Címke: GMO

GMO

Genetikailag módosított élőlény, (angolul Genetically Modified Organism, röviden GMO) olyan élőlény, amelynek genomját (génállományát) molekuláris genetikai eljárásokkal átalakították. A GMO tehát egy olyan szervezet, amelynek genetikai állományát mesterséges módon változtatják meg – ellentétben a nemesítéssel -, így új tulajdonsággal ruházzák fel. A GMO-k felhasználása sokrétű: a mezőgazdaság és az élelmiszeripar mellett a hadászat, sőt, a gyógyászat is alkalmazza. Mezőgazdasági felhasználásra a legszélesebb körben alkalmazott génmódosítások a rovar-ellenálló, illetve a gyomirtószer-ellenálló eljárások. A GMO növények termesztése az 1980-as években kezdődött az Egyesült Államokban. A genetikailag módosított fajták termelése Magyarországon jelenleg tiltott, ezért hazánk garantáltan GMO-mentes. Agrofórum Online – az agrárvilág hírei egy helyen.

Kapcsolódó címkék

növénytermesztésprecíziós növénytermesztésszántóföldi növénytermesztésdísznövénytermesztésfehérjenövénytermesztésAlföldi Állattenyésztési és Mezőgazda NapokKaposvári Állattenyésztési NapokállattenyésztésÁllattenyésztésiXXVI. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda NapokAlföldi Állattenyésztési Napokállattenyésztési támogatásokállattenyésztési törvényszójaMagyar Szója EgyesületSzója RoadshowSzójamag Kft.szójarozsdaDuna Szója SzövetségEurópai Szója Nyilatkozatgénmódosított szójaszójadaraszója áraszójadara áraszójakonferenciaNemzetközi Duna-Szója KongresszusszójababMagyar Szója és Fehérjenövény EgyesületIowai Szójatermesztési EgyesületMagyar Szója Nonprofit Kft.szójapiacszójaimportszójatermesztésszójafajtákszójaoltásrepceőszi káposztarepceőszi repcerepcefénybogárrepcemagrepcehibridrepcevetésrepce-szárormányosnagy repceormányosrepceszár-ormányosrepcebolharepcedarázsRepce Pluszrepce fénybogárrepcebecő ormányosrepce becő-szúnyogrepce-becőrontó betegségrepce fehérpenészes rothadásarepce becőormányosrepce becőszúnyogrepcebecő gubacsszúnyogrepceperonoszpórarepceárrepceolajrepce árarepcelisztharmatkáposztarepcekáposztarepce hibridhibridrepceRepce Kondi PackNagy repcebolharepcetermesztésXXIII. Búza- és repcetermesztési tanácskozásGabonakutató Nonprofit Kft.gabonagabonaszárításGabonatermesztők Országos Szövetségekalászos gabonagabona vetőgépgabonaexportNemzetközi Gabonatanácsgabonaárgabonafeldolgozásgabonatárológabonalisztharmatgabonafutrinkaelevenszülő gabona levéltetűmagtári gabonazsuzsokgabonaágazatgabonaszondagabonapoloskaMagyar Gabonafeldolgozók Takarmánygyártók és Kereskedők SzövetségeGabonaszövetségGabona Controlgabona tárolásgabonakártevőmezei gabonamolygabona lisztharmatMagyar Gabonafeldolgozókgabonatőzsdegabonapiacgabona áragabonaszipolygabonaárakgabonafélékgabonasilóGabonavető gépőszi kalászos gabonagabona levéltetűgabonaféleKalászos Gabona FórumGabonatarlógabona szellőztetőgabona levéltetvekgabonafélék áragabonatermésőszi gabonafélékGabonanemesítésbiogabonagabonalevéltetvekZöld gabona-levéltetűgabonaátvételgabona-minősítésgabonapoloskákgabona vörösrozsdagabonakereskedőgabonakereskedelem
Agrárhírek / Növénytermesztés

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30.

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Szakcikkek / Növénytermesztés

Először igazolták, hogy génszerkesztéssel módosított haszonnövény is azonosítható PCR alapú módszerekkel

2020. szeptember 18.

A GMO-mentes élelmiszerekért dolgozó civil szervezetek csoportja és egy élelmiszerkereskedelmi vállalat jelentette be a világon az első olyan molekuláris (qPCR) módszer kifejlesztését és közzétételét, amely alkalmas génszerkesztéssel létrehozott haszonnövény kimutatására.

Agrárhírek / Agrárközélet

Enyhülnek Oroszország GMO szójabab behozatali korlátozásai

2020. június 7.

A szójabab-termékek globális piacokon kialakult túlkínálata következtében az amerikai társaságok oroszországi dömpingbe kezdhetnek.

Agrárhírek / Agrárközélet

Génmódosított rizst termeszthetnek a Fülöp-szigeteken

2020. január 6.

A génmódosított rizst már korábban engedélyezték az Egyesült Államokban, Kanadában, Ausztráliában és Új-Zélandon, de ennek nem volt különösebb gyakorlati jelentősége, hiszen nem valószínű, hogy ezek az országok valóban nagyüzemben termeszteni és fogyasztani fogják.

Agrárhírek / Növénytermesztés

A GMO lesz a jövő agrártechnológiája vagy a mentességben rejlik nagyobb üzleti potenciál?

2019. június 7.

Első alkalommal szervezett GMO-val, azaz genetikailag módosított organizmusokkal foglalkozó konferenciát a Szent István Egyetem Élelmiszertudományi Karán működő Deák Tibor Szakkollégium.

Agrárhírek / Agrárközélet

A GMO-mentesség hozzájárul a versenyképességhez

2019. május 7.

A GMO-mentes politika eredményeként soha, egyetlen génmódosított növény sem került köztermesztésbe az országban, az jelenleg is teljeskörűen tiltott.

Agrárhírek / Agrárközélet

Nagy István: esélyegyenlőséget kell biztosítani a gazdáknak a digitalizáció terén

2019. január 20.

Az agrárminiszter elmondta, hogy a digitális beruházások megtérülése egészen más a nagyüzemi méretű agrárvállalkozások és a kisgazdaságok esetében, ezért azt is meg kell vizsgálni, hogy miként lehet esélyegyenlőséget biztosítani.

Agrárhírek / Növénytermesztés

Ha szója, akkor csakis GMO-mentes jöhet szóba Magyarországon

2018. december 3.

Magyarország deklarálta GMO-mentességét, ami piaci előnyt jelent. Cél, hogy legalább 100 ezer hektáron 300-350 ezer tonna szóját állítsanak elő, amivel az import mintegy fele kiváltható lenne.

Agrárhírek / Agrárközélet

Az agrárinnováció társadalmi konszenzussal kezdődik

2018. december 3.

A precíziós nemesítés innovatív, versenyképes és biztonságos eszközt nyújt a magyar mezőgazdaság produktivitásának növeléséhez, a magyar gazdák termésátlagainak szignifikáns javításához.