A fagykár általában a téli időszakban előforduló tartósabb mínusz hőmérséklet következtében a növényeken keletkezett károkat jelenti. A legnagyobb problémát a korai és a késői fagyok okozzák. Az érintett gazdák jogos, fagykárral kapcsolatos igényeit a kárenyhítési alapból elégíti ki az állam. A fagykárok elleni védekezésre passzív és aktív módszerek állnak a gazdák rendelkezésére. Passzív módszerek: fajtaválasztás, termőhely-választás, virágzáskésleltetés, kémiai védekezés, jégháló, talajnedvesség-tartalom növelése. Aktív módszerek: légkeverés, füstölés, ködösítés, fagyvédelmi öntözés, ültetvényfűtés, fagyvédelemi gépek alkalmazása. Az Agrofórum Online Időjárás rovatában friss meteorológiai információkat és időjárás előrejelzést is talál.
2020. június 30.
Immár hagyomány, hogy a hazai kajszitermesztők közössége a szüreti szezon kezdetén szakmai konferencián tárgyalja meg az aktuális problémákat, a résztvevők kicserélik szakmai tapasztalataikat, és a konferenciát kertlátogatás követi. Az idei rendezvény rendhagyó volt, a teljes program a fák alatt zajlott 2020. június 19-én.
2020. május 22.
A legnagyobb terméskiesés kajszibarackból, őszibarackból és cseresznyéből várható, e gyümölcsök mennyisége negyedére-harmadára eshet egy jó évhez viszonyítva.
2020. május 19.
Az idei tél folyamán kis túlzással egyszer sem volt olyan hideg, mint április első napjaiban, amit a húsvéti időszak drasztikus lehűlései követtek. Ezt pedig nagyon megsínylették a magyarországi ültetvények, a kétszeres fagykár komoly terméskiesést eredményez országszerte.
2020. május 14.
A március utolsó hetében és április első napjaiban az egész országra kiterjedő fagy elsősorban a kertészeti kultúrákban, különösen a gyümölcstermesztésben okozott traumát.
2020. május 5.
Az időjárási csapások sorozata befolyásolta az európai termőterületeket, és egyikük sem büszkélkedhet azzal, hogy megmenekült előlük.
2020. április 27.
Az idén még nagyobb jelentősége lesz annak, hogy biztosítsuk növényeinket valamilyen formában, mert a fagyok és az aszály már most jól láthatóan visszafordíthatatlan károkat okoz az ország teljes területén.
2020. április 10.
Jelentős virág- és rügykárokat okoztak a hazai gyümölcsösökben a március végi és április eleji hideg és az éjszakai fagyok, így idén már a legtöbb gyümölcsfajnál legfeljebb csak közepes lehet a gyümölcstermés.
2020. április 9.
Jellemzően sok a gabona-levéltetű, amit jelez a kalászosok sárgulását előidéző komplex vírusfertőzés gyakori előfordulása. A kártevő szaporodásának és a vírusok terjesztésének kedvezett a hosszú és enyhe ősz és a tél.
2020. április 7.
Magyarországon ma a biztosítható mezőgazdasági területeknek mindössze 40%-a biztosított! Ez az arány a mezőgazdasági termelők létszámának tükrében még rosszabb, hiszen a 180 ezer regisztrált gazdából évente csak átlagosan 35 ezer gazda köt mezőgazdasági növénybiztosítást. A mezőgazdasági biztosítások típusairól kérdeztük Medve Pétert, a Nonprofit Biztosító Egyesülettől.