelyek nagyobb termőképesség, jobb stressztűrés és magasabb szintű betegség-ellenállóság mellett tudják biztosítani az élelmiszer- és a takarmánycélú alapanyagot.

Szakcikkek / Növénytermesztés

SAATEN-UNION hibridkalászos-fejlesztések 2020-ban (VIDEÓ!)

2020. július 29.

Videónkból megismerheti a sokéves tapasztalatainkra alapozott HySEED technológiát a hibridbúza, hibridárpa és hibridrozs esetében is.

Szakcikkek / Növénytermesztés

A SAATEN-UNION hibridkalászos-ajánlata 2020-ban (VIDEÓ!)

2020. július 23.

A SAATEN-UNION idén új formában mutatja be hibridkalászos-portfólióját, valamint a kapcsolódó tevékenységeit, amit a HySEED márkanév foglal össze.

Szakcikkek / Növénytermesztés

Az idei kalászos szezon messze elmaradt az ideálistól – elég, ha csak az idei év első négy hónapját vesszük górcső alá a lehullott csapadék tekintetében

2020. július 1.

Az időjárás az elmúlt években egyre hektikusabbá vált, egyre többször találkozunk aszály miatt bekövetkező károkkal. Ezek mérséklésében komoly szerepet játszik a terület adottságainak megfelelő agrotechnika, és a fajta/hibrid kiválasztása.

Szakcikkek / Növényvédelem

Minőségi búzát és árpát a Bayer készítményeivel

2020. június 30.

Az átlagosnál melegebb és aszályosabb tavaszelő az idén sem kedvezett a kalászosokban előforduló gombabetegségek terjedésének. Ezzel ellentétben a vetésfehérítő bogarak és levéltetvek nem várt korai megjelenése borzolja a termelők idegeit.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420