A madárinfluenza vírus által okozott állatbetegség. A madarakban tünetekkel is járó megbetegedést leggyakrabban a H5-ös és a H7-es altípusú, A-típusú influenzavírusok okoznak (pl. H5N1 altípus). A kórokozó különböző vadon élő madárfajokat (különösen vízimadarakat) és a házi baromfi fajokat (elsősorban pulykát, gyöngytyúkot, tyúkot, vízimadarakat) egyaránt képes megbetegíteni, de a vírusfertőzés gyakran betegségre utaló tünetek nélkül is előfordul. Ezeknek a madaraknak főleg a bélcsatornájában szaporodik, az ilyen állatok bélsarukkal fertőzik a vizeket és az odajáró – főleg vízibaromfi – fajok egyedeit. A megbetegedett madarak bágyadtak, elesettek, alig mozognak, nem repülnek, esetenként hasmenés alakul ki bennük és sokszor még a légzőszervi panaszok megjelenése előtt elhullanak. A baromfiállományoknál a vírus elleni védekezés szempontjából fontos az állattartás általános járványvédelmi szabályainak betartása, például az állományok zárt tartása, az istállók betelepítése előtti alapos fertőtlenítése, a vadmadarak távoltartása stb. A fertőzött állattartó telepek, udvarok zárlat alá vonása és az állomány leölése minden esetben szükséges. Általánosságban az a tapasztalat, hogy az állatok influenzavírusai közvetlenül nem ragadnak át az emberre és fordítva sem. Az aktuális állategészségügyi helyzetről rendszeres tájékoztatást ad az Agrofórum Online Állattenyésztés rovata.
2020. szeptember 11.
Hazánk teljes területének madárinfluenza-mentes státuszát – az OIE előírásainak megfelelően – 2020. szeptember 8-tól nyertük vissza.
2020. augusztus 8.
Fontos tudni, hogy a kártalanítás minden esetben a tulajdonosnak jár, így a Nébih is feléjük teljesíti folyósítási kötelezettségét.
2020. július 11.
A járványügyi eredményeknek köszönhetően a Nébih július 10-től elrendelte a megfigyelési körzetek feloldását.
2020. július 8.
A baromfiágazat kibocsátása 2019-ben folyó áron 939 millió euró, azaz 305 milliárd forint volt, amely 0,5 százalékkal haladta meg a 2018. évit.
2020. június 28.
A legutolsó, május 15-ei Békés megyei kitörés óta az összes madárinfluenzával érintett gazdaságot fertőtlenítették a szakemberek.
2020. június 5.
Az EU baromfitenyésztése ebben az évben várhatóan növekedni fog, bár mérsékelt ütemben. Az Európai Bizottság arra számít, hogy a növekedés 1,2% -kal magasabb lesz, mint tavaly.
2020. május 26.
Az exportra égető szükségünk lenne, a magyar baromfiágazat jelentősen külföldre termel. Az úgynevezett „nagyvevő országaink” részben Európában, részben Távol-Keleten vannak.
2020. május 5.
A szűrés – kiegészítve a korlátozás alatti területeken előírt kötelező vizsgálatokat – kulcsfontosságú eszköz a madárinfluenza továbbterjedésének megakadályozásában.
2020. április 30.
Bács-Kiskun és Csongrád megyét követően Békés megye két baromfitartó gazdaságában is felütötte a fejét a madárinfluenza.